Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Idén 15 magyarországi fára lehet szavazni Az év fája versenyen

Létrehozva:

|

Idén 15 fa közül választhatja ki a közönség kedvencét a magyarországi Az év fája versenyen, szeptember 10. és október 31. között online szavazás keretében.

A megmérettetésre májusban bárki benevezhette kedvenc fáját annak története kíséretében a szervező Ökotárs Alapítvány felhívására. A beküldött 66 egyed közül a zsűri azokat válogatta be a döntőbe, amelyek a legerősebb közösségi háttérrel rendelkeztek – olvasható a szervezők szerdai közleményében.

Idén a mikepércsi ezeréves tölgy, a kápolnai Három Hársak, az Alsóbogáti odvas fa, a kálmánházi hárs, “Bartók hársfája”, a szattai hársfa, a “rácpácegresi” Nagyszederfa, a budaörsi vadgesztenye, a budapesti szomorú japánakác, a dunaújvárosi vadgesztenye, az örkényi vadgesztenye, a tatai nagy platán, újlipótváros hős fája, a pilisvörösvári 300 éves eperfa és a római parti fehér nyárfa versenyez a megtisztelő címért. A nyertes részt vesz a jövő évi európai versenyben is, amelyben eddig kétszer nyert magyar induló.
2010 óta több száz egyedet neveztek be a mustrára különböző civil közösségek, önkormányzatok és magánszemélyek. A megmérettetésen nem számít a fa kora és mérete, előny azonban, ha őshonos példányról van szó, közterületen áll vagy kapcsolatban áll valamilyen környezetvédelmi üggyel.

A végső nyertest a közönség választja ki, de további két különdíjat is osztanak: a zsűri a Hős fa címmel tünteti ki azt a példányt, amelynek élete, vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, és amelynek megmentéséért a jelölők sikeresen küzdöttek vagy küzdenek, valamint egy általa választott döntőst az Országos Erdészeti Egyesület is jutalmaz. A verseny célja, hogy a természetvédelem és a közösségek kapcsolatára felhívja a figyelmet. A közönség a http://evfaja.okotars.hu/dontosfak oldalon szavazhat kedvencére szerdától, egészen október 31-ig. A végeredményt a hivatalos díjátadó alkalmával hirdetik ki.

 

Advertisement
1 Comment

1 Comments

  1. Viki

    2014-09-18 at 15:44

    A tatai nagy platán alatt ültem, nagyon jó érzés. A képekről sajnos nem jön át az az érzés, mikor egy ilyen gyönyörű élőlény mellett vagy és látod a kérgének mintáját, érzed az illatát, esetleg megsimogatod.. vigyázni kell a fákra.
    És örülök, hogy pár cégnek is eljutott a tudatáig, hogy nem lehet vég nélkül szipolyozni a természetet. Nemrég találtam ezt az infografikát, ami már elfogadhatóbbá tesz bizonyos termékeket: http://bit.ly/zoldebbjovo
    Követendő példa.

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

Amit mindenképpen érdemes tudni a medvehagyma gyűjtéséről

Ilyenkor tavasszal a medvehagyma nagyon kedvelt alapanyaga számos sós finomságnak, kenyérnek, pogácsának, azonban érdemes néhány szabályt betartani azoknak, akik a szabadban, saját maguk indulnak e különleges csemege felkeresésére az erdőben.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Bottlik Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöke néhány, de annál fontosabb alapszabályt oszt meg a medvehagyma gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban.

Magyarországon a legnagyobb medvehagyma-lelőhely a Mecsek és a Zselic, de tömegesen előfordul a Bakonyban és a Gerecsében is. Jellegzetes élőhelye a Dunántúli üde erdőkhöz kötődik, ahol kora tavasszal látható, nyárra viszont teljesen visszahúzódik. A medvehagyma (Allium ursinum) levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, 3-4 cm szélesek. Fontos információ, hogy gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy egy növényről csak egy levelet szakítsunk le, ellenkező esetben ugyanis nem tud virágozni és magot hozni a későbbiekben. Nagyon fontos, hogy a gyöngyvirág leveleit mindenképpen kerüljük el a gyűjtés során, hiszen a gyöngyvirág erősen mérgező, sőt, már kis dózisban is halálos, ugyanakkor levelei nagyon hasonlóak a medvehagyma leveleihez.

Bottlik Gábor, a MATE Soroksári Botanikus Kert kertészmérnöke szerint a medvehagyma mérgező gyöngyvirággal gyakran egy élőhelyen fordul elő ezért mindenképpen fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a két növényt. A medvehagyma levele puhább, a gyöngyvirágé kicsit érdesebb érzetű, papírszerű tapintású. A medvehagyma levélfonákja matt, míg a gyöngyvirágé fényes. Hatósági előírás, hogy egy személy egy nap maximum 2 kg medvehagymalevelet gyűjthet. A medvehagymának jellegzetes, fokhagymára emlékeztető illata van. A MATE szakértője azt javasolja, a levelek szedésénél minden egyes levelet szagoljunk meg, ha fokhagyma illatú, akkor biztosan medvehagymával van dolgunk. Amennyiben nincs fokhagyma illata, akkor dobjuk el. A medvehagyma levelei egy hétig állnak el a hűtőben, ezért sem érdemes nagyobb mennyiséget begyűjteni belőle. A szakértő szerint a hatóanyagok nagyon jó arányban maradnak meg fagyasztott állapotban is. Fontos szakértői tanács, hogy a medvehagyma leveleit a növény virágzásakor már ne szedjük le, hiszen ekkor már jobb, ha teremni hagyjuk, továbbá ekkor már nem olyan intenzív az íze sem. Továbbá, a medvehagyma virágzásakor a levelek között már gyöngyvirág leveleket is találhatunk, ezért sem ajánlatos a levelek begyűjtése ebben az időszakban.

Medvehagymát védett területen tilos gyűjteni, magán területen pedig csak a gazda engedélyével megengedett.

A kertészmérnök arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a gyöngyvirágot csak a virágai miatt szednénk le és vinnénk haza a finom illata miatt, akkor erre vagy egy kicsi vázát, vagy pedig egy üres tejfölös dobozt használjunk. Semmiképpen se tegyük ivópohárba, ugyanis a toxikus hatása még így is veszélyes, ha esetleg utána ugyanabból a pohárból innánk.

Advertisement

Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák