Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Valóban hatásosak a víztisztító berendezések?

Magyarországon jellemzően jó minőségű az ivóvíz, a lakosság körében mégis egyre nagyobb teret hódít az ivóvíztisztító kisberendezések használata.

Létrehozva:

|

A víztisztító berendezések beüzemelési módja és vízkezelő egysége alapján többféle típusú készülék különböztethető meg. A rendelkezésre álló kínálatban kancsós, aktívszén-töltetű, fordított ozmózis membránt tartalmazó víztisztítók, vízlágyítók és speciális készülékek találhatók. A víztisztító kiválasztásakor érdemes figyelembe venni néhány fontos tudnivalót a különböző típusú berendezések sajátosságait illetően, írja az egeszsegvonal.gov.hu.

Kancsós víztisztítók

A kancsós víztisztítók – más néven háztartásiivóvíz-utántisztító kancsók – egyszerű felépítésű készülékek. Cserélhető szűrőik általában aktívszén-szűrőt és ioncserélő gyantát tartalmaznak. Az aktívszén-szűrők megkötik az oldott szerves anyagokat, ezért semlegesítik a klóros mellékízt, illetve egyéb kellemetlen ízeket, szagokat és színeket. A szénszűrő ezüstözött része mikrobiológiai védelmet biztosít, ugyanakkor az ezüstözés miatt a használat során ezüst oldódhat a vízbe. Az ezüstről fontos tudni, hogy megengedett koncentrációja az ivóvízben 0,1 mg/l, csecsemők esetében pedig 0,01 mg/l. A kancsós víztisztító ioncserélő gyantája a víz lágyítását szolgálja. A kancsós víztisztítóval szűrt víz a vízkő eltávolításának köszönhetően nem károsítja a különböző háztartási kisgépeket (kávéfőző, vízforraló, vasaló stb.), ezért használatával meghosszabbítható azok élettartama.

Advertisement

A kancsós víztisztítók beüzemelése, illetve a szűrőcsere során ajánlott átöblíteni azokat legalább kétkancsónyi vízzel. A szűrős kancsó hűtőben tárolandó, tartalma 24 órán belül elfogyasztandó. Célszerű a használati utasításon feltüntetett időközönként elvégezni a szűrő cseréjét, amivel megelőzhető az emberi szervezetre káros nitrit megjelenése és a baktériumok elszaporodása az ivóvízben.

Aktívszén-töltetű víztisztítók

Advertisement

Az aktívszén-töltetű víztisztítók csapra szerelhető, mosogató alá helyezhető és a bemenő víz kezelésére alkalmas változatokban kaphatók. A vízadagoló felépítésű készülékek hideg, meleg, illetve szénsavas vizet is előállítanak. Léteznek elektrolízist végző típusok is, amelyek lúgos és savas víz előállítására is képesek. Az aktívszén-töltetű víztisztítók csökkentik a vízben lévő klór mennyiségét és minden más szerves anyagot, illetve a vizet is lágyítják. Ezek a készülékek ezüstözés, réz-cink ötvözet vagy UV-lámpa segítségével gátolják a baktériumok elszaporodását. Az ezüstözést tartalmazó készüléktípusok esetén számolni kell azzal, hogy ezüst kerülhet a kezelt vízbe. Az UV-lámpával működő berendezések használatakor figyelembe kell venni az UV-lámpa bemelegedési idejét is.

Az aktívszén-töltetű víztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli, ahogyan a karbantartásuk is. A használati utasításon feltüntetett időközönként célszerű elvégezni a szűrő cseréjét, és félévente legalább egyszer javasolt a készülékek fertőtlenítése. Használatuk előtt mindig ki kell folyatni a bennük pangó vizet.

Advertisement

Fordított ozmózis membránt tartalmazó víztisztítók

A fordított ozmózis (reverz ozmózis, RO) membránt tartalmazó, összetett felépítésű berendezések legtöbbje a mosogató alá helyezhető, de kapható a bemenő víz kezelését szolgáló típus is. Ezek a készülékek nemcsak szűrik, hanem tisztítják is a vizet. Működésük azon az elven alapul, hogy zárt rendszerben, nyomás alatt egy membránon préselik át az előzetesen megszűrt vizet.

Advertisement

A szűrés ötlépcsős folyamatból áll. A mechanikai szűrő eltávolítja a vízben lebegő szilárd részecskéket, az aktívszén-szűrő pedig a klórt és származékait, valamint a szerves anyagokat. Ezt követően a fordított ozmózis membrán kiszűr szinte minden 0,0001 mikronnál nagyobb méretű szennyező anyagot és biológiai szervezetet. Majd az aktívszén-utószűrő lép működésbe, kiszűrve az esetlegesen oldott gázt a vízből. A bakteriális védelmet UV-lámpa vagy ezüstözött utószűrő biztosítja. Az ezüstözést tartalmazó készüléktípusok esetén számolni kell azzal, hogy ezüst kerülhet a kezelt vízbe. Az UV-lámpával működő berendezések használatakor figyelembe kell venni az UV-lámpa bemelegedési idejét is.

Az RO-membránt tartalmazó víztisztító berendezések ionmentes vizet állítanak elő, amelynek hosszú távú fogyasztása nem javasolt. Ilyen típusú készülék által előállított víz kizárólagos ivóvízként történő fogyasztása esetén ajánlott az ásványi anyagok más úton történő rendszeres pótlása.

Advertisement

Az RO-membránvíztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli. A használati utasításon feltüntetett időközönként célszerű elvégezni a szűrők és az RO-membrán cseréjét, valamint a készülék fertőtlenítését. Használatuk előtt, valamint hosszabb áramszünetek esetén mindig ki kell folyatni a tartályukban pangó vizet. A speciális szűrőtöltetek egészségre gyakorolt hatását az engedélyezés során nem értékelik, ezért a gyártó által esetlegesen feltüntetett ilyen tartalmú állítások fenntartással kezelendők.

Vízlágyítók

Advertisement

A vízlágyító készülékek legtöbbje a mosogató alá helyezhető, de kapható a bemenő víz kezelését szolgáló típus is. Az ilyen típusú berendezések nagy méretűek, felépítésük viszont egyszerű. Használatuk elsősorban a háztartási gépek (például mosógépek), illetve kazánok, fűtésrendszerek vízkőlerakódás elleni védelmét szolgálja. A vízlágyítók által előállított víz kizárólagos ivóvízként történő fogyasztása nem ajánlott. Ha mégis kizárólag ilyen típusú készülék által előállított ivóvíz fogyasztása történik, javasolt az ásványi anyagok más úton történő rendszeres pótlása. A víztisztítók üzembe helyezése szakember (vízvezeték-szerelő) közreműködését igényli. Használatuk során megnövekszik a baktériumok elszaporodásának esélye, ami ellen a sótabletták rendszeres használata nyújt védelmet.

Speciális víztisztítók

Advertisement

A speciális víztisztító berendezések (adszorber) az ivóvíz határérték feletti arzén-, ólom- és nitráttartalmának eltávolítását szolgálják. Egészségre gyakorolt hatásukat az engedélyezés során nem értékelik, ezért a gyártó által esetlegesen feltüntetett ilyen tartalmú állítások fenntartással kezelendők.

Mire ügyeljen víztisztító használata esetén?

Advertisement

Kizárólag ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkező víztisztító berendezés vásárlása és üzembe helyezése javasolt. Az engedély megléte ellenőrizhető a forgalmazónál, illetve a Nemzeti Népegészségügyi Központnál (NNK) vagy a kormányhivatalok népegészségügyi főosztályainál. Csak megbízható kereskedőtől vásároljon víztisztító berendezést. Kerülje azokat a termékeket, amelyeket kizárólag termékbemutatókon és webes felületeken forgalmaznak. A beüzemelést és a szűrőcserét bízza a forgalmazó által biztosított szervízszolgáltatóra. Ügyeljen arra, hogy a víztisztító rendelkezzen védelemmel a baktériumok elszaporodása ellen. Vegye figyelembe, hogy a fordított ozmózis (RO) membrán önmagában nem jelent megfelelő védelmet a baktériumok ellen. Minden alkalommal folyassa ki a víztisztítóban pangó vizet fogyasztás előtt. Fokozottan ügyeljen a berendezés karbantartására és tisztítására!

A víztisztítók alkalmazása kockázatos lehet kútvíz kezelése esetén, mivel megnőhet a baktériumok elszaporodásának és a nitrát képződésének a veszélye. A víztisztítók engedélye kizárólag a vezetékes víz tisztítására vonatkozik. Kútvíz kezelésével arra szakosodott szolgáltatót bízzon meg.

Advertisement

Zöldinfó

A fiatalok a fenntarthatóság élharcosai lettek

A Közös jövőnk – Kárpát-medencei környezetvédelmi versenyt 2002. óta rendezi meg a Magyar Műhely Közhasznú Alapítvány és Népfőiskola. Kezdetben körzeti szinten szervezték, 2014. óta pedig országos egmérettetéssé vált.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az általános iskola felső tagozatosai, középiskolások és egyetemisták számára márciusban lett meghirdetve a kiírás, amire március 21-ig lehetett jelentkezni – írja az alternativenergia.hu. A választható több témakör mindegyikének központi témája a klímaváltozás, ezen belül is a víz volt. Majdnem ezren jelentkeztek a versenyre. Az alapfokú intézményben tanulók a tudásuknak megfelelő tesztet töltöttek ki az első fordulóban. Ezen kívül egy „zöld cselekedet” is a munkájuk része volt. Ez lehetett szemétgyűjtéstől kezdve zöld sziget létrehozásán keresztül kortársaiknak vagy a kisebbeknek előadás tartása. Ugyanezt teljesíteni kellett a gimnazistáknak is, de a középiskolások és az egyetemisták esszét, illetve tudományos értekezéseket is írtak. Azok, akik sikeresen vették a második fordulót, a június 13-ai döntőben szóbeli előadást tartottak a mezőörsi Magyar Műhely Népfőiskolán. A díjátadón a verseny fővédnöke, Áder János volt köztársasági elnök kiemelte, hogy a Föld lakossága nemsokára eléri a 10 milliárdot, miközben a hozzáférhető víz mennyisége nem változik. Megoldandó feladatnak nevezte, hogy miként lehet egyre több embernek ugyanannyi vízből egészséges élelmiszert előállítani, és biztosítani az életet adó ivóvíz minőségét. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke azt kívánta a versenyzőknek, hogy a klímaváltozás iránti érdeklődésük maradjon fenn, a tudásuk gyarapodjon, amit minél több emberhez közérthető formában juttassanak el.

Áder János végezetül meghívta a diákokat a 2026 február végén immáron harmadik alkalommal megrendezendő Planet Budapestre, ami ezúttal a Vasúttörténeti Parkban egy hónapon keresztül várja a látogatókat. Az innovatív fenntarthatósági kiállításokon kívül élményprogrammal készül a szervező Kék Bolygó Alapítvány. Az egyetemisták közül az első helyezett Horváthné Dani Brigitta lett. Témája: Körforgásos gazdaság és hulladék mentesség – A világban jelenlévő hulladék hatása élő vizeinkre. Munkájában két nagy problémát mutatott be, amire megoldási lehetőséget kínált. Európában több, mint 9 millió tonna mosó- és tisztítószert használnak fel, amelyek összetevői a mosás után hulladékként jelennek meg a szennyvízben. Mint írta, egyik hagyományos szennyvíztisztítási módszer sem tudja tökéletesen eltávolítani őket a szennyvízből. Így az élővizekből kimutathatóak a maradványaik és az élővizek fontos paramétereinek változását – mint például a pH, vezetőképesség – okozzák. Mindez pedig az ökológiai egyensúly felbomlásához vezet. A másik nagy probléma, hogy Magyarországon évente 40-80 ezer tonna használt élelmi olaj keletkezik, amelyből mindössze 25 ezer tonna sütőolaj kezelése valósul meg. A kezeletlen hulladékolaj azonban veszélyes hulladéknak minősül, és nagy problémákat okozhat, ha kikerül a természetbe, hiszen eltömíti a talaj pórusait, az élővizek felületén szétterülve elzárja az oxigéntől a vízi élőlényeket, vagy egyszerűen dugulást és komoly károkat okoz a csatornarendszerekben. A használt élelmi olaj felhasználásának egyik lehetséges módja a szappan- vagy mosószergyártás. Kutatásában a használt élelmi olajból készít „mosószert” és ennek a veszélyes hulladék újrahasznosításával készült folyékony szappan-mosószernek és a kereskedelmi forgalomban kapható mosószereknek az ökotoxikus hatását hasonlítja össze a szürke szennyvízzel való öntözést, illetve az élővizekből kimutatható mosószermaradványok hatásait modellezve.

A második helyezést Soós Virág érte el. Tanulmányának címe: Víz=Élet – A víz mint a világot mozgató életerő szállító közege. E tanulmány célja, hogy feltárja a vízkörforgás és az éghajlatváltozás közötti kölcsönhatásokat, különös tekintettel a felhőzet, a csapadék, a párolgás és a talajnedvesség közötti összefüggésekre. A Közös jövőnk környezetvédelmi versenyen az egyetemisták közül Végh Péter esszéje lett a harmadik. Az ő témája is a „Víz=Élet” – A víz, mint a világot mozgató életerő szállító közege. Bevezetésként az olvasó figyelmét szeretné felkelteni az erdő és a víz kapcsolatának fontosságára. Betekintést szeretne adni az erdő komplex vízforgalmának rendszerébe, ezen kívül víz és az erdő egymásra gyakorolt hatásait bemutatni a következők alapján: A klímaváltozás hatására a magyarországi erdők egyre inkább a szárazsági erdőhatár közelébe kerülnek, veszélyeztetve fennmaradásukat. Ezért a vízgazdálkodás és az erdők vízviszonyainak vizsgálata kiemelt jelentőséget kap. Az erdők hosszú távú fenntartása és megfelelő vízgazdálkodása nélkülözhetetlen a természetes vízháztartás egyensúlyának megőrzéséhez.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák