

Zöld Energia
Itt a szobabicikli, amellyel áramot termelhetünk
A HR Bank akkumulátora nemcsak pedálozással, hanem többek között napelemről is tölthető.
Aurelijus Jaškulis, a Tukas EV vezérigazgatója a PV Magazine-on írt cikket vállalata törekvéseiről. A cég a közelmúltban olyan szobabiciklit mutatott be, amelyet a felhasználó meghajtva áramot képes előállítani.
Szobabicikliket napjainkban széles körben használnak az edzőtermektől az egészségügyi központokon át az otthonokig. Lábuk minden egyes mozdulata mozgási energiát termel, amelyet potenciálisan elektromossággá alakíthatnak, telefonok, laptopok, hűtőszekrények, wi-fi routerek és más otthoni készülékek számára biztosítva áramot.
Ennek az energiának a hasznosítása érdekében a Tukas EV megalkotta a HR Bankot, egy olyan edzőberendezést és energiatároló eszközt, amely a pedálozást elektromossággá alakítja. A HR Bankon egy személy 50 W/órától 500 W/h-ig terjedő áramot termelhet egyszerű pedálozással, fittségi szinttől függően. Az összes energiát egy 2 kWh kapacitású akkumulátor tárolja, amely elegendő áramot biztosít ahhoz, hogy megközelítőleg száz étkezésig működtessen egy mikrohullámú sütőt. Mindössze 15 perc edzés elegendő energiát termel egy telefon feltöltéséhez.
A pedálozást elektromossággá alakító eszközök már léteznek, de egyik sem rendelkezik ilyen nagy kapacitású akkumulátorral. A tárolóeszköz más típusú zöld energiából, például napelemekből vagy szélenergiából, valamint az elektromos hálózatból vagy az autóból is feltölthető.
„Amikor Tukas a HR Bankot megálmodta, elsősorban az otthoni felhasználóknak szánt eszközként képzelte el. Azt szerettük volna, hogy a családok világszerte hasznosíthassák mozgási energiájukat egy olyan termékben, amelyet el lehet vinni a nyaralóba vagy a vidéki menekülésre, vagy magunkkal vihetünk egy kempingtúrára, hogy alternatív energiatároló megoldásként használhassuk. Emellett célunk volt egy megbízható, fenntartható energiaforrás létrehozása is” – írta Jaškulis.
Bár a HR Bankot elsősorban háztartási használatra hozták létre, az első verzió megjelenése után hamarosan számos vállalkozás érdeklődött, a berendezés így idővel többek között szállodákban vagy wellnessközpontokban is megjelenhet. Jaškulis kiemelte, azt is vizsgálják már, hogy miként lehetne más típusú emberi mozgásokat is hasznosítani.

Zöld Energia
Mi tartja a napelemet? A tartószerkezet szerepe a napenergia-hasznosításban
Ahogy egyre többen fordulnak megújuló energiaforrások felé, úgy válik mindennapivá a napelemes rendszerek látványa tetőkön, parkolók fölött vagy ipari létesítmények területén.

Nem csak tart, irányt is mutat
A napelemekre azonban gyakran csak, mint áramtermelő panelekre tekintünk, pedig ahhoz, hogy ezek hosszú éveken át biztonságosan és hatékonyan működjenek, elengedhetetlen egy „láthatatlan hős”: a tartószerkezet. A napelemes tartószerkezetek elsődleges feladata természetesen az, hogy stabilan és biztonságosan rögzítsék a paneleket. Ám ez csak a jéghegy csúcsa. A megfelelő dőlésszög és tájolás biztosításával a tartószerkezet közvetlen hatással van a rendszer hozamára, tehát a befektetés megtérülésére is.
Egy rosszul megválasztott vagy silány minőségű tartószerkezet nemcsak szerkezeti problémákat okozhat (például idő előtti korróziót, szerkezeti meghibásodást), de akár a teljes napelemes rendszer hatékonyságát is jelentősen csökkentheti.
Lakossági vs. üzleti igények: nem ugyanaz a pálya
A családi házaknál gyakran egyszerűbb tetőszerkezeti rögzítéseket alkalmaznak, de itt is fontos figyelembe venni a szél- és hóterhelési értékeket, a tetőhéjazat típusát, valamint az esztétikai szempontokat. Egy jól megválasztott tartószerkezet nemcsak biztonságos, de szinte láthatatlan is lehet.
Az ipari felhasználás ezzel szemben gyakran lapostetős, földre telepített rendszereket igényel. Itt a skála a néhány kilowattos rendszerektől a több megawattos napelemparkokig terjed, és ezzel együtt a tartószerkezetekre vonatkozó műszaki és statikai követelmények is lényegesen szigorúbbak.
A jó tartószerkezet ismérvei
Felmerülhet Önben a kérdés, hogy miről ismerhető fel, hogy a kiválasztott gyártmány stabil szolgálatot tesz majd? Egy megbízható tartószerkezet:
- korrózióálló anyagból készül (pl. rozsdamentes acél, tűzihorganyzott acél),
- ellenáll az időjárás viszontagságainak (UV-sugárzás, jég, szél, hó),
- rugalmasan illeszthető a különböző tetőszerkezetekhez vagy földi telepítésekhez,
- gyors és egyszerű telepítést tesz lehetővé, ezzel csökkentve a kivitelezési időt és költségeket,
- megfelel a hazai és uniós előírásoknak (pl. Eurocode szabványoknak).
Minőség kompromisszumok nélkül: ez az Ikarus Mounting Systems
Vajon létezik tökéletes időtálló napelemes tartószerkezet lakossági és üzleti célra? A válasz, igen. Ha megbízható megoldást keres napelemes projektjéhez, legyen szó családi házról, ipari csarnokról vagy napelempark létesítéséről, ismerje meg az Ikarus Mounting Systems szakértelmét.
A cég egyaránt ismert kiváló minőségű, modulárisan bővíthető tartószerkezeteiről, valamint átfogó műszaki támogatásáról is. A tervezéstől a kivitelezésig szakértői csapatuk segít a legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában, figyelembe véve az adott telepítési hely sajátosságait és a vonatkozó szabványokat.
Az Ikarus-MS rendszerei a legújabb gyártástechnológiákra épülnek, így egyszerre biztosítanak magas szintű műszaki teljesítményt és hosszú élettartamot, akár több évtizedes működésre tervezve.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Pályázat indul energiatárolókra és napelemekre, részletek!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Minden lakóházat érint az EU napelem szabályozása
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Megérkezett a hiányzó láncszem a fenntartható napelemes értékláncban
-
Otthon1 hét telt el a létrehozás óta
A könnyűszerkezetesek gyorsaságával épült a betontechnológiás mintaház
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A Balaton már nem ugyanaz a tó – melegszik, algásodik, és szúrós hínárok lepik el