Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Svájcban legfeljebb 20 fokra lehet felfűteni a középületeket

A svájci kormány pénteken úgy döntött, hogy a kormányzati és középületeket mostantól legfeljebb 20 Celsius-fokra lehet felfűteni az energiatakarékosság jegyében.

Létrehozva:

|

A berni kabinet által pénteken elfogadott intézkedések körébe tartoznak a szövetségi kormányzati irodaépületek, egyetemek és katonai létesítmények. A cél, hogy 6-10 százalékos energiamegtakarítást érjenek el a szövetségi épületek fűtésében. A további lépések részeként, ahol csak lehetséges, elzárják a melegvizet, éjszakára és hétvégére letekerik a termosztátokat, és lekapcsolják a nem létfontosságú világítást és elektromos eszközöket. A karácsony és újév közötti irodai adminisztratív tevékenységet csökkenteni fogják, hogy kevesebb épületet kelljen nyitva tartani. A svájci kormány augusztusban önkéntes kampányt indított, amelyben arra kérte a fogyasztókat és az üzleteket, hogy takarékoskodjanak az energiával, mivel télen földgáz- és áramhiány várható, amely legrosszabb esetben jegyrendszerhez is vezethet. Európa szerte minden ország különféle intézkedésekkel igyekszik csökkenteni az energiafogyasztást és feltölteni földgáztárolóit, hogy felkészüljön egy esetleges teljes gázcsap-elzárásra. Az intézkedések közé tartozik a termosztátok letekerése és a középületek világításának lekapcsolása.

 

mti

Zöldinfó

Februárban is megdőlt a mindenkori melegrekord az EU klímaváltozást figyelő szolgálata szerint

Az idei február volt az eddigi legmelegebb a feljegyzések kezdete óta – közölte csütörtökön kiadott jelentésében az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus (C3S).

Létrehozva:

|

Szerző:

A C3S adatbázisa 1950-ig nyúlik vissza. Adataik szerint az idei volt globálisan a legmelegebb február: az átlagos felszíni levegőhőmérséklet 13,54 Celsius-fok volt, ami 0,81 fokkal meghaladja az 1991-2020 közötti időszak februári átlagát, és 0,12 fokkal több az eddig mért legmelegebb, 2016. februári hőmérsékletnél. Az uniós szolgálat korábbi jelentése szerint az 1850-től vezetett globális feljegyzések azt mutatják, hogy 2023 volt a Föld legmelegebb éve, az emberi tevékenység okozta klímaváltozás és a Csendes-óceán keleti részének felszíni vízrétegét felmelegítő El Nino jelenség miatt, amely emelte a globális hőmérsékletet. Tavaly június óta minden hónap a világ legmelegebbje volt a korábbi évek azonos időszakához képest. A Copernicus csütörtöki közlése szerint az idei február 1,77 Celsius-fokkal volt melegebb, mint az iparosodás előtti, 1850-1900 közötti időszak februári átlaghőmérsékletének becsült értéke. Az elmúlt tizenkét hónap globális átlaghőmérséklete is rekordmagas volt, 0,68 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti időszak átlagát és 1,56 fokkal az 1850-1900 közötti átlagot.

A napi globális átlaghőmérséklet a hónap első felében kiugróan magas volt, négy egymást követő napon, február 8. és 11. között 2 Celsius-fokkal haladta meg az 1850-1900 közötti szintet. Európában a hőmérséklet 3,3 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020. februári átlagot, átlag feletti hőmérséklet különösen Közép- és Kelet-Európában volt tapasztalható. Európán kívül a hőmérséklet Észak-Szibériában, Észak-Amerika középső és északnyugati részén, Dél-Amerika jelentős részén, Afrikában és Nyugat-Ausztráliában volt átlag feletti. A december és február közötti időszak vonatkozásában azt közölték, hogy az ideit tél volt az eddigi legmelegebb a világon, a hőmérséklet 0,78 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020 közötti időszak átlagát. Az európai téli hőmérséklet az eddig mért második legmelegebb volt a 2019-2020-as tél után, és 1,44 Celsius-fokkal haladta meg az 1991-2020-as időszakban mért átlagot – tette hozzá jelentésében az uniós klímaváltozást figyelő szolgálat. Februárban 21,06 fokkal az óceánok felszíni átlaghőmérséklete is rekordmagasnak bizonyult.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!