Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a szobabicikli, amellyel áramot termelhetünk

A HR Bank akkumulátora nemcsak pedálozással, hanem többek között napelemről is tölthető.

Létrehozva:

|

Aurelijus Jaškulis, a Tukas EV vezérigazgatója a PV Magazine-on írt cikket vállalata törekvéseiről. A cég a közelmúltban olyan szobabiciklit mutatott be, amelyet a felhasználó meghajtva áramot képes előállítani.

Szobabicikliket napjainkban széles körben használnak az edzőtermektől az egészségügyi központokon át az otthonokig. Lábuk minden egyes mozdulata mozgási energiát termel, amelyet potenciálisan elektromossággá alakíthatnak, telefonok, laptopok, hűtőszekrények, wi-fi routerek és más otthoni készülékek számára biztosítva áramot.

Ennek az energiának a hasznosítása érdekében a Tukas EV megalkotta a HR Bankot, egy olyan edzőberendezést és energiatároló eszközt, amely a pedálozást elektromossággá alakítja. A HR Bankon egy személy 50 W/órától 500 W/h-ig terjedő áramot termelhet egyszerű pedálozással, fittségi szinttől függően. Az összes energiát egy 2 kWh kapacitású akkumulátor tárolja, amely elegendő áramot biztosít ahhoz, hogy megközelítőleg száz étkezésig működtessen egy mikrohullámú sütőt. Mindössze 15 perc edzés elegendő energiát termel egy telefon feltöltéséhez.

A pedálozást elektromossággá alakító eszközök már léteznek, de egyik sem rendelkezik ilyen nagy kapacitású akkumulátorral. A tárolóeszköz más típusú zöld energiából, például napelemekből vagy szélenergiából, valamint az elektromos hálózatból vagy az autóból is feltölthető.

„Amikor Tukas a HR Bankot megálmodta, elsősorban az otthoni felhasználóknak szánt eszközként képzelte el. Azt szerettük volna, hogy a családok világszerte hasznosíthassák mozgási energiájukat egy olyan termékben, amelyet el lehet vinni a nyaralóba vagy a vidéki menekülésre, vagy magunkkal vihetünk egy kempingtúrára, hogy alternatív energiatároló megoldásként használhassuk. Emellett célunk volt egy megbízható, fenntartható energiaforrás létrehozása is” – írta Jaškulis.

Advertisement

Bár a HR Bankot elsősorban háztartási használatra hozták létre, az első verzió megjelenése után hamarosan számos vállalkozás érdeklődött, a berendezés így idővel többek között szállodákban vagy wellnessközpontokban is megjelenhet. Jaškulis kiemelte, azt is vizsgálják már, hogy miként lehetne más típusú emberi mozgásokat is hasznosítani.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!