Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a napelem, amely belesimul a tetőbe

Új, 20,1 százalékos hatásfokú napelem-zsindelyt mutatott be a belga Belinus.

Létrehozva:

|

Új fotovoltaikus modulokat mutatott be a belgiumi székhelyű Belinus – írja a PV Magazine. A termékek névleges teljesítménye 420 watt, hatásfokuk pedig 20,1 százalék. A vállalat egy 500 megawattos napelemgyár építését is tervezi egy egyelőre meg nem nevezett belga helyszínen, emellett egy grúziai üzemet is létrehozna.

A 2015-ben, eredetileg belga és holland ügyfelek kiszolgálására alapított Belinus termékei mára tíz európai országban érhetőek el, a cég otthoni napelemekre és energiatárolókra szakosodott. A vállalat új, fekete napelemmoduljait tetőtéri alkalmazásra fejlesztették ki, a termékek úgynevezett fotovoltaikus zsindelyek, amelyek tökéletesen beilleszkednek a tetőfedésbe.

„Ezt a sorozatot alacsony szén-dioxid-kibocsátású gyárakban készítjük csökkentett anyagfelhasználással, a fém összekötőszalagot kiiktatjuk, a tokozóanyag és a cella vékonyabb, a szilíciumtartalom 40 százalékkal, a modul ólomtartalma pedig több mint 60 százalékkal csökkentett” – nyilatkozta a Belinus szóvivője. A Nova modulok névleges teljesítménye 420 watt, a nyitófeszültség 34,5 volt, a rövidzárlati áramerősség pedig 12,2 amper.

Az új termék mérete 1812-ször 1096-szor 30 milliméter, súlya pedig 20,8 kilogramm. Működési hőmérséklete -40 Celsius-foktól 85 Celsius-fokig terjed, és IP 68-as védettségű. A maximális rendszerfeszültség 1500 volt, a vállalat 35 év teljesítménygaranciát vállal a kezdeti termelés 86 százalékára.

A Belinus azt is bejelentette, hogy egy 500 megawattos napelemmodul-gyárat tervez felépíteni egy belgiumi helyszínen. „Már aktív tárgyalásokat folytatunk a helyi önkormányzati tisztviselőkkel, hogy 2024 első negyedévének végére megkezdhessük a termelést” – áll a vállalat közleményében. A cég egy másik modulgyártó üzem alapítását is tervezi Grúziában, a teljes kapacitás 2025 végére így meghaladhatja majd az 5 gigawattot. A Belinusnak Kínában és Vietnamban is vannak létesítményei, amelyek együttes éves termelési kapacitása 2,2 gigawatt, az ázsiai üzemek pontos helyéről még nem közöltek részleteket.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!