Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A napelem felhasználási területei

Létrehozva:

|

Egy biztos, a napelem jól teljesít, megbízható és elképesztően sok helyen megállja a helyét. Ezért is lehet bátran kijelenteni, hogy a jövő a napelemé és azoké a megújuló energiaforrásokra alapuló berendezéseké, amelyek előbb vagy utóbb teljesen átveszik a fosszilis energiahordozóktól a szerepet.

A napelemek hihetetlenül jól teljesítenek a az űrkutatásban, távközlésben és a műholdaknál is. Érthető okok miatt a az űrkutatás folyamán merült fel először a napelem kiváló használhatósága. A műholdakon ma is a napelemek adják az energiát az ott lévő berendezéseknek. A NASA mellett a SpaceX nevű cég is előszeretettel használja a napelemeket.

A napelemes rendszerrel még az öntözés és vízszivattyúzás is egyszerűbb. A napelemes szivattyúk üzemeltethetőek közvetlenül a napelemekről is vagy az éjszakai vízellátás igénye esetén akkumulátorokba tölthető a napelemek által előállított energia, így folyamatos lehet a szivattyúzás. Nem csupán a nyugaton, de már hazánkban is egyre több gazda választja ezt, búcsút intve a ma már elavultnak tekinthető egyéb megoldásoknak. Úgy tűnik, hogy a sokak szerint megszokott benzines szivattyúk nem tudják felvenni a versenyt ezekkel.

Talán a legegyértelműbb az, hogy a napelem nagyon sokat segíteni tud a közvilágításban. Rengeteg pénzt spórolhat meg például egy város, ha a napelemek mellett dönt a közvilágítást tekintve. Sőt, olyan helyzetben, ahol a világítási igényhez szükséges vezetékes áramellátás távol van vagy komplikált a hálózat bevezetése, utólagos kiépítése, jó megoldás lehet a napelemekkel történő ellátás. Míg nappal a napelemek feltöltik az akkumulátorokat és energia-fogyasztás nem történik, az éjszakára feltöltött energiatárolókból kiszolgálhatóak a fényforrások.

Sok helyen a napelem és a közhasználati kellékek már egyet jelentenek. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi mindenre lehet ezt alkalmazni ezen rendszereket, mérettől függetlenül. Az elektronikus termékekbe beépítve áramforrást nyújtanak a számológépekben, órákba, reklámcikkekben. Pár évtizeden belül pedig még inkább dominálni fogják a mindennapi kellékeket. Erre pedig egyértelműen szükség van.

A napelemek nem mondanak kudarcot akkor sem, ha a telekommunikációról van szó. A hírközlő berendezések áramellátásánál a napelem több helyen megtalálható. A mobilszolgáltatók átjátszóállomásaitól a TV-reléállomáson át a nyilvános telefonállomásig, használnak napelemeket. Ennél a felhasználási módnál is vezetékes áramellátástól való nagy távolságok, vagy a hálózat teljes hiánya indokolja a napelem szerepét.

Advertisement

Végezetül pedig azt sem szabad kihagyni, hogy ott, ahol az energiaigény jelentős és emellett a környezet tudatosság magasabb szinten áll, állami támogatások ösztönzik a tiszta, megújuló energiaforrások térnyerését. Például a távol-keleten, ahová a globális termelés jelentős része áttevődött, szintén fontos szerephez jutott a megújuló energia. Egyöntetűen kijelenthető hát, hogy a napelem a villamos erőmű jövője.

forrás: napelemek-napkollektorok.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!