Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Vesztegetési nyomozás következménye: tagsági kizárás a brüsszeli napenergia-szövetségnél

A SolarPower Europe – az EU legnagyobb napenergia-lobbi­szervezete – kizárta soraiból a Huawei-t az ellene indított uniós vesztegetési vizsgálat miatt.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A brüsszeli központú SolarPower Europe, az Európai Unió megújuló energiaforrásokért lobbizó legnagyobb szervezete, kizárta soraiból a kínai Huawei vállalatot a cég ellen folyó uniós vesztegetési vizsgálat miatt – adta hírül az Euractiv. Az 1985-ben alakult szervezet ma már több mint 300 tagvállalatot tömörít, és meghatározó szerepet tölt be Brüsszelben a napenergia-ipar érdekérvényesítésében. A Huawei korábban a lobbicsoport „támogató” szintű tagja volt, évente minimum 60 000 eurós hozzájárulással a szervezet költségvetéséhez, ráadásul fontos pozíciókat töltött be a digitalizációs és az ellátási lánc munkacsoportok élén. Ám márciusban a belga hatóságok uniós intézményekkel folytatott vesztegetési gyanús ügyletek miatt nyomozást indítottak a vállalat ellen. Ennek hatására a SolarPower Europe igazgatótanácsa április 28-án hozott döntést a Huawei kizárásáról – közölte a szervezet szóvivője. Ez az első eset, hogy a szövetség történetében tagot távolítanak el.

A kizárt kínai elektronikai óriás a napelemek hálózatba kapcsolását biztosító inverterek piacának egyik legfontosabb szereplője, globálisan mintegy egyharmados részesedéssel. A mostani döntés várhatóan komoly visszhangot kelt az európai napenergia-ágazatban, és újabb kérdéseket vet fel a lobbiát átláthatóbbá tévő szabályozások szükségességéről.

Advertisement

Zöld Energia

Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt

Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.

Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.

A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.

Advertisement

A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák