Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A napelem felhasználási területei

Létrehozva:

|

Egy biztos, a napelem jól teljesít, megbízható és elképesztően sok helyen megállja a helyét. Ezért is lehet bátran kijelenteni, hogy a jövő a napelemé és azoké a megújuló energiaforrásokra alapuló berendezéseké, amelyek előbb vagy utóbb teljesen átveszik a fosszilis energiahordozóktól a szerepet.

A napelemek hihetetlenül jól teljesítenek a az űrkutatásban, távközlésben és a műholdaknál is. Érthető okok miatt a az űrkutatás folyamán merült fel először a napelem kiváló használhatósága. A műholdakon ma is a napelemek adják az energiát az ott lévő berendezéseknek. A NASA mellett a SpaceX nevű cég is előszeretettel használja a napelemeket.

A napelemes rendszerrel még az öntözés és vízszivattyúzás is egyszerűbb. A napelemes szivattyúk üzemeltethetőek közvetlenül a napelemekről is vagy az éjszakai vízellátás igénye esetén akkumulátorokba tölthető a napelemek által előállított energia, így folyamatos lehet a szivattyúzás. Nem csupán a nyugaton, de már hazánkban is egyre több gazda választja ezt, búcsút intve a ma már elavultnak tekinthető egyéb megoldásoknak. Úgy tűnik, hogy a sokak szerint megszokott benzines szivattyúk nem tudják felvenni a versenyt ezekkel.

Talán a legegyértelműbb az, hogy a napelem nagyon sokat segíteni tud a közvilágításban. Rengeteg pénzt spórolhat meg például egy város, ha a napelemek mellett dönt a közvilágítást tekintve. Sőt, olyan helyzetben, ahol a világítási igényhez szükséges vezetékes áramellátás távol van vagy komplikált a hálózat bevezetése, utólagos kiépítése, jó megoldás lehet a napelemekkel történő ellátás. Míg nappal a napelemek feltöltik az akkumulátorokat és energia-fogyasztás nem történik, az éjszakára feltöltött energiatárolókból kiszolgálhatóak a fényforrások.

Sok helyen a napelem és a közhasználati kellékek már egyet jelentenek. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi mindenre lehet ezt alkalmazni ezen rendszereket, mérettől függetlenül. Az elektronikus termékekbe beépítve áramforrást nyújtanak a számológépekben, órákba, reklámcikkekben. Pár évtizeden belül pedig még inkább dominálni fogják a mindennapi kellékeket. Erre pedig egyértelműen szükség van.

A napelemek nem mondanak kudarcot akkor sem, ha a telekommunikációról van szó. A hírközlő berendezések áramellátásánál a napelem több helyen megtalálható. A mobilszolgáltatók átjátszóállomásaitól a TV-reléállomáson át a nyilvános telefonállomásig, használnak napelemeket. Ennél a felhasználási módnál is vezetékes áramellátástól való nagy távolságok, vagy a hálózat teljes hiánya indokolja a napelem szerepét.

Advertisement

Végezetül pedig azt sem szabad kihagyni, hogy ott, ahol az energiaigény jelentős és emellett a környezet tudatosság magasabb szinten áll, állami támogatások ösztönzik a tiszta, megújuló energiaforrások térnyerését. Például a távol-keleten, ahová a globális termelés jelentős része áttevődött, szintén fontos szerephez jutott a megújuló energia. Egyöntetűen kijelenthető hát, hogy a napelem a villamos erőmű jövője.

forrás: napelemek-napkollektorok.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Mikrohálózatok hidrogénnel, megérkezett a jövő energiatárolási megoldása!

Egy németországi ipari szakkiállításon fogják bemutatni a HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformot.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Március végén, a Hannover Messe nevű ipari szakkiállításon tervezi bemutatni új, HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformját a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology (Fraunhofer IWU)– számol be a PV Magazine. A kutatók szerint a megközelítés segíthet a kórházak, az elzárt, vidéki területek és a háború sújtotta régiók energiaellátásában. A kutatók szerint az ilyen mikrohálózatok decentralizált energiaellátási megoldást kínálnak, amely életképes megközelítést jelentene Németországban. Ezek az önfenntartó rendszerek villamos energiát hasznosítanak, a szükség esetén kifejezetten nagy mennyiségű energia tárolást pedig zöld hidrogénnel valósítják meg. A Fraunhofer IWU csapata évek óta dolgozik a Reference Factory H2 nevű kezdeményezésen, amelyben a fókusz az elektrolizáló készülékek és üzemanyagcellák hatékony gyártási folyamatainak fejlesztésén van. Az intézet jelenleg sportközpontok és kórházak számára tervezi a kezdeti rendszerkoncepciókat. A kutatók szerint a kórházak teljes mértékben kihasználhatják a hidrogén-mikrohálózatokat, mivel az elektrolízis során oxigén keletkezik, amelyet technikai oxigénként, illetve víztisztításra és fertőtlenítésére lehetne használni.

A HyGrid platform központi elemét, a HyVentus nevű elektrolizáló egységet a Reference Factory H2 keretében fejlesztették ki ipari partnerek támogatásával. A Fraunhofer szerint a HyGrid egy költséghatékony, tartós mikrohálózati megoldást kínál, amelyet akár a háború sújtotta Ukrajnában is alkalmazhatnának a következő tél során. A szakértők úgy vélik, a könnyen telepíthető és skálázható rendszer a háború sújtotta régiókban és más, ellátási problémákkal küzdő régiókban néhány kilowattól több száz kilowattig terjedő tartományban kínálhat energiatárolási megoldást. A HyGrid kórházak, vállalkozások, iskolák vagy elzárt vidékek számára egyaránt megoldást kínálhat.

A platform részletesen a Hannover Messén ismertetik majd. A világ egyik legnagyobb, évi 100-200 ezer embert vonzó ipari szakkiállítását 2025-ben március 31. és április 4. között fogják megrendezni.

 

Kép: Reference Factory.H2

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák