

Zöld Energia
Így lesz pofonegyszerű a napelem-telepítés
A Landatu rögzítőjét pofonegyszerű kihelyezni a tetőre, ahol aztán extrém szélben is képes megtartani a napelemeket.
A Landatu Solar egy könnyű, műanyagból készült rendszert mutatott be, amely vízzel, homokkal vagy kaviccsal tölthető fel, így sík felületen napelemes rögzítőrendszerként működhet – számol be a PV Magazine. A szállítás megkönnyítésének érdekében az egységek egymásra helyezhetőek, a telepítés révén pedig elkerülhető, hogy a tetőbe kelljen fúrni.
A termékről a február 20. és 23. között Madridban megrendezett Genera energetikai és környezeti kiállításon rántották le a leplet. A Landatu alapvetően úszó napelemekre specializálódott, a területet gyűjtött tapasztalatait most a szárazföldi rendszereknél kamatoztatja. A kétrészes, nagy sűrűségű polietilén ballasztrendszer üresen kevesebb mint 3 kilogrammos, feltöltve viszont komoly stabilitást ad.
„Az alapot fel lehet tölteni vízzel, kaviccsal vagy homokkal” – mondta Alfredo Solano, a Landatu vezérigazgatója. Mint hozzátette, a rendszer kapacitása 56 liter, de kaviccsal vagy homokkal használva akár 100 kilogrammos tömeget is elérhet. A spanyol startup állítása szerint a rögzítőrendszer akár elképesztő, 162 kilométer per órás szélsebességnek is képes ellenállni, a termékre tíz év garancia érhető el.
A Landblocknak nevezett eszköz 465-szer 1235-szer 480 milliméteres, a csomag dugókkal, fém rögzítőelemekkel és rozsdamentes acélból készült csavarokkal kapható. A fotovoltaikus modulok közvetlenül ezen tartószerkezethez vannak rögzítve az extra alkatrészekkel, így elkerülhető, hogy a tetőt át kelljen fúrni. A panelek 15 fokos szögben helyezhetőek el a rögzítőben.
Landatu szerint a ballasztrendszer akár 10-szer könnyebb is lehet, mint a hagyományos, betonos rögzítők, ami nemcsak megkönnyíti a telepítést, de a felszerelés biztonságát is növeli. A szakember először elhelyezheti a terméket a kívánt helyre, és elég ezután feltöltenie. A Landblockkal már egyetlen telepítő is elég lehet egy kisebb, hat modulból álló rendszer kialakításához, és további előny, hogy az egységek egymásra helyezhetőek, igen kompaktak és könnyen szállíthatóak. Egyetlen négyzetméteren akár 40 egység is elférhet.
Nem a Landatu az első cég, amely könnyű, a napelemek telepítését segítő rögzítőrendszert mutatott be. A finn Rauli fejlesztéséről korábban mi is írtunk, a sínekből és tartóelemekből álló, egyszerűen összepattintható rögzítőt 2021-ben mutatták be. A Rauli 2023-ban egyébként ismét részt vesz a legnagyobb napelemes kiállításon, az Intersolaron.

Zöld Energia
A megújuló energia egyensúlya: miért van szükség több szélerőműre?
A szélerőművek a hazai energiaátmenet legfontosabb szereplői lehetnek a naperőművek mellett. Olcsó, hazai és tiszta energiaforrást biztosítanak. Segítségükkel csökkenthető az importáram mennyisége, a gázimportigény, és a hazai megújulóenergia-termelés is kiegyensúlyozottabbá válhat.

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x)
A megújuló energiaforrások egyre nagyobb teret nyernek a villamosenergia- termelésben, azonban a túlzott egyoldalúság komoly rendszerproblémákhoz vezethet. Az Energiaklub szerint a magyar energiarendszer stabilitásának megőrzéséhez elengedhetetlen a szélenergia jelentősebb térnyerése, amely a legolcsóbb és legkönnyebben hozzáférhető hazai energiaforrásunk a napenergia mellett. Jelenleg a napenergia dominálja a hazai megújuló kapacitásokat, de ez az egyoldalú fejlesztés egyre több kihívást okoz. A naperőművek jelentősen ingadozó napi és évszakos termelése egyre gyakoribb túltermelést és energiahiányt eredményez. Az este fellépő fogyasztási csúcsok idején, amikor a napenergia-termelés megszűnik, az ország jelentős mennyiségű villamos energiát kénytelen importálni, gyakran kiugróan magas áron.
Az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, vagyis a napenergia és a szélenergia együttes alkalmazása csökkenti a szélsőséges termelési kilengéseket, kiegyensúlyozottabb rendszert eredményez, amely egyszerűbb és olcsóbb szabályozást tesz lehetővé. Míg a naperőművek a tavaszi-nyári időszakban csúcsosodnak, addig a szélerőművek a téli félévben szolgáltatnak több villamos energiát. Ez a kiegészítő hatás a napi termelésre is igaz: a naperőművek a déli órákban, a szélerőművek éjszaka aktívabbak.
Az Energiaklub sürgeti a változást
Az Energiaklub szakértői már több minisztériumi egyeztetésen és szakmai fórumon is hangsúlyozták, hogy a jelenlegi energiapolitika újragondolásra szorul. Az optimális egyensúly érdekében a jelenlegi közel 8000 MW napelem mellett legalább fele annyi, tehát 4000 MW szélerőmű teljesítményre lenne szükség Magyarországon, miközben a kormányzati célkitűzés mindössze 1000 MW szélerőművet enged 2030-ig. Ráadásul az új kapacitások üzembe állítása sem várható 2029 előtt, az új helyszínen felépítendő alállomást ugyanis a MAVIR akkorra tervezi. Ez az arány jelentősen elmarad a tiszta és fenntartható energiaellátáshoz szükséges szinttől. A 2030-as halovány magyar szeles célok mellett a hosszú távú fejlesztési tervek is jelentősen elmaradnak az EU-s átlagtól:
Egy új szélerőmű megfelelő elhelyezéssel éves szinten akár kétszer annyi energiát termelhet, mint egy azonos teljesítményű naperőmű. Az Energiaklub szerint a megfelelő egyensúly eléréséhez minden 1000 MW napelem után legalább 500 MW szélerőmű telepítése lenne szükséges. Ezt tükrözik az EU-s célértékek is. A szélerőművek az elmúlt 15 évben óriási technológiai fejlődésen mentek keresztül. A modern szélerőművek már a kis szélsebességű tartományban is hatékonyan működnek, így a magyarországi szélviszonyok között akár 50%-kal jobb kihasználtságot biztosítanak a korábbi (2000-es években épült) modellekhez képest. Ez a fejlődés jelentősen javította az erőművek gazdaságosságát és piaci versenyképességét, és hozzájárult ahhoz, hogy mára a szárazföldi szélerőművek biztosítják globálisan a legolcsóbb áramtermelési módot. Jelentősen olcsóbbat, mint bármely hagyományos: fosszilis- vagy atomerőmű.
A szélerőművek elsősorban az importarány csökkentésében, másodsorban a földgáz alapú áramtermelés kiváltásában játszanak szerepet, így nemcsak a megújuló energia súlyát növelik a rendszerben, hanem az ország energiafüggetlenségét is elősegítik. Modellezések alapján az energiatárolás jobb és hosszú távon költséghatékonyabb alternatívát kínál a rendszerüzemeltetéshez, mint az új gázerőművek létesítése, ami kiváló szinergiát alkothat a szélenergia fejlesztésével. Magyarországon az utóbbi pár évben rohamosan nőtt a negatív áramáras órák száma, ami komoly gazdasági veszteségeket jelent. A szélenergia lehet az a „joker” megoldás, amely csökkenti az importfüggőséget, mérsékli a fosszilis erőművek szükségességét, és stabil, olcsó, hazai energiát biztosít. A szélerőművek leszabályozásban betöltött szerepe nagyobb költségcsökkenést eredményez a rendszer szempontjából, mint amennyibe a létesítésükhöz szükséges tartalékigény növelése kerül. Emellett, ellentétben a naperőművekkel, a szélerőműveknél alig jelenik meg a kannibalizációs hatás, amely a túlzott napenergia-bővítés esetén a hozamok csökkenését okozza.
A jövő a diverzifikált energiatermelésé
Magyarország adottságai kedvezőek a nap- és szélenergia együttes alkalmazására akár országosan, akár adott termelési pontokon. Olyan nyugat-európai települések is a teljes önellátás felé haladnak ezen források kombinálásával, amelyeknél a magyarországi adottságok hasonlóak vagy egyenesen kedvezőbbek. A szélerőművek ma már nem igényelnek pénzügyi támogatást, önállóan, piaci alapon megállnak. Ez tovább növeli versenyképességüket és indokolja minél nagyobb arányú integrációjukat az energiamixbe. A fenntartható, gazdaságos és biztonságos energiarendszer érdekében a szélenergia fejlesztését nem lehet tovább halogatni. Az Energiaklub és más szakmai szervezetek közösen szorgalmazzák, hogy a döntéshozók módosítsák a jelenlegi
energiapolitikai irányokat, és teremtsék meg a szélerőművek nagyobb arányú telepítésének lehetőségét.
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Komplett napelemes szettet dobtak piacra, magunk is telepíthetjük!
-
Zöld Energia15 óra telt el a létrehozás óta
Az energiatárolás jövőjét hozza el egy brit fejlesztés
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Új olajmezőt fedezett fel a Mol a Dunántúlon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Emberre és háziállatokra is veszélyes méreg okozott tömeges madármérgezést Pest vármegyében
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Nyugdíjasok is pályázhatnak a 3 milliós állami ingyenpénzre, ha napelemet telepítenének