Tekintettel az energiaárak alakulására, megindult a roham, rengeteg magyar nullázná a villanyszámlát napelem-telepítéssel – írta a hirado.hu. Van olyan szolgáltató, amelynél megtízszereződött az ajánlatkérések száma. Egyre többen helyettesítik vagy egészítik ki a meglévő hálózatukat napelemmel, ami nem véletlen, hiszen jogszabály rögzíti, hogy a most tervezés alatt álló és megtervezett, vagy egy-két év múlva kivitelezendő épületek nem is működhetnek megújuló energiatermelő rendszer nélkül. Akadnak olyan nagy méretű háztartások, ahol a piaci áron kapott gáz- vagy villanyáramszámla egymillió forintra is kijöhet a hónap végén. Ugyanakkor egy teljes rendszer kiépítése egy átlagos háztartási méretnél, 10–15 ezer forintos villanyszámla esetén, 2–2,5 milliós tételt jelent annak, aki most kezdi meg a telepítést.
Milyen tető alkalmas napelemes rendszer telepítésére?
Amire a legtöbben kíváncsiak az az, milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy a házra telepíthető legyen egy napelemes rendszer. Erről Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke beszélt részletesen „Megnézzük, hogy az álmok találkoznak-e a valósággal. Van-e megfelelő tető, illetve ha nem annyira ideális a tető, ami árnyék szempontjából lehet probléma, vannak az úgynevezett teljesítményoptimalizált napelemes rendszerek, amik ezt a problémát részben kiküszöbölik, és az éves energiahozamot 20–30 százalékkal is képesek megnövelni. Ha megfelelő az állékonysága a tetőnek, akkor gyakorlatilag bárhova tudunk telepíteni: tetőre, homlokzatra, gépkocsibeállóra, akár szabad földre is. Egyedül az azbesztpala lehet kizáró ok.” Fontos, hogy általában engedély nélkül szerelhetők a napelemes rendszerek, egyedül a műszaki feltételeknek kell megfelelni. Hogy ez kiderüljön, annak a gyakorlati módja az árajánlatkérés, a nekünk megfelelő vállalkozó megbízása, majd a tervezési engedélyeztetés elindítása. Ilyenkor a tervező benyújt egy igényt az áramszolgáltatóhoz, amire jogszabály szerint a szolgáltatónak 30 napon belül válaszolnia kell, de ez most több hónapos késedelemmel történik meg a túlterhelés miatt.
Ahol nincs villamosenergia-hálózat, tehát tanyán, hétvégi házban, ott a szigetüzemi napelemes rendszer a legideálisabb megoldás. Célszerű azonban a hálózatokat használni, hiszen hatalmas költség az akkumulátorok beszerzése. „Ez nem összekeverendő a szünetmentes áramforrásokkal. Sokan ugyanis azért szeretnének szigetüzemű rendszert, mert gyakoriak télen az áramszünetek egyes vidékeken. Erre azonban megfelelőbbek az akkumulátoros energiatározóval kombinált, hibrid üzemű napelemes rendszerek, szünetmentes áramforrással kiegészítve” – mondta Kiss Ernő.
Milyen kivitelezőt válasszunk?
Olyan kivitelezőt válasszunk, aki megfelelő múlttal, tapasztalattal, megfelelő szaktudással és szakemberekkel rendelkezik. Rengeteg olyan kivitelező tevékenykedik a piacon, aki mellett nincs villanyszerelő, márpedig ez létfontosságú – emelte ki Kiss Ernő.
Mennyi időbe telik egy napelemes rendszer kiépítése?
Döbbenetesen megnőtt az igény a napelemes rendszerekre, az elmúlt két hétben hatvanezer igény érkezett a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség tagvállalataihoz, miközben tavaly összesen 35 ezer háztartásba telepítettek napelemes rendszert. Ezek az igények pedig nem teljesíthetők. Ami a napelemeket illeti, még nincs hiány, azonban az inverterek esetében már készletgondok tapasztalhatók. A 6–8 kilowattos invertereknél akár 2-3 hónap is lehet a beszerzési idő. „A vásárlók sokkal tudatosabbak lettek, keresleti piac van, így kevésbé van idejük variálni, mert elveszíthetik a napelem-telepítőjüket. Nem a kivitelezési idő lett hosszabb, hanem a várakozás, hiszen a napelemszerelés egy egynapos feladat, maga az engedélyeztetés és a dokumentáció elkészítése is szintén egynapos feladat. Itt az áramszolgáltatók adják a legszűkebb keresztmetszetet, és az is fontos, hogy melyik az a cég, amelyik képes felszerelni a napelemes rendszert, az anyaghiányok miatt. Jelenleg három hónapnál hosszabb határidők vannak – hangsúlyozta Petre András, az EU-Solar Zrt. vezérigazgatója. Bár van hazánkban is invertergyártás, de Magyarország leginkább importra szorul, és az inverterhiány miatt a vállalatok hosszabb határidővel is dolgozhatnak.
Zöld Energia
A napelem inverterek típusai
A napelemes rendszerek telepítésésnél az egyik legfontosabb komponens az inverter. Az inverter feladata, hogy az egyenáramot (DC), amit a napelemek termelnek, váltakozó árammá (AC) alakítsa, amit az otthoni elektromos hálózat használ.
Mi az inverter funkciója?
A napelem inverter kulcsfontosságú szerepet játszik a napelemes rendszerek működésében. A fő feladata, hogy az egyenáramot váltakozó árammá alakítsa. Ennek hála a megtermelt energia közvetlenül felhasználható otthonunkban, vagy visszatáplálható az elektromos hálózatba. Az inverterek emellett számos más funkciót is ellátnak, például a rendszer teljesítményének nyomon követését és optimalizálását, valamint a biztonsági funkciók bebiztosítását.
Melyek az inverter típusai?
A string inverterek a legelterjedtebbek a napelemes rendszerekben. Ezek a fajták több napelem panelt kapcsolnak sorba (stringbe), és az így keletkező egyenáramot alakítják váltakozó árammá. Előnyük, hogy viszonylag olcsók és könnyen karbantarthatók. Hátrányuk, hogy egyetlen panel teljesítménycsökkenése az egész string teljesítményére hatással lehet.
A mikroinverterek minden egyes napelem panelhez külön kerülnek telepítésre, ezért minden panel egyedi teljesítményét alakítják át váltakozó árammá. Ez a megoldás nagyobb hatékonyságot biztosít, mivel egyetlen panel árnyékolása vagy hibája nem befolyásolja a többi panel teljesítményét. Hátrányuk, hogy drágábbak és bonyolultabb telepítést igényelnek.
A hibrid inverterek olyan rendszerekben használatosak, ahol az energia tárolása is megvalósul. Ezek az inverterek nem csak az egyenáramot alakítják váltakozó árammá, hanem az energiatároló rendszerekkel is képesek együttműködni, például akkumulátorokkal. Ez lehetővé teszi az energia tárolását és felhasználását a napsütés nélküli időszakokban is.
Íme, néhány elismert név a témában!
A Huawei inverterei kiváló teljesítményt és megbízhatóságot kínálnak. Például a Huawei SUN2000-10KTL-M1 modell egy 10 kW-os inverter, amely ideális választás lehet nagyobb napelemes rendszerekhez. A SolarEdge inverterei fejlett technológiát és optimalizálást borítékolnak, amely lehetővé teszi a panelek egyedi nyomon követését és maximális teljesítményének elérését. A Growatt inverterei széles választékban elérhetők, és kedvező ár-érték arányt kínálnak. Ezek a típusok ideálisak lehetnek kisebb és közepes méretű napelemes rendszerekhez. A Solplanet inverterei megbízható teljesítményt és kiváló hatékonyságot garantálnak, főleg a lakossági felhasználók számára.
A megbízható inverterek és egyéb napelemes rendszerek komponenseinek beszerzésére tökéletes a Carbon Solar webshop. Itt széles választékban találhatók különböző típusú és teljesítményű inverterek, amelyek a rendszer hatékony működését és hosszú élettartamát biztosítják.
Partner hír (x)