Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hőszivattyúk lepnek el egy történelmi várost

Brugge UNESCO védelem alatt álló óvárosában szigorú előírásoknak kell megfelelniük az építkezési projekteknek.

Létrehozva:

|

A Steenoven belgiumi ingatlanfejlesztő és egy meg nem nevezett építési vállalat megkezdte egy új hőenergia-tároló rendszer kiépítését a belgiumi Brugge történelmi városában – számol be a PV Magazine. A projekt során 120 kutat fúrnak a földbe, hogy 36 kilométernyi csövet telepítsenek, a rendszer geotermikus energiát biztosít majd egy távfűtési hőellátó hálózat hőszivattyúinak.

Az egyes geotermikus hőszivattyúk fűtést, hűtést és használati meleg vizet fognak szolgáltatni a Boevrie lakói számára, a lakóprojekt Brugge UNESCO által védett történelmi központjában zajlik. A 11 700 négyzetméteres fejlesztés 102 lakást, 25 egylakásos házat, nyolc ikerházat, irodahelyiségeket, valamint pincéket és egy mélygarázs-rendszert foglal magába. A geotermikus hőszivattyúkban a területen a fotovoltaikus panelek alternatíváját látják, mivel az UNESCO szabályai szigorúan korlátozzák a tetőkön elhelyezett napelemek használatát.

„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez a lakóprojekt tökéletesen illeszkedjen az UNESCO-helyszínhez, a fenntarthatóságra való maximális odafigyelés mellett” – mondta Steven Langenaken, a Steenoven projektmenedzsere. „A Boevrie formája miatt – egy nagy mélygarázs, rajta kompakt épületekkel – a geotermikus energia a legmegfelelőbb és leghatékonyabb módja a fenntartható fűtés biztosításának” – emelte ki a szakértő.

A Steenoven szerint a geotermikus hőszivattyúk átlagos forráshőmérséklete 10 és 12 Celsius-fok között mozog majd, fűtési teljesítményük pedig 40 Celsius-fok lesz a padlófűtés és 60 a használati meleg víz esetében. A cég állítja: nyáron a padlófűtés csőhálózata fogja biztosítani a hideg víz keringését, illetve a lakások és házak passzív hűtését.

A fúrt lyukú hőenergia-tároló mező kiásása komoly beruházást igényel. A Steenoven szerint a projekt megtérülési ideje körülbelül tíz évre csökkent, amióta az áramárak az egekbe szöktek Oroszország ukrajnai inváziójának következtében. A fúrási munkálatok február második felében kezdődtek meg, és várhatóan két hónapig fognak tartani, az első lakók a tervek alapján 2026 végén kezdhetik el használni a geotermikus hőszivattyúkat.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!