Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Mik a napelemtelepítés legfőbb akadályai? Szakértők kutatták!

Egy új, svédországi kutatás alapján a napelemes telepítés komoly időbeli és adminisztratív terhekkel jár.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Lundi Egyetem szakértői a lakossági napelemes rendszerek beszerzésének tranzakciós költségeit vizsgálták – számol be a PV Magazine. Az elemzés fókuszában az időráfordítás állt, a kutatás célja a beszerzési folyamat során felmerülő időbeli és adminisztratív terhek feltérképezése volt, hogy ezzel segítsék a költségek csökkentésére irányuló szakpolitikai döntéseket. A kutatók 1281 főt kérdeztek meg 14, a beruházást érintő részfeladattal kapcsolatban, az alanyok Dél-Svédországban telepítettek napelemes rendszert 2015 és 2021 között. Összesen 300 érvényes válasz érkezett be, a válaszadók többsége egylakásos épület tulajdonosa volt, míg kisebb részük többlakásos épületben voltak érdekeltek. Utóbbi kategórián belül építőipari vállalatok és lakásszövetkezetek is szerepeltek. A családiház-tulajdonosok átlagosan 83 órát töltöttek a teljes beszerzési folyamattal, míg a többlakásosok 70-et, a lakásszövetkezetek pedig 138-at. Az időráfordítás legnagyobb részét az információk keresése és értékelése tette ki – családi házak esetében ez 37, többlakásos cégeknél 31, lakásszövetkezeteknél pedig 36% volt. A beszállítók és telepítők kiválasztása a családiház-tulajdonosok és a lakásszövetkezetek számára is jelentős időráfordítást igényelt.

A 2018-as szabályváltozások után Svédországban a napelemes rendszerek telepítéséhez az esetek nagy részében már nem volt szükség építési engedélyekre, ami leegyszerűsítette a folyamatot. A válaszadók 57%-a saját maga intézte a hálózatüzemeltetőkkel való kommunikációt, és több mint 80%-uk mindössze 0-2 órát töltött ezzel. A finanszírozási kérdések kevésbé bizonyultak időigényesnek: a családi házas csoport 86%-a és a többlakásos csoport 100%-a egy órán belül elintézte a hitelfelvétellel kapcsolatos ügyeket.

A kutatás rávilágított arra, hogy a napelem-telepítés időigénye igen jelentős, a folyamatot leegyszerűsítő szabályozások ugyanakkor hozzájárulhatnak az energetikai átállás felgyorsításához.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák