Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Öntisztító napelemeket mutattak be

Létrehozva:

|

Egy kínai fejlesztésnek köszönhetően hatékonyabbá válthatnak a napelemek.

A tetőre telepíthető napelemeknek extrém időjárási körülményekkel kell megbirkózniuk. A rendszereknek el kell viselniük a lezúduló csapadék nyomását, a szélsőséges fagyot vagy éppen az extrém meleget. Az egyik legnagyobb problémát ugyanakkor a por jelenti, az anyag a felületre lerakódva például képes csökkenteni a napelem hatékonyságát. Hogy megóvják a paneleket, bizonyos időszakonként karbantartást, tisztítást kell végezni rajtuk.

Az utóbbi időkben azonban egyre több olyan okos megoldást jelenik meg a piacon, amely segíti a rendszerek öntisztulását. A DAH Solar kínai panelgyártó a közelmúltban például olyan tetőre telepíthető napelemes modult mutatott be, amely esővíz segítségével képes megszabadulni a felületén lévő szennyeződésektől – számol be a PV Magazine. A hofeji vállalat szerint ily módon nincs szükség beavatkozásra, hogy lekerüljön a napelemekről a felhalmozódó por.

Advertisement

A vállalat a terméket öt verzióban kínálja. A rendszerben az elülső oldal keret nélküli, ami a csapadék elvezetését szolgálja. A megoldással csökkenhet a karbantartási beavatkozások száma, illetve a forrópontok kialakulásának esélye. Az öt változat teljesítménye 450 és 470 watt között, a hatékonysága pedig 20,85 és 21,78 százalék között mozog. A nyitott áramkörű feszültség 62-62,8 volt, az áramerősség 9,19-9.43 amper, a maximális rendszerfeszültség 1500 volt. A termék 1903-szor 1134-szer 30 milliméteres, és 23,5 kilogrammos, a rendszerhez 3,2 milliméteres tükröződésmentes üveg és IP68 vízálló burkolat tartozik. Az eszköz mínusz 40 és plusz 85 Celsius-fok között képes működni.

A DAH Solar a modulokat 25 éves teljesítménygaranciával és 12 év termékgaranciával kínálja. Az első évben a degradáció állítólag 2 százalék, 25 év alatt pedig elviekben a névleges teljesítmény 84,8 százaléka alá nem csökkenhet. A gyártó szerint termékét a németországi TÜV Nord tanúsító szervezet vetette nyomásteszt alá, az eszköz jól szerepelt a kísérleteken.

Advertisement

Zöld Energia

Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el

Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.

Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák