Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Napelemes termékekkel újított be az IKEA

Németországban komplett csomagokkal állt elő a vevőknek.

Létrehozva:

|

Az IKEA csomagjai komplettek, magyar viszonylatban viszont nem éppen olcsók – írta a G7. Az IKEA jó ideje már nem csak könnyen összeszerelhető bútorokkal foglalkozik, kínálatában a legmodernebb megoldások, többek között okos eszközök is megtalálhatóak. A vállalat a közelmúltban Németországba vezette be napelemes csomagjait, a G7 pedig utánajárt, hogy pontosan mit is kínál a cég. Az IKEA üzleti szempontból amolyan közvetítő, partnere a Svea Solar. A kivitelező szintén svéd eredetű, de már Németországban székel. A Svea Solarnak saját napelemes paneljei vannak, ezek gyártása valószínűleg kihelyezett. Ahogy azt már megszokhattuk, az IKEA a napelemek terén is arra törekedett, hogy termékein könnyen kiigazodjon a vásárló, azok egyszerű elemekből álljanak. A G7 szerint pozitívum továbbá, hogy a vállalat komplett csomagokat állított össze: a Solstråle nevű csomagokban a konkrét napelemek mellett az inverter is megtalálható, és a helyszíni felmérést, a tervezést, a kivitelezést, a szállítást és az engedélyeztetéshez kapcsolódó szakmai segítségnyújtást is biztosítják.

Gyakorlatilag három alapcsomag létezik, ezek 8, 18 és 28 paneles változatban érhetőek el, de mindegyikből választható olyan kibővített verzió, amely 5 kilowattórás akkumulátorral egészül ki. A panelek maximum teljesítménye 400 watt, a legkisebb csomaggal tehát 3,2 kilowattpeak csúcsteljesítményt lehet elérni – ez amolyan elméleti, ideális körülmények közötti csúcsteljesítmény. Ez megközelítőleg évi 3800 kilowattóra áramfogyasztási igény ellátására elég, ami nagyjából megfelel egy családi ház fogyasztásának. A komplett csomag jelentősen megkönnyítheti az ügyfél dolgát, hiszen minden fontosabb szolgáltatást egy helyen érhet el, és a teljesítmény alapján már az alapverzió is jónak ígérkezik. Érdemes ugyanakkor kiemelni, hogy az IKEA kínálata nem éppen olcsó. A legkisebb csomag ára Németországban bruttó 8500 euró, azaz közel 3,2 millió forint, a plusz akkumulátorral együtt pedig már 12 700 eurót, vagyis több mint 4,7 millió forintot kell fizetni. A 18 paneles csomag alapára átváltva mintegy 4,7 millió forint, akkumulátorosan pedig 6,4 millió. A G7 szerint az IKEA árai magyar viszonylatban meglehetősen magasak, a magyar átlaghoz képest 30-40 százalékkal drágábbak.

 

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!