Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Lakás vasúti kocsiból

Létrehozva:

|

Mire jó egy 19. századi vasúti kocsi? Nos, például családi otthonnak. Bármily szokatlannak is tűnik a válasz, ettől még igaz.

A hír Angliából származik, ahol egy ilyen közlekedési alkalmatosságot alakítottak át modern lakássá, olyan otthonná, amely a legfontosabb paramétereit összegezve: fenntartható energiaforrásokkal működik és nem bocsát ki szén-dioxidot. A konkrét körülményeket tekintve, ez a vasúti kocsi az “átépítést” megelőzően rendkívül lepusztult állapotban volt. Az építészek azonban fantáziát láttak abban, miként lehet ebből az ódon kocsiból modern otthont, kényelmes, olcsón fenntartható, minden családtag számára megfelelő élettérrel bíró lakást létrehozni.

Érdemes az immáron otthonként funkcionáló vasúti kocsi ismérveit felsorakoztatni. A megújult lakóotthon alapvetően fa alapanyagú, optimális hőmérsékleti viszonyokat teremtve, szél- és napenergiával működik, “homlokzata” teljesen üvegezett. A üvegezett homlokzat lehetővé teszi a pazar kilátást a szomszédos világítótoronyra. A jóminőségű burkolattal és a vastag falakkal az otthon hővesztesége minimálisra csökkenhető és a kor kihívásainak megfelelő energifelhasználással az éves villanyszámla is csekély összeggel bír majd. Télen a fatüzelésű kályha kiegészítő hőforrásként szolgál. Az építőanyagok mind fenntarthatóak, többnyire helyi forrásokból szerezték be, mely csökkenti az átalakított kocsi ökológiai lábnyomát. Feltehetően, a ház a korszerű energiforrásoknak beépítésének köszönhetően. a szükségesnél több áramot tud termelni, a felesleges energiát képes lesz mások rendelkezésére bocsájtani, azt másoknak eladni.

 

 

 

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!