Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a magyar fejlesztés, amely megkönnyíti a fűtést

A 2010-ben alapított Technorgáz évek óta gyártja MIKA fűtőkészülékeit.

Létrehozva:

|

Sokkal kényelmesebbé tehetik a fűtést Technorgáz Energiaipari Kft. által létrehozott termékek – derül ki a cég közleményéből. A 2010-ben alapított vállalat célja az volt, hogy egy egyszerűen kezelhető és felszerelhető készüléket fejlesszen ki, amely alternatívát jelenthet az idáig konvektorokkal fűtött lakások kémény nélküli fűtéskorszerűsitésére.

A 6 kilowattos MIKA fűtőkészülék (parapetes/turbós/kondenzációs) a 60-70 négyzetméteres társasházi lakások és családi házak konvektoros fűtésének kiváltására és meleg víz ellátására kínál megoldást. Az Országos Településrendezési és Építési követelményekről szóló kormányrendelet (OTÉK) éppen 6 kilowattos határt húzott az égéstermék homlokzati kivezetésének tekintetében.

A több éve gyártott EU, valamint E-KON típusban ionizációs gyújtás, modulációs lángszabályozás, automatikus fagyvédelem, szivattyúletapadás-gátlás, külső hőmérséklet korrekciós lehetőség, vízáramlás és nyomásérzékelés biztosítja az automatikus, biztonságos működést magas hatásfokon. A készülék egyik előnye a hagyományos konvektoros fűtéssel szemben, hogy három-négy berendezés helyett egy készülék + radiátor rendszerrel történik a lakás egyenletes hőmérsékletének fenntartása. A rendszert szobatermosztát vezérli. A berendezés feleakkora, mint a konvektor, alacsony felületi hőmérséklete miatt pedig szellőzőnyílással ellátott bútorba is beépíthető. Az eszköz váltószelepes típusa indirekt tárolóval melegvíz-ellátásra is alkalmas.

Ma már a Technorgáz több mint 20 ezer készüléke üzemel országszerte. A cég szerint termékükkel a hagyományos konvektoros fűtéshez képest minimum 30 százalékos energia-megtakarítás érhető el, de ugyanilyen mértékben csökkenthető a széndioxid- és a nitrogénoxid-kibocsátás is. Mivel a rendszerrel szükségtelen kéményt kiépíteni vagy meglévő kéményt béleltetni, a háztartás emiatt is sok pénzt megspórolhat. Szakszerű beszereltetés esetén szénmonoxid-visszaáramlástól sem kell tartani, a készülék teljesen veszélytelen.

A Technorgáz termékei kifejezetten a magyar piacra készülnek, magyar munkaerővel, 90 százalékban hazai alkatrészekből. Mivel más gyártók nem álltak rá az ilyen kis teljesítményű készülékekre, a termék az itthoni piacon egyedülállónak számít.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!