Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Így lesz pofonegyszerű a napelem-telepítés

A Landatu rögzítőjét pofonegyszerű kihelyezni a tetőre, ahol aztán extrém szélben is képes megtartani a napelemeket.

Létrehozva:

|

A Landatu Solar egy könnyű, műanyagból készült rendszert mutatott be, amely vízzel, homokkal vagy kaviccsal tölthető fel, így sík felületen napelemes rögzítőrendszerként működhet – számol be a PV Magazine. A szállítás megkönnyítésének érdekében az egységek egymásra helyezhetőek, a telepítés révén pedig elkerülhető, hogy a tetőbe kelljen fúrni.

A termékről a február 20. és 23. között Madridban megrendezett Genera energetikai és környezeti kiállításon rántották le a leplet. A Landatu alapvetően úszó napelemekre specializálódott, a területet gyűjtött tapasztalatait most a szárazföldi rendszereknél kamatoztatja. A kétrészes, nagy sűrűségű polietilén ballasztrendszer üresen kevesebb mint 3 kilogrammos, feltöltve viszont komoly stabilitást ad.

„Az alapot fel lehet tölteni vízzel, kaviccsal vagy homokkal” – mondta Alfredo Solano, a Landatu vezérigazgatója. Mint hozzátette, a rendszer kapacitása 56 liter, de kaviccsal vagy homokkal használva akár 100 kilogrammos tömeget is elérhet. A spanyol startup állítása szerint a rögzítőrendszer akár elképesztő, 162 kilométer per órás szélsebességnek is képes ellenállni, a termékre tíz év garancia érhető el.

A Landblocknak nevezett eszköz 465-szer 1235-szer 480 milliméteres, a csomag dugókkal, fém rögzítőelemekkel és rozsdamentes acélból készült csavarokkal kapható. A fotovoltaikus modulok közvetlenül ezen tartószerkezethez vannak rögzítve az extra alkatrészekkel, így elkerülhető, hogy a tetőt át kelljen fúrni. A panelek 15 fokos szögben helyezhetőek el a rögzítőben.

Landatu szerint a ballasztrendszer akár 10-szer könnyebb is lehet, mint a hagyományos, betonos rögzítők, ami nemcsak megkönnyíti a telepítést, de a felszerelés biztonságát is növeli. A szakember először elhelyezheti a terméket a kívánt helyre, és elég ezután feltöltenie. A Landblockkal már egyetlen telepítő is elég lehet egy kisebb, hat modulból álló rendszer kialakításához, és további előny, hogy az egységek egymásra helyezhetőek, igen kompaktak és könnyen szállíthatóak. Egyetlen négyzetméteren akár 40 egység is elférhet.

Advertisement

Nem a Landatu az első cég, amely könnyű, a napelemek telepítését segítő rögzítőrendszert mutatott be. A finn Rauli fejlesztéséről korábban mi is írtunk, a sínekből és tartóelemekből álló, egyszerűen összepattintható rögzítőt 2021-ben mutatták be. A Rauli 2023-ban egyébként ismét részt vesz a legnagyobb napelemes kiállításon, az Intersolaron.

Zöld Energia

Naperőmű épül Nagykátán

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy Nagykátán.

Létrehozva:

|

Szerző:

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy N.V. magyar leányvállalata, a Photon New Energy Alfa Kft. – olvasható a vállalat közleményében. A Photon Energy ügyfele, a FORVIA Clarion Hungary autóipari cég telephelyén alakítja ki a létesítményt, a két fél 20 éves helyszíni áramvásárlási megállapodást írt alá. A naperőmű a tervek szerint 13,5 gigawattóra villamos energiát állít majd elő a szerződés ideje alatt.

„Nagy örömmel írjuk alá ezt a villamosenergia-vásárlási megállapodást az autóipar egyik globális vezetőjével. A megállapodás újabb mérföldkövet jelent a Photon Energy számára, amely tovább erősíti pozíciónkat a magyar piacon, és bővíti kínálatunkat az ipari szektor számára” – mondta Georg Hotar, a Photon Energy Group vezérigazgatója.

Hotar szerint a megállapodás révén mérséklődhet a FORVIA szénlábnyoma, miközben hosszú távon jelentősen csökkennek majd a vállalat energiaköltségei. Mint hozzátette, a projekt az első lépés azon cél felé, hogy a közép-kelet-európai régióban vezető szolgáltatóvá váljanak a kereskedelmi és ipari felhasználói napenergia-vásárlási szerződések (PPA) terén.

A Photon Energy mintegy 15 éves tapasztalattal rendelkezik a napenergia-iparban. A hollandiai székhelyű cég többek között közüzemi szintű beruházásokkal, helyszíni energiatárolással, üzemeltetéssel és karbantartással, alkatrészek kereskedelmével, illetve energia-átvétellel és ellátással foglalkozik.

A cég itthon egyedileg tervezett napelemes rendszereket is megvalósít a tetőt és a talajt hasznosítva, emellett virtuális erőművet is biztosít. Fotovoltaikus erőművekből álló portfóliójának részeként a Photon Energy jelenleg 51,8 megawattpeak összesített termelési kapacitást birtokol és üzemeltet Magyarországon, és több mint 180 megawattpeak összkapacitású magyarországi fotovoltaikus eszközhöz nyújt üzemeltetési és karbantartási szolgáltatásokat.

Advertisement

Fejlesztőként a Photon Energy optimális megoldást tervezett a FORVIA számára, a cég az építkezést követően az erőmű által megtermelt energia 100 százalékának vállalati vásárlója lesz. A megállapodás értelmében a Photon Energy fejleszti, építi és üzemelteti az erőművet, a létesítmény a FORVIA Clarion Hungary Kft. gyártási telephelyén, Nagykátán áll majd, Budapesttől mintegy 80 kilométerre délkeletre.

A Photon Energy kelet/nyugati tájolású szerkezettel tudja maximalizálni a korlátozott területre telepített kapacitást, hogy potenciálisan a telephely éves villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 20 százalékát fedezze. A tervek szerint 1236 egyoldalas modult fognak telepíteni, amelyek a PPA időtartama alatt mintegy 13,5 gigawattóra áramot állítanak majd elő. Ezzel a becslések alapján 3670 tonnával fogják csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!