Zöldinfó
Idén 15 magyarországi fára lehet szavazni Az év fája versenyen
Idén 15 fa közül választhatja ki a közönség kedvencét a magyarországi Az év fája versenyen, szeptember 10. és október 31. között online szavazás keretében.
A megmérettetésre májusban bárki benevezhette kedvenc fáját annak története kíséretében a szervező Ökotárs Alapítvány felhívására. A beküldött 66 egyed közül a zsűri azokat válogatta be a döntőbe, amelyek a legerősebb közösségi háttérrel rendelkeztek – olvasható a szervezők szerdai közleményében.
Idén a mikepércsi ezeréves tölgy, a kápolnai Három Hársak, az Alsóbogáti odvas fa, a kálmánházi hárs, “Bartók hársfája”, a szattai hársfa, a “rácpácegresi” Nagyszederfa, a budaörsi vadgesztenye, a budapesti szomorú japánakác, a dunaújvárosi vadgesztenye, az örkényi vadgesztenye, a tatai nagy platán, újlipótváros hős fája, a pilisvörösvári 300 éves eperfa és a római parti fehér nyárfa versenyez a megtisztelő címért. A nyertes részt vesz a jövő évi európai versenyben is, amelyben eddig kétszer nyert magyar induló.
2010 óta több száz egyedet neveztek be a mustrára különböző civil közösségek, önkormányzatok és magánszemélyek. A megmérettetésen nem számít a fa kora és mérete, előny azonban, ha őshonos példányról van szó, közterületen áll vagy kapcsolatban áll valamilyen környezetvédelmi üggyel.
A végső nyertest a közönség választja ki, de további két különdíjat is osztanak: a zsűri a Hős fa címmel tünteti ki azt a példányt, amelynek élete, vagy természetes környezete, élőhelye veszélyben van, és amelynek megmentéséért a jelölők sikeresen küzdöttek vagy küzdenek, valamint egy általa választott döntőst az Országos Erdészeti Egyesület is jutalmaz. A verseny célja, hogy a természetvédelem és a közösségek kapcsolatára felhívja a figyelmet. A közönség a http://evfaja.okotars.hu/dontosfak oldalon szavazhat kedvencére szerdától, egészen október 31-ig. A végeredményt a hivatalos díjátadó alkalmával hirdetik ki.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Zöldinfó
Az újrahasznosítható műanyag raklapok előnyei a fa változatokkal szemben
A logisztikai és anyagmozgatási iparágakban az árucikkek és termékek hatékony mozgatása és tárolása kulcsfontosságú. A raklapok az egyik alapvető eszközei ennek a folyamatnak, amelyek segítségével az árukat könnyedén szállíthatjuk, tárolhatjuk és kezelhetjük. Azonban az iparág gyors fejlődése és a fenntarthatóság iránti növekvő igények miatt egyre nagyobb figyelmet szentelnek az alternatív megoldásoknak, mint például az újrahasznosítható műanyag raklapok.
Ezeknek az új generációs raklapoknak számos előnye van a hagyományos fa változatokkal szemben, amelyek hatékonyabbá és fenntarthatóbbá teszik a logisztikai folyamatokat:
Az egyik fő előnye az újrahasznosítható műanyag raklap termékeknek az, hogy sokkal tartósabbak és strapabíróbbak, mint a fa raklapok. Utóbbiak ugyanis könnyen sérülhetnek, repedhetnek vagy rothadhatnak, különösen nedves vagy korrozív környezetben. Ezzel szemben az újrahasznosítható műanyag raklapok ellenállnak a külső károsító hatásoknak, így jóval nagyobb élettartammal rendelkeznek a fa változatoknál. Ezáltal csökkentik a raklapok cseréjéből és karbantartásából fakadó extra költségeket, valamint minimalizálják az áruk károsodásának kockázatát.
A műanyag raklapok könnyűsúlyúak és egységesek, ami könnyebbé teszi a kezelésüket és a mozgatásukat. A fa raklapok gyakran változatos méretekben és súlyokban érkeznek, ami nehezítheti azok mobilizálását és összehangolását a logisztikai folyamatok során. Az egységes méretekkel rendelkező műanyag raklapok azonban egyszerűbbé teszik a raktározási és szállítási műveletek tervezését és optimalizálását.
A fenntarthatóság szempontjából is kedvezőbbek az újrahasznosítható műanyag raklapok. Mivel visszaforgatható műanyagból készülnek, hozzájárulnak a faforrások megőrzéséhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez. A fa raklapok gyakran fakitermelésből származnak, ami erdőírtáshoz és biodiverzitás-vesztéshez vezethet. Az újrahasznosítható műanyag raklapok gyártása és felhasználása kevesebb káros anyag kibocsátással jár, így csökkenthető az iparág ökológiai lábnyomát.
A Schoeller Allibert plasztik raklapok például teljes mértékben újrahasznosíthatók – a használt raklapokat begyűjtik a gyártóközpontjaikban, majd egy alapos tisztítást, csiszolást, mosást és szárítást követően új formába öntik őket, és máris újra felhasználhatók anélkül, hogy hozzájárultak volna a világ szeméthalmainak növeléséhez.
A műanyag raklapok könnyen tisztíthatók és fertőtleníthetők – ez különösen fontos az élelmiszere és egészségügyi iparágban. A fa raklapok sokszor nehezebben tisztíthatók, és a nedvesség hatására könnyen baktériumokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazhatnak. A plasztik változatoknak azonban az agresszívabb, invazív mosási metódusok sem okoznak kárt, így kiválóan sterilizálhatók és újra felhasználhatók a kényes árucikkek szállításához/tárolásához.
Viki
2014-09-18 at 15:44
A tatai nagy platán alatt ültem, nagyon jó érzés. A képekről sajnos nem jön át az az érzés, mikor egy ilyen gyönyörű élőlény mellett vagy és látod a kérgének mintáját, érzed az illatát, esetleg megsimogatod.. vigyázni kell a fákra.
És örülök, hogy pár cégnek is eljutott a tudatáig, hogy nem lehet vég nélkül szipolyozni a természetet. Nemrég találtam ezt az infografikát, ami már elfogadhatóbbá tesz bizonyos termékeket: http://bit.ly/zoldebbjovo
Követendő példa.