Zöld Közlekedés
Vedd a lábad közé a várost – Airwheel

Képzeljünk el egy elektromos járművet, amit egy kézben el tudunk vinni, egy töltéssel akár 40 kilométert is elmegy, praktikusan tárolható és könnyen meg lehet rajta tanulni haladni!
A giroszkópos járművek ötlete nem új, azonban az Airwheel cég nem csak egy, a turisták által már jó ideje nyúzott kétkerekű-konkurenssel lépett elő, hanem egy annál sokkal mobilabb, kézben is hordozható modellel. Természetesen ezek igényelnek némi tanulást, de a föld feletti siklás élménye bőven és gyorsan kárpótol mindenkit. A kézben hordozható és akár az asztal alatt is felölthető modelek két kategóriából állnak: az X és a Q-sorozatból. A kettő között annyi a különbség, hogy az X mindössze egyetlen egy kerékkel rendelkezik, a Q-sorozatokon viszont egymás mellett szorosan 2 kerék található és így jóval stabilabbak, sőt, a haladás elsajátítása meg lehet alig fél óra alatt. A X és a Q modellekből van több méret és akkumulátor-teljesítményükben is különbözőek, ami nyilván árfekvésben is jelentkezik, de már az alapmodellek is 18 kilométerre képesek eljuttatni a használójukat.
Egy rövid, pár órás gyakorlás után már fel is kiláthatunk: „Airwheelezem!!” Nyakunkba vehetjük a várost! Jöhet akár 15 fokos emelkedő, lejtő, sőt, lefelé pedig jó tudni, hogy a gép akkumlátora újratöltődik. Könnyen és gyorsan átsuhanhatunk a városon és a padkákat is egészen jól veszi – főleg lefelé. Szerencsére a tapasztalatok szerint a legtöbb járda le van húzva vízszintig vagy majdnem vízszintig, ami nagy öröm az Airwheeleseknek(is), persze a nagy kerékátmérő miatt sokkal komfortosabb és biztonságosabb így is, mint egy roller vagy egy görkori. Ha egy hosszabb út után lemerülne, akár másfél óra alatt feltöltődik, ezt pedig akár a munkahelyünkön az asztal alatt vagy egy szórakozóhely ruhatárában is megtehetjük. A szerkentyű vízálló és terepre is teljesen alkalmas, akár egy hosszabb erdei sétát is tehetünk vele mivel elektromos hajtású és hangtalanul suhan, nem zavarva az erdő csendjét és a madarak csipogását.
A cég legnagyobb modellje jelenleg az S3-as, ami a már régebb óta gyártott konkurenseire hasonlít működésben és felépítésben is, de árban jóval kedvezőbb és a lényegesen könnyebb súlya miatt egyszerűbben berakhatjuk az autóba, vagy vihetjük fel akár az emeletre! Ezzel a géppel akár pár perces gyakorlás után is nyugodtan nekivághatunk a városnak. Néhány igen hasznos és kevésbé hasznos, de vicces dologgal is felszerelték. Csak a hozzá járó rádiós kulccsal lehet beindítani, ami egyértelmű előny. A kontrolleren van kapcsolható világítás és külön LED díszvilágítás is, ami egészen high -tech feelinget ad a közlekedéshez, a féklámpa pedig szintén a láthatóságot, biztonságot növeli. Ezek a masinák a gyári adatok szerint akár már 65 kilométert is elmennek, igaz, természetesen tudjuk, hogy kezeljük a gyári adatokat, hiszen ez a távolság azért függ a hőmérséklettől, a súlyunktól, és attól is, hogy mennyit fékezünk, ezzel használva a giroszkópos motort!
Kedvcsinálóként itt egy rövid videó:
forrás: hatszel.hu

Zöld Közlekedés
Befejeződött a tesztüzem – jól vizsgázott a forgalomban az új magyar elektromos midibusz
Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a legújabb magyar elektromos midibusz.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Ez volt az első alkalom, hogy menetrendszerinti járatként közlekedett az új e-busz, a város minden pontján találkozhattak vele az utasok. A GANZ-SOR voltaképpen hazai terepen volt, hiszen a bajai GTKB Kft.-nél magyar mérnökök, régi Ganz-osok fejlesztették ki a jármű szívét, az elektromos hajtást, valamint a szoftverfejlesztési feladatokat is ők látták el. Jól vizsgázott az új hazai elektromos midibusz. A magyar-cseh együttműködésben megvalósult GANZ-SOR EBN8 az eredetileg tervezett három hét helyett öt héten keresztül rótta Baja útjait. A tesztüzem alatt a jármű 5800 kilométert tett meg, nagyjából 8000 utast szállított menetrend szerint. Baján a tömegközlekedés ingyenes, így az utasoknak nem kell jegyet váltaniuk a járatokra. A midibuszt minden járaton és útvonalon kipróbálhatták a közlekedők és az üzemeltető sokrétű tapasztalatokat gyűjthetett.
Ez volt a busz első éles bevetése, valódi személyforgalomban, valódi üzemeltetővel és utasokkal. A midibuszt kipróbálhattuk fagyban, esőben és enyhe tavaszi időben, szűk utcákon és főutakon, erős forgalmú és csendesebb napokon is, vagyis változatos körülmények között zajlott a tesztüzem. Sok információt és hasznos tapasztalatot gyűjtöttünk. A tesztidőszak összességében rendben zajlott le, a busz minden nap dolgozott, nem volt olyan esemény, hogy ki kellett volna állnia a forgalomból – mondta Pencz Rudolf, a járművet gyártó GTKB Kft. ügyvezetője.
A tervezők kiemelt figyelmet fordítottak a hazai fejlesztésű akkumulátor tesztelésére, amely beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A hatótáv is szépen visszaigazolta az előzetes várakozásokat, a legszigorúbb fagyban is. A busz töltése a gyártó telephelyén, saját fejlesztésű, CCS2 szabvány szerinti töltőberendezésével történt. Az üzemeltető a tesztidőszak végén jegyzőkönyvben összegezte tapasztalatait, amelyben az objektív tapasztalatok mellett az autóbuszvezetők szubjektív értékeléseit is bemutatták. Különösen pozitívan emelték ki a busz motorerejét, dinamikáját, stabilitását, fordulékonyságát, fényszórói fényerejét. A buszvezetők egyébként kifejezetten kedvelték az új járművet, melyet „Picur”-nak neveztek el. Emellett az utazóközönségtől is csupa pozitív visszajelzés érkezett a járműről.
A tapasztalatok birtokában kisebb finomhangolásokat végzünk a szoftverbeállításokon, majd jöhet a következő etap: a jármű állandó forgalomba állítása és a sorozatgyártás elindítása – tette hozzá az ügyvezető.
A nyolc méter hosszú, 16 ülőhellyel rendelkező, alacsonypadlós elektromos midibuszt 2024 nyarán mutatta be a GTKB (Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft.), amikor az megkapta a típusengedélyt. A prototípus jármű forgalombahelyezése októberben történt meg. A GTKB Kft. végezte az elektromos hajtás kifejlesztését, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A 120 kW teljesítményű aszinkron vontatómotort NMC típusú, 200 kWh-s akkumulátor hajtja, amely plug-in technológiával és pantográfos oszloptöltőről (OppCharge) egyaránt tölthető. A busz egyetlen feltöltéssel mintegy 270 kilométer megtételére képes.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Jelentősen esett a panellakások iránti érdeklődés
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés