Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Mik a hatékony eszközök a klímaváltozás ellen?

Létrehozva:

|

Az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Testületének (IPCC) legújabb jelentése szerint a mező- és erdőgazdálkodási gyakorlatok javításával, valamint az ökoszisztémák megőrzésével és helyreállításával 2050-ig évente 8-14 milliárd tonna szén-dioxidot lehetne eltávolítani a légkörből gazdaságosan, tonnánként 100 amerikai dollárnál (USD) alacsonyabb költségek mellett.

Ez több, mint ha globálisan azonnal kivonnák az összes belső égésű motorral szerelt autót a forgalomból. A globális klímaváltozást okozó üvegházgáz-kibocsátások közel egynegyede élelmünk termeléséhez és a természetes ökoszisztémák használatához – sok esetben helytelen kezeléséhez, pusztításához – kötődik. Ha azonban okosabban és jobban bánnánk az erdőségekkel, a talajjal és a többi ökoszisztémával, akkor azok óriási segítséget tudnának nyújtani a klímaváltozás mérséklésében – hansúlyozza az IPCC-jelentést ismertetve Lehoczky Annamária éghajlatkutató a Másfélfok – Éghajlatváltozás közérthetően oldalon szerdán közzétett cikkében.

Mint írja, a jelentés szerint a klímaváltozást mérséklő intézkedések közel fele tonnánként 20 dollárnál is kevesebbe kerülne, és többségük azonnal felskálázható volna. A szakértő összehasonlításképp hozzáteszi, hogy a különböző, még nagyrészt gyerekcipőben járó high-tech szénkivonó megoldások (például szén-dioxid közvetlen megkötése a légkörből gépek segítségével) ennél sokszorosan drágábbak lennének az átlagosan 100-300 USD/tonna feletti költségükkel. A cikk szerint a legtöbb gazdaságos megoldás már most készen elérhető. A pénz is a rendszerben van már, csak rosszul költjük el.

“A világ jelenleg évente 0,7 milliárd dollárt költ a földhasználathoz kapcsolódó mérséklési intézkedésekre – ez jóval kevesebb, mint az évi 400 milliárd dollár, ami ahhoz lenne szükséges, hogy a szektorban elérhető mérséklési potenciált kihasználjuk. Ugyanakkor ez a becsült finanszírozási igény nem haladja meg a jelenlegi mezőgazdasági és erdészeti támogatások összegét, tehát annak előteremtése nem lehetetlen” – olvasható a cikkben. A jelentésből kiderül az is, hogy az erdőirtások megelőzése bír a legnagyobb mérséklési potenciállal. Ezt követik a mezőgazdaságra és állattenyésztésre vonatkozó megoldások, végül pedig a kereslet oldali intézkedések, mint például a “fenntartható, egészséges étrendre” való átállás, az élelmiszer-pazarlás csökkentése, valamint a fa és más növényi alapanyagok jobb felhasználása.

Zöldinfó

Több mint ezren csatlakoztak eddig a Kék Duna környezetvédelmi projekthez

Több mint ezren, diákok, sportolók, önkéntesek, vállalatok, civil szervezetek és hatóságok csatlakoztak eddig a Kék Duna projekthez, amelynek célja a Duna-part megtisztítása Dunaújvárosnál és a környezettudatos szemléletformálás – közölte az Euroshow Kft. az MTI-vel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Az akciót az Euroshow Kft. szervezi április 11-én számos cég, intézmény és szervezet, köztük a Magyar Kajak-Kenu Szövetség közreműködésével. Az akcióhoz csatlakozók az Alsó-Duna-parti “Betonkockától” indulnak a hulladékgyűjtésre. A rendezvény non-profit alapon, közösségi összefogással valósul meg – írták.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség úgy nyilatkozott, amennyiben a 2025-ös dunaújvárosi akció sikeres lesz, jövőre országos szintre emelhetik azt. Ezzel több mint 170 kajak-kenu tagszervezet és az ország összes természetes vízfelülete válhat részévé az egynapos környezetvédelmi megmozdulásnak – emelték ki a szervezők.

A részvétel az akcióban regisztrációhoz kötött, regisztrálni a www.ambroziafesztival.hu/kekdunaregisztracio oldalon lehet.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák