

Zöld Közlekedés
Ezzel a biciklivel gyerekjáték az emelkedő
A svájci BMC által gyártott Roadmachine 01 AMP X mindent tud, ami egy elektromos kerékpártól elvárható.
A svájci BMC a kerékpárpiac egyik igen fontos szereplője, a gyártó az elmúlt években több izgalmas országúti, illetve hegyi modellt is készített. AMP név alatt a vállalatnak már több kifejezetten jó e-kerékpárja is van. A BMC például idén júliusban mutatta be a teljesítményközpontú országúti termékét, a Roadmachine AMP-t. A gyártó most még magasabbra emeli a lécet az új Roadmachine 01 AMP X-szel, amellyel a cég szerint tovább javulnak a funkciók és a teljesítmény – számol be az InsideEVs. A BMC megpróbálta az erőt a könnyedséggel kombinálni, a végeredmény pedig meggyőző. A szabványos Roadmachine-en található Mahle Smartbike rendszert egy kompakt TQ-HPR50 rendszer váltotta fel, az akkumulátort pedig a vázba rejtve, az alsó csőbe integrálták, így a berendezés tekerés közben szinte láthatatlan.
Ami a teljesítményt illeti: a TQ motor 50 newtonméter forgatónyomatékra képes, aminek hála a legmeredekebb emelkedők is könnyedén leküzdhetőek. Azokon a piacokon, ahol az elektromos kerékpárok szabályzása szigorúbb, a motor maximum 24 kilométer per óra sebességre is képes – ezen piacok közé tartozik az Európai Unió is. Az akkumulátor egy 360 kilowattos csomag, amely szintén az alsó csőben található. A BMC hatótávolság-adatokat nem közölt. A kerékpárhoz egy kijelző is tartozik, ahol nyomon követhető az akkumulátor állapota, valamint szabályozható a rásegítés szintje. A modellhez a TQ okostelefonos applikációját is érdemes letölteni.
Tekintettel arra, hogy a Roadmachine 01 AMP X egy e-bike, szerkezetében sok szempontból eltér a hagyományos országúti kerékpároktól. Lánctartói például rövidebbek, a kormány pedig magasabban van a nagyobb erőkifejtés érdekében, ezért a kerékpáron kissé függőlegesebb az ülőhelyzet. A modell összességében nem éppen a legkönnyebb országúti e-bike, a váz 3,9 kilogrammos. Ez azonban könnyen megbocsátható a jól lekerekített jellegért cserébe: a 35 milliméter széles abroncsok és az egyszeres hajtáslánc könnyű kezelhetőséget tesz lehetővé. A Roadmachine 01 AMP X két változatban lesz elérhető, a kedvezőbb árú TWO 7899 dollárba, azaz mintegy 3,1 millió forintba, a csúcskategóriás ONE verzió pedig 8899 dollárba, vagyis nagyjából 3,5 millió forintba kerül majd.

Zöld Közlekedés
Hidrogénhajtású kukásautót tesztelnek Bécsben
A Duna-szigeten kezdték el tesztelni az osztrák főváros első hidrogénhajtású hulladékgyűjtő járművét.

Az elektromos kukásautóhoz képest kétszer akkora távot tud megtenni és gyorsabb a tankolása is. Mindkét haszongépjármű-típus tesztjét tudományosan követik. Melyik a jobb – az elektromos vagy a hidrogénhajtású? – a kérdés nem csak a személyautóknál, de a nehézgépjárműveknél is aktuális. Hogy választ kapjon a kérdésre, az osztrák főváros a meglévő két elektromos kukásautó mellett a napokban egy hidrogénhajtású hulladékgyűjtő jármű tesztjét is megkezdte. A forradalmi kukásautó a Duna-szigetet járja, és a kommunális hulladék valamint a sárga kukák ürítését végzik vele. A csupán prototípusként létező jármű egyik előnye – az alváz a Mercedestől, a felépítmény a Stummertől van –, hogy a vezetőfülke alacsonyan van, így a sofőr pontosan látja, van-e gyalogos, biciklis az induló jármű előtt. Különösen fontos szempont ez, mivel a Duna-sziget a bécsiek egyik kedvelt pihenőhelye, ahova sokan járnak sétálni, biciklizni, futni.
A 85 kilowattórás akkumulátort menet közben két, egyenként 30 kilowattos üzemanyagcella tölti. Nemcsak a jármű meghajtása, de a hulladékgyűjtő edények kiürítése és a hulladék tömörítése is elektromosan zajlik. A 17 tonna önsúlyú jármű 23 köbméternyi szemetet tud begyűjteni és körülbelül 160 kilométer a gyűjtőjárata hossza. Ezzel kétszer akkora területet tud ellátni, mint a Bécsi Köztisztasági Vállalat elektromos kukásautója és gyorsabb a tankolása is. A hidrogénhajtású kukásautó egy dízeles járművet váltott le, így sokkal csendesebb, tisztább és biztonságosabb, mint hagyományos elődje. Tankolni a Wien Energie Floridsdorfban található hidrogénkútjához jár, ahol zöldhidrogénnel töltik fel.
A tesztüzemet a Bécsi Műszaki Egyetem követi nyomon, hogy a végén eldönthessék, az elektromos vagy a hidrogénhajtású kukásautó praktikusabb-e Bécs számára. Vizsgálják a járművek és az akkumulátorok viselkedését küldönböző hőmérsékleteknél, különböző távokon illetve különböző típusú hulladékok esetén. Az osztrák főváros célja, hogy lehetőség szerint már 2030 előtt klímasemlegesre cserélje a város 3.100 járműből álló járműparkját. Az alternatív hajtású járművekre váltás különösen a haszon- és nehézgépjárművek esetén jelent nagy kihívást.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Energiaügyi Minisztérium: rengeteg áramot és gázt spóroltunk meg a fűtési szezonban
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében