Otthon
UFO szerű sátrak Amerika utcáin

A világ minden táján gondot jelent a hajléktalanokról való gondoskodás. Különösen a téli időszakban, a fagyos éjszakákon elengedhetetlenül fontos a fedél nélkül élőkkel törödni.
Szó szerint a létük, az életük forog veszélyben, ha nincs lehetőségük, módjuk fűtött helyen megvédeni magukat. Számukra jelent megoldást Amerikában, sajátos ötletével Michael Rakowitz, akinek kreatívitása arra irányul, hogy olyan városi menedéket tervezzen az utcán élőknek, amely az épületekben használt HEAT (légkondicionálás, fűtés, szellőzés rövidítése) rendszerekre csatlakozva az arra rászorulókat melegben tartja. A menedék a “paraSITE” nevet kapta. Nem nehéz kitalálni, vajon miért? Természetesen az élősködés kifejezés motiválta a névadást, miszerint: a gazdatest energiáit hasznosítja a parazita időlegesen, vagy maradandóan.
Ez a tudományos, elvont megközelítés. Ámde fordítsuk ezt le a hétköznapi gyakorlatra, nevezzük nevén, minden negatív előjel nélkül a hajléktalant, aki a szellőzőn kibocsátott meleg levegőt felhasználja, hovatovább ténylegesen újrahasznosítja nehéz élethelyzetében. Rakowitz koncepciója, terve, élő megoldássá vált, mármint az a sátor, amelyet vízhatlan ragasztószalagokból és szemetes zsákokból, valamint simítózáras nejlonanyagokból alakított ki különböző méretekben. Ezeket a kis egységeket lehet csatlakoztatni a HEAT rendszerekhez. Egyszemélyes manufakturaként sátrait már évek óta értékesíti.
Az elmúlt tizenhét évben hatvan különböző nagyságú menedéket épített és adott át a rászorulóknak. A kicsiny sátrakat jelképes áron “forgalmazza”, kevesebb mint öt dollárba kerülnek. Összecsomagolhatóak, tehát mobilak, egyszerűek, hatékonyak, csekély helyet foglalnak el. Tudni kell, hogy az amerikai államok eltérő módon törvénykeznek az utcai hajléktalan szállások ügyében.
New York közterületi szabályzatában a 3,5 láb (1.07 méter) magas vagy annál nagyobb utcai menedékek illegálisak. Rakowitz ezt is figyelembe vette, amikor államokra, helyszínekre szabottan tervezete meg és gyártott le kisméretű, gyakran hálózsáknyi “óvóhelyeit”. Sőt, az egyéni igények is alakítják tervező munkáját, lett légyen az magánéleti ok, hétköznapi, sajátos együttélési probléma.

Otthon
Novemberben sem emelkedtek a magyar háztartások energiaköltségei
Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint a magyar háztartások novemberben is Európa legkedvezőbb energiaköltségeivel kalkulálhattak.

Az Energie-Control Austria és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) megbízásából készült nemzetközi ár-összehasonító vizsgálat novemberben is több európai fővárosban regisztrált energiaár-növekedést. A lakossági fogyasztók által fizetendő villamos energia ára Londonban 12, Párizsban 11, Prágában pedig 10 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest. A földgáz lakossági ára októberhez képest Berlinben 27, Londonban pedig 25 százalékkal emelkedett egy hónap alatt. A magyar fogyasztók villamosenergia-költségei novemberben sem emelkedtek. A magyar háztartások novemberben a rezsivédett árkategóriába tartozó átlagfogyasztás (2.523 kWh/év) esetén a második legolcsóbb árat (9,06 eurocent/kWh) fizették a villamos energiáért. Azok a háztartások, akik 20 százalékkal többet fogyasztanak a megadott éves átlagfogyasztásnál, azok 10,44 eurocent/kWh áron juthattak villamos energiához, ami szintén a második legolcsóbb ár európai összehasonlításban.
A rezsicsökkentett áron vásárolható földgáz novemberben is nálunk volt a legolcsóbb, átalagfogyasztás (63.645 MJ) esetén 2,49 eurocent/kWh. Az átlagot 20 százalékkal meghaladó fogyasztás esetén a magyar háztartások 5,06 eurocent/kWh áron jutottak földgázhoz, amely európai összehasonlításban a második legkedvezőbb ár.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés