Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Energiahivatal: tavaly is emelkedett a távhőt használó lakossági díjfizetők száma

Magyarországon több mint másfél millió ember él mintegy 650 ezer távfűtéses lakásban, a távhővel ellátott települések száma 2021-ben is megközelítette a százat, a lakossági díjfizetők száma tavaly 663 ezer volt a 2020-as 660 ezer után – áll a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (MaTáSzSz) közös kiadványában.

Létrehozva:

|

Az MEKH csütörtöki közleményében arról is beszámolt, hogy a megtermelt távhő csaknem 69 százalékát, 29 841 terajoule-t (TJ) földgázból állítják elő, de jelentős még a biomassza, a geotermikus energia és a hulladék termikus hasznosítása is. Tavaly 27 765 TJ volt a távhőszolgáltatók által értékesített hő mennyisége (2020-ban 25 703 TJ), ebből lakossági felhasználás 20 835 TJ volt, az egyéb felhasználóknak értékesített mennyiség 6929 TJ-t tett ki. A legtöbb, lakosságnak szolgáltatott hőt Budapesten értékesítették a távhőszolgáltatók, de jelentős mennyiséget használtak fel 2021-ben még Miskolcon, Debrecenben, Pécsen és Szegeden is. A távhőnek kiemelt szerepe van a megújuló energiák térnyerésében, mert a távhőrendszerek szinte bármilyen energiahordozót be tudnak fogadni, ezzel többek között a nagyvárosi levegőtisztaság-védelem szinte megkerülhetetlen szereplőjévé is válnak – hangsúlyozta a MEKH.

Zöld Energia

Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél

A SolarPower Europe – az EU legnagyobb napenergia-lobbi­szervezete – kizárta soraiból a Huawei-t az ellene indított uniós vesztegetési vizsgálat miatt.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A brüsszeli központú SolarPower Europe, az Európai Unió megújuló energiaforrásokért lobbizó legnagyobb szervezete, kizárta soraiból a kínai Huawei vállalatot a cég ellen folyó uniós vesztegetési vizsgálat miatt – adta hírül az Euractiv. Az 1985-ben alakult szervezet ma már több mint 300 tagvállalatot tömörít, és meghatározó szerepet tölt be Brüsszelben a napenergia-ipar érdekérvényesítésében. A Huawei korábban a lobbicsoport „támogató” szintű tagja volt, évente minimum 60 000 eurós hozzájárulással a szervezet költségvetéséhez, ráadásul fontos pozíciókat töltött be a digitalizációs és az ellátási lánc munkacsoportok élén. Ám márciusban a belga hatóságok uniós intézményekkel folytatott vesztegetési gyanús ügyletek miatt nyomozást indítottak a vállalat ellen. Ennek hatására a SolarPower Europe igazgatótanácsa április 28-án hozott döntést a Huawei kizárásáról – közölte a szervezet szóvivője. Ez az első eset, hogy a szövetség történetében tagot távolítanak el.

A kizárt kínai elektronikai óriás a napelemek hálózatba kapcsolását biztosító inverterek piacának egyik legfontosabb szereplője, globálisan mintegy egyharmados részesedéssel. A mostani döntés várhatóan komoly visszhangot kelt az európai napenergia-ágazatban, és újabb kérdéseket vet fel a lobbiát átláthatóbbá tévő szabályozások szükségességéről.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák