

Zöldinfó
A tüzek miatt az erdei túrázás betiltását kezdeményezte két orosz körzetben a katasztrófavédelem
A terjedő erdőtüzek miatt Alekszandr Kurenkov, az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának vezetője felszólította Központi és a Volgai Szövetségi Kerület kormányzóit, hogy a régiókban tiltsák meg az erdőjárást.
Kurenkov ezt Rjazany megyében jelentette ki, ahol helikopterről tekintette meg a helyzetet és az oltást. A harmadik napja tomboló tűzvésznek három fészke van, kiterjedése elérte a 181 hektárt. A katasztrófát valószínűleg szárazvillám okozta. A rjazanyi erdőtüzek füstje csütörtökön már Moszkva déli és központi kerületeit is elérte. Az orosz fővárosban a levegő szennyezőanyag-koncentrációja szerdán már harmadával meghaladta a normál, de nem lépte túl a megengedett legmagasabb értékeket. Moszkva mentőket és tűzoltókat, mintegy 240 embert és több mint 80 egységnyi felszerelést küldött a régióba, ahol már 800 embert és 300 technikai eszközt mozgósítottak. A szövetségi hatóságok az oltásra három Il-76-os és egy Be-200-as repülőgépet és három helikoptert irányítottak. A hatóságok szerint nem várható, hogy 2010-hez hasonlóan több napig tartó szmog alakuljon ki a fővárosban, mert a moszkvai régióban most nagy figyelmet fordítottak a tőzegláp öntözésére, amely akkor kigyulladt és erős füstöt okozott.

Zöldinfó
Ez lehet a megoldás a lítiumhiányra
Egy új vizsgálat alapján komoly lehetőségek rejlenek a víz alapú akkumulátoros technológiában.

A Texas A&M Egyetem munkatársai fémmentes, víz alapú akkumulátor-elektródákkal dolgozva jutottak izgalmas felfedezésre – számol be az okodrive.hu Az adatok alapján az energiatárolási kapacitásban akár 1000 százalékos különbség is jelentkezhet ezzel a megközelítéssel.
A víz alapú akkumulátorok a hagyományos akkumulátorokhoz hasonlóan egy katódból, egy anódból és egy elektrolitból állnak. Ebben a rendszerben azonban a katódok és az anódok olyan polimerek, amelyek képesek energiát tárolni, az elektrolit pedig szerves sókkal kevert víz. Az elektrolit oda-vissza szállítja az ionokat a katód és az anód között, az elektródával való kölcsönhatása révén pedig az energiatárolás kulcsa is egyben.
Dr. Jodie Lutkenhaus vegyészmérnök és a csapat tagja szerint ha egy elektróda túlságosan megduzzad a ciklikusság során, akkor nem tudja jól elvezetni az elektronokat, ezzel pedig elveszítjük a teljes teljesítményt. A szakértő hozzátette, ezen hatások miatt az elektrolitválasztástól függően akár 1000 százalékos különbség is felléphet az energiatárolási kapacitásban. A kutatók szerint a redox-aktív, nem konjugált gyökös polimerek elektródaként igen ígéretesek, ugyanakkor a kutatók is megjegyezték: keveset tudunk ezen polimerek vizes környezetben történő energiatárolási mechanizmusáról.
A szakértők szerint a víz alapú akkumulátorok képesek lehetnek ellensúlyozni az olyan fémek, mint a kobalt és a lítium esetleges hiányát, valamint kiküszöbölhetik az akkumulátortüzek lehetőségét. Előbbi már csak azért is fontos lehet, mert a jövőbeli anyaghiány miatt jelentősen megdrágulhatnak a lítium-ion akkumulátorok. Az alternatív technológia segíthet az ellátás stabilabbá válásában.
Érdemes hozzátenni, hogy a szakértők nem építettek új eszközt, csupán számítógépes szimulációkat és elemzéseket végeztek. Ennek ellenére a friss eredmények hozzájárulhatnak az akkumulátorok fejlődéséhez, a kutatók szerint felfedezésük előrelépést jelent a lítiummentes tárolók irányába.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Itt az öngyógyító napelem
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon