Otthon
UFO szerű sátrak Amerika utcáin
A világ minden táján gondot jelent a hajléktalanokról való gondoskodás. Különösen a téli időszakban, a fagyos éjszakákon elengedhetetlenül fontos a fedél nélkül élőkkel törödni.
Szó szerint a létük, az életük forog veszélyben, ha nincs lehetőségük, módjuk fűtött helyen megvédeni magukat. Számukra jelent megoldást Amerikában, sajátos ötletével Michael Rakowitz, akinek kreatívitása arra irányul, hogy olyan városi menedéket tervezzen az utcán élőknek, amely az épületekben használt HEAT (légkondicionálás, fűtés, szellőzés rövidítése) rendszerekre csatlakozva az arra rászorulókat melegben tartja. A menedék a “paraSITE” nevet kapta. Nem nehéz kitalálni, vajon miért? Természetesen az élősködés kifejezés motiválta a névadást, miszerint: a gazdatest energiáit hasznosítja a parazita időlegesen, vagy maradandóan.
Ez a tudományos, elvont megközelítés. Ámde fordítsuk ezt le a hétköznapi gyakorlatra, nevezzük nevén, minden negatív előjel nélkül a hajléktalant, aki a szellőzőn kibocsátott meleg levegőt felhasználja, hovatovább ténylegesen újrahasznosítja nehéz élethelyzetében. Rakowitz koncepciója, terve, élő megoldássá vált, mármint az a sátor, amelyet vízhatlan ragasztószalagokból és szemetes zsákokból, valamint simítózáras nejlonanyagokból alakított ki különböző méretekben. Ezeket a kis egységeket lehet csatlakoztatni a HEAT rendszerekhez. Egyszemélyes manufakturaként sátrait már évek óta értékesíti.
Az elmúlt tizenhét évben hatvan különböző nagyságú menedéket épített és adott át a rászorulóknak. A kicsiny sátrakat jelképes áron “forgalmazza”, kevesebb mint öt dollárba kerülnek. Összecsomagolhatóak, tehát mobilak, egyszerűek, hatékonyak, csekély helyet foglalnak el. Tudni kell, hogy az amerikai államok eltérő módon törvénykeznek az utcai hajléktalan szállások ügyében.
New York közterületi szabályzatában a 3,5 láb (1.07 méter) magas vagy annál nagyobb utcai menedékek illegálisak. Rakowitz ezt is figyelembe vette, amikor államokra, helyszínekre szabottan tervezete meg és gyártott le kisméretű, gyakran hálózsáknyi “óvóhelyeit”. Sőt, az egyéni igények is alakítják tervező munkáját, lett légyen az magánéleti ok, hétköznapi, sajátos együttélési probléma.
Otthon
Zöld színnel a fenntarthatóságért és a tudatosabb döntésekért
Egyedi zöld színt vezet be termékein a kulacsokat és Microdrinkeket forgalmazó Waterdrop vállalat. A feltűnő, élénk színnel a vállalat kifejezi elköteleződését a környezetvédelem és fenntarthatóság mellett, és egyben szeretné felhívni a figyelmet a környezettudatosabb életmód fontosságára, és a választás lehetőségére.
A fenntarthatóság és környezetvédelem iránti elköteleződés nem csupán egy divatos trend, hanem egy olyan felelősségvállalás, amelynek közvetlen hatása van a személyes életünkre. A Waterdrop eddig is küldetésének tekintette a természetes vízfogyasztás népszerűsítését és az egyszer használatos műanyag palackok számának csökkentését. Ennek érdekében akítvan részt vesz a környezettudatosság növelésében, együttműködik környezetvédelmi szervezetekkel környezeti problémák megoldásán, támogatja a tiszta vízhez való hozzáféréssel foglalkozó programokat, valamint az óceánokban felhalmozódott műanyag palackok összegyűjtését. A Plastic Bank szervezeten keresztül minden eladott waterdrop kulacs után két PET-palackot gyűjt be a világ óceánjaiból. Termékei természetes alapanyagokból készülnek és felelős forrásból származnak, a csomagolásnál pedig arra törekszik, hogy fenntarthatóbb megoldásokat alkalmazzon, újrahasznosítható, komposztálható vagy környezetbarát anyagokat használjon.
A waterdrop Signature Zöld szín elsőként a nemesacél kollekcióban jelenik meg három változatban, és fokozatosan jelenik majd meg minden termék csomagolásán. A vállalat az új, feltűnő waterdrop Signature Zöld színe célja nemcsak a vállalat zöld gondolkodásának kinyilvánítása, hanem hogy ráirányítsa a figyelmet a környezettudatosabb döntések lehetőségére, amelyek egy fenntarthatóbb életmód kialakítására ösztönözhetnek.
Íme néhány apró változtatás, amelyekkel elkezdhetjük beépíteni a környezettudatosságot az életünkbe:
- Kerüljük a felesleges hulladékot
Az életmódunk kialakításakor fontos szerepet játszik, hogy milyen termékeket vásárolunk. Az egyszer használatos műanyag csomagolású termékek helyett választhatunk a tartós, újrahasznosítható alternatívák közül. A feláras műanyag zacskók vagy papírtáskák helyett használhatunk otthonról hozott szatyrokat.
- Támogassuk a helyi termelőket
Vásároljunk helyi termékeket és támogassuk a környezetbarát termelést. Ez nemcsak a helyi gazdaságot erősíti, hanem csökkenti a szállítás költségeit és a környezeti lábnyomot is.
- Csökkentsük az energiafogyasztást
Az energiatakarékosság nemcsak a számlát csökkenti, hanem a környezeti terhelést is. Egyszerű lépésekkel is, mint például az energiatakarékos izzók használatával, a használaton kívüli elektronikai berendezések kikapcsolásával és a háztartási gépek rendszeres karbantartásával is sokat spórolhatunk.
- Étkezzünk tudatosabban
Fogyasszunk több növényi alapú ételt, és kerüljük a feldolgozott élelmiszereket. Növeljük a természetes vízfogyasztást és keressünk természetes ízesítőket. Ezekkel nemcsak a bolygónk, hanem saját egészségünk érdekében is sokat teszünk.
- Támogassuk a környezetvédelmi kezdeményezéseket
Csatlakozzunk vagy támogassunk helyi vagy nemzetközi környezetvédelmi szervezeteket és kezdeményezéseket, vegyünk részt fenntartható életmódra ösztönző kihívásokon. A közösség ereje nemcsak ösztönöz, hanem fel is tölt energiával.
Bár ezek a változtatások apró cseppeknek tűnnek a tengerben, a Waterdrop hitvallása, hogy cseppről cseppre juthatunk el a nagy változásokhoz.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés