

Zöld Energia
Farmokon is bevethető napelemeket gyártanak és mozognak is
Hollandia gazdaságaiban tesztelik.
Holland vállalatok és kutatóintézetek egy csoportja olyan mezőgazdasági napelemes rendszert hozott létre, amely képes mozogni – számol be a PV Magazine. Az eszköz elektrolizátorral kombinálva még hidrogéntermelésre is felhasználható. A termék két prototípusát jelenleg egy holland gazda, valamint egy kutatóközpont teszteli. A holland konzorcium által létrehozott agrofotovoltaikus rendszer előnye mozgékonysága mellett az, hogy pozitívan hat a megművelt területek talajára és biodiverzitására. Az első, H2arvester nevű prototípust egy cukorrépa-ültetvényen kezdték el használni Oude-Tongénél. Marcel Vroom, az Npk design tervezési szolgáltató tulajdonosa szerint cége két partnerrel összefogva négy évvel ezelőtt dolgozta ki a napelemes kocsi koncepcióját. Mint hozzátette, az egyik prototípust Oude-Tongénél egy gazda, a másikat pedig Lelystadnál, egy kutatófarmon próbálja ki a Wageningeni Egyetem. A gépeket egy éven át fogják használni, hogy kiderüljön, valóban jó hatást gyakorolnak-e a földre és a termésre.
Jacob Jan Dogterom birtokos 166 ezer eurót fektetett az eszközbe. Az általa használt napelemes rendszer négy kocsiból áll, melyekhez összesen 168 panel és egy öntözőberendezés tartozik. Érdemes kiemelni, hogy kísérleti projektről van szó, amennyiben sikerül elérni a tömeges gyártás fázisát, a rendszer jóval olcsóbb lesz. A projekt költségeinek nagyjából felét a Dél-Holland tartományban működő gazdaságfejlesztési ügynökség, az InnovationQuarter állta. Egy-egy kocsi 12-ször 6 méteres, az egységek lassan, 10 méter per órával tudnak haladni. Aratás során az eszközöket félre lehet állítani az útból. A rendszernek legfeljebb az azt befogadó mezőgazdasági tábla 10 százalékát kell lefednie, ily módon nem sérülne a terület eredeti rendeltetése. A projekt egy olyan nagyobb program része, amelyben az elektromos energia és a zöld hidrogén kombinációját támogató innovációkat segítik. A napelemes kocsik elektrolizátorral összeillesztve a hidrogén előállításában is segíthetnek, a termelésből származó hő pedig felhasználható növények, így zab vagy lucerna szárítására.

Zöld Energia
Már nem csak a tetőre telepíthetünk napelemet
A finn Rauli fejlesztésének köszönhetően immár a falakon is könnyedén helyet kaphatnak a
napelemek, elősegítve az olcsó, tiszta energia előállítását.

Az elmúlt időszakban világszerte elképesztő felfutást tapasztalt az otthoni napelemek piaca, ami nem csoda: a panelek révén a háztartások megbízhatóan, olcsón és környezetbarát módon termelhetik az energiát. Csakhogy egyes otthonok számára korlátozottak a lehetőségek a hagyományos telepítésre, hiszen nem minden család számára adott a megfelelő tetőfelület.
Szerencsére ma már van az alternatíva, hiszen a napelemek a homlokzaton, a falakon is helyet kaphatnak. Bár elsőre úgy tűnhet, egy ilyen telepítés kivitelezése bonyolult, akadnak olyan eszközök, amelyek megkönnyítik a beruházást.
Ilyen a finn Rauli cég egyik újabb, Rauli Wall nevű terméke, amely hazánkban is elérhető. A vállalat kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy egyszerűen használható, esztétikus és strapabíró eszközökkel könnyítse meg a napelem-telepítéseket, és ez a törekvés a falra szerelhető rendszer esetében is tükröződik.

RAULI WALL
A Rauli Wall rendszerében a telepítés igen egyszerű. A panelek felső és alsó elemek közé rögzíthetőek, gyakorlatilag „lebegnek”, oly módon, hogy a szakemberek erőfeszítés nélkül is könnyedén mozgathassák azokat. A termék anyaga skandináv acél. Az alkatrészek jellemzően fekete árnyalatban érkeznek, az ilyen elemek igen elegáns megjelenést kölcsönöznek az egész berendezésnek. A termék tartós, stílusos, illetve hatékony.
„A Rauli minden alkatrészét Finnországban tervezik finn telepítési szakértők. Az alkatrészekeinket is Finnországban, Orimattilában gyártják, és 30 éves garanciát vállalunk rájuk” – nyilatkozta Ville Tiainen, a vállalat vezérigazgatója, az idei németországi Intersolar fesztiválon.
A beruházások tervezését a Rauli App nevű szoftver is segíti. A projekt elrendezése, az alkatrészek listája és a rendszer fizikai méretei néhány perc alatt generálhatóak a programban.