

Zöld Energia
Hibrid energiatermelőt hoztak létre, amely a környezetből termel áramot
A mindennapi környezet tele van hővel és rezgésekkel, amelyeket hasznosíthatnánk.
A Koreai Tudományos és Műszaki Intézet (KIST) munkatársai olyan hibrid energiatermelőt hoztak létre, amely a hő és a rezgés kombinálásával több mint 50 százalékkal több áramot termel, mint a hagyományos rendszerek – számol be az Interesting Engineering. Dr. Hjun-Cseol Szong és Dr. Szunghoon Hur kutatók fejlesztése átalakíthatja az IoT-érzékelők (internet of things) és vezeték nélküli eszközök energiaellátását kihívást jelentő környezetekben.
A mindennapi környezet, így az ipari telephelyek és az autók bővelkednek hőben, rezgésben és fényben, ezen források áramfejlesztésre való felhasználása remek alternatívája a hagyományos termelésnek. A KIST csapata ennek érdekében a termoelektromos és piezoelektromos hatásokat kombinálta, előbbi a hőenergia, utóbbi pedig a rezgések árammá való átalakítását jelenti. Mindkét megközelítésnek megvannak a korlátai, a szakértők ezeket a két módszer kombinálásával hidalták át.
A rendszerben a hagyományos statikus hűtőbordát egy dinamikus konzolra cserélték, ami javítja a hőelvezetést, és figyelemre méltó, 25 százalékos növekedést eredményez a termoelektromos eszköz teljesítményében. A konzolhoz egy polimer típusú piezoelektromos eszközt csatlakoztattak, amely a konzol rezgése során további energiát termel.
A hibrid rendszer egy kereskedelmi IoT-érzékelő (GPS-helymeghatározó érzékelő, 3 volt, 20 megawatt) sikeres tápellátásával bizonyította a benne rejlő lehetőségeket, megnyitva az ajtókat a folyamatos működés előtt, anélkül, hogy akkumulátorra támaszkodna. „Ez a vizsgálat megerősíti, hogy a hibrid energiagyűjtő rendszer megbízhatóan alkalmazható a valós életünkben” – mondta Dr. Szunghoon Hur. „Megerősítettük a hatékonyságát olyan helyeken, ahol a hő és a rezgés együtt létezik, például autómotoroknál, és jelenleg egy olyan rendszer megépítését tervezzük, amely alkalmazható olyan gyári létesítményekben vagy építőipari gépek motorjainál, amelyeknél nehéz az energiaellátás és az állapotuk vezeték nélküli diagnosztizálása” – tette hozzá.
A hibrid termelőnek potenciális hatása óriási, az alkalmazások a járművekben lévő IoT-eszközök táplálásától a gyári létesítmények energiahatékonyságának fokozásáig terjednek.Az Európa-szerte nagyon népszerű erkélynapelemeket ugyanis a vásárló megveheti akár a barkácsboltban vagy az élelmiszerdiszkontban is, és miután hazaviszi, csak be kell dugnia a konnektorba.

Zöld Energia
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.
Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.
A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.
A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia24 óra telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre