Design
Okosteniszütővel még Nadal is jobb lehet
Szenzorokkal ellátott okosteniszütőt fejlesztett ki egy francia cég. Az ütésekről adatokat rögzítő ütőket már a Roland Garroson és Wimbledonban is használhatják a sztárok.
„Számomra hihetelen, hogy még a világ legjobb teniszezője, Rafael Nadal sem tudja igazán, mi történik az ütőjén, csak érzésekre megy, semmilyen adata nincs róla. Ez olyasmi, mintha F1-pilóta lennél, de nem tudnád, mennyivel mész” – mondta Eric Babolat, az ütőt fejlesztő cég vezetője.
A tíz éve fejlesztés alatt álló okos teniszütő a húrokba elhelyezett szenzorokkal és a nyélbe épített csippel gyűjti az adatokat. Egy meccs után megállapítható, hogy egy-egy ütés milyen erős volt, hol találkozott a labda az ütő felületével, mennyi energiát használt fel a játékos a meccs során, és egyáltalán hányszor ütött. Az összegyűjtött információk bluetooth-szal egyből okostelefonokra, tabletekre továbbíthatók. A meccsek közben ezt nem lehet kihasználni, mert a teniszszövetség szabályai szerint még az edzőktől sem kaphatnak azonnali visszajelzést a játékosok. Az ütőt amatőrökkel és olyan profikkal, mint Rafael Nadal, Jo-Wilfried Tsonga és Li Na tesztelték. Babolat szerint az év közepétől már versenyeken is használni fogja néhány játékos.
„Az adatok elemzéséből, származzanak azok egyetlen vagy akár több meccsről, elemezheted a játékosod ütésválasztását. Kiderül, hogy túl sok variációt vagy nem eleget használ, vagy az is, hogy nem használja ki erősségeit, vagy az is, hogy túl védekezően játszik. Azt is láthatod, hogy mennyi erőt fektet a játékos az ütésekbe, nem csalhat, mert fekete-fehéren ott lesz minden a statisztikákból” – mondta a Telegraphnak Andy Murray korábbi edzője, Mark Patchey.
Babolat szerint nemcsak profik fogják értékelni az új ütők használatát, de jó móka lehet az amatőröknek is, akik összehasonlítgathatják az ütőerejüket. Az ütőhöz bárki hozzájuthat, 399 euróért (120 ezer forint) árusítják.
forrás: sportgeza.hu
Design
Megnyílt a Mol új székháza
Megnyílt a Mol Campus, a vállalat új székháza Budapesten, a Kopaszi-gát mellett; az épületben 2500 ember dolgozik majd a cég növekedésén, mert biztosítani kell Magyarország energiaellátását – mondta a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a megnyitó ünnepségen, csütörtökön.
Hernádi Zsolt hozzátette, az épületet a Foster + Partners és magyarországi partnere, a Finta Stúdió tervezte. A belsőépítészeti megoldásokat a Kinzo és a Minusplus tervező és designer iroda dolgozta ki. A kivitelezésért pedig a Market Építő Zrt. felelt. Emlékeztett, 2016-ban azért döntöttek úgy, hogy új saját tulajdonú székházat építenek, mert hittek a jövőben. Hozzátette, a Campus a jövő generációinak készült, az épület azt üzeni: “a Mol itt volt, itt van itt is lesz a következő évtizedekben”. Kiemelte, a Mol Magyarország első olyan zászlóshajója, amely külföldön is sikereket tudott felmutatni. Ma már a régió meghatározó iparvállalata. A Mol-csoport a világ 21 országában van jelen. Ugyanakkor jelezte, bármennyire is nemzetközi a cég “itthon otthon van”, mert a Mol magyar multiként úgy döntött, hogy Budapesten építkezik, itt építik meg a jövő irodaházát. Hernádi Zsolt arra is kitért, hogy az üzemanyag fronton elszabadult káoszt valamennyire sikerült csillapítani, szerdán már 30 százalékkal csökkent a fogyasztás az elmúlt napokhoz képest, de még nem állt helyre a rend.
Ratatics Péter, a vállalatcsoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója közölte, a Campus 143 méter magas, nettó alapterülete 86 ezer négyzetméter. Az MTI kérdésére elmondta, az új székház felépítését a Mol saját forrásból finanszírozta, a beruházás értékét azonban üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Azt azonban megjegyezte, hogy a Campus a Magyarországon felépülő irodaházaknál nagyjából 20 százalékkal magasabb értéket képvisel. A megnyitót követően a történelmi egyházak XI. kerületi képviselői megáldották a Mol Campust.
A helyszínen kiadott közlemény szerint a Mol Campus Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrészében, a BudaParton épült fel. A Mol 2500, eddig 9 különböző telephelyen dolgozó kollégáját költözteti az új székházba. Hozzátették, az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint az épületen található 900 négyzetméternyi napelem, valamint a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer a Mol Campus a legszigorúbb fenntarthatósági elvárásokat is teljesíti.
Kép: MTI/Balogh Zoltán
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés