Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ezzel a rendszerrel automatikusan telepíthetőek a napelemparkok

Különleges rendszerrel állt elő a Terabase nevű amerikai cég.

Létrehozva:

|

Az amerikai Terabase egy új, helyszíni digitális irányító központtal, telepítőrobotokkal, helyszíni szerelősorral és digitális ikerszoftverrel működő, automatizált, közüzemi méretű napelemes telepítő rendszert indít el – számol be a PV Magazine. A Terafabot célja a termelékenység növelése és az építési költségek csökkentése. A vállalat egy, a kaliforniai Woodlandben található gyár megnyitását is bejelentette, a létesítmény jelenleg az első gigawattos Terafab összeszerelősort készíti, amely évente több mint 10 gigawatt Terafab gyártására lesz képes.  

A Terabase szerint új rendszere megduplázza a termelékenységet a hagyományos közüzemi telepítési módszerekhez képest. A rendszer nagy áteresztőképességű, és a hét minden napján, a nap 24 órájában működik, ami lehetővé teszi a gyors felfutást és a nagyobb napelemes telepítési sebességet, jelentősen mérsékelve a projektek megvalósításának idejét. 

„Tavaly sikeresen teszteltük a Terafabot a terepen, egy 400 megawattos texasi létesítmény 10 megawattnyi telepítésénél” – mondta Matt Campbell, a Terabase vezérigazgatója és társalapítója. A Terabase az Intersect Power fejlesztő céggel, a Signal Energy mérnöki, beszerzési és kivitelezési vállalttal, a NEXtracker nyomkövető hardverszolgáltatóval, valamint a First Solar napelemgyártóval működött együtt a Terafab-üzem kifejlesztésében. „A Terabase-szel való partnerségünk nemcsak a következő generációs, 7-es sorozatú napelem-moduljainkhoz nyújt fejlett telepítési technológiát, hanem a felelős napenergia-fejlesztésről alkotott elképzelésünkkel összhangban zárt láncú csomagolási újrahasznosítási rendszert is lehetővé tesz” – nyilatkozta Nick Strevel, a First Solar alelnöke.

Advertisement

A Terafab a tervek szerint 2023 harmadik negyedévétől kezdődően kerül kereskedelmi forgalomba. A Terabase szerint az automatizált telepítési rendszer csökkenti a közüzemi napenergia-projektek áramköltségét, emellett skálázható, moduláris felépítésű, gyorsan sokszorosítható, illetve telepíthető. A rendszer a munkásokra leselkedő veszélyeket is mérsékli az automatizálás, valamint egy klimatizált összeszerelő sor révén. Ez kiküszöböli a nehéz napelemek és acélszerkezetek gyakran zord időjárási körülmények között történő emelésének szükségességét.

Advertisement

Zöld Energia

Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt

Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.

Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.

A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.

Advertisement

A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák