

Zöld Energia
Itt a napelemes pergola
Ki mondta, hogy a napelemek csak otthonunk tetején kaphatnak helyet?
A napelemek az élet egyre több területén jelennek meg, és egyre változatosabb formát öltenek. A fejlődés a lakossági rendszereket is elérte, ma már nemcsak a háztetőkön, de akár a kertekben is helyet kaphatnak ezek a berendezések, tovább csökkentve az adott háztartás áramköltségeit.
A grillszezonhoz közeledve a szilícium-völgyi startup, az Arka Energy például egy új, napelemes pergolát mutatott be – írja a PV Magazine. A 2,4-4,3 kilowattos rendszerhez fotovoltaikus, monokristályos PERC lemezek tartoznak. A PowerGazebo egyelőre az Egyesült Államokban érhető el a lakossági napelemes telepítők és a fogyasztók számára.
A kültéri pergola kényelmes, elegáns és hatékony megoldást kínál az otthoni napelemes termelésre vágyó háztartások számára, különösen azon otthonoknak, amelyeknek a tetőn korlátozott hely áll rendelkezésre a hagyományos panelek telepítésére. A PowerGazebo négyzetméterenként nagyjából 1,26 watt napenergia-kapacitással bír, és 16,7, illetve 28,9 méteres konfigurációban kapható. Az Arka Energy 25 év garanciát vállal a napelemes lapokra, a pergola tartószerkezetét pedig úgy tervezték, hogy ellenálljon az erős, viharos szeleknek.
A PERC a Passivated Emitter and Rear Contact kifejezés rövidítése, az ezzel a technológiával készített fotovoltaikus cellák teljesen eltérnek a hagyományos napelemektől. Az ilyen cellák hátlapján egy speciális vezetőréteg található, amely az egyébként hasznosítatlan fény egy részét képes visszaverni, ezzel az felhasználhatóvá válik a rendszer számára.
A PowerGazeboba napelemei 77-97 wattosak, cellahatékonyságuk pedig 22 százalék. A panelek tartószerkezete 7-14 fokos, és a napi napsugárzáshoz igazodnak. A pergolához további kiegészítők, például konnektorok, 8 wattos mennyezeti lámpák és az opcionális IP-65 besorolású perifériás LED-es lámpák érhetőek el. Az Arka Energy szerint a rendszer tíz különböző konfigurációban szerezhető be, a vállalatnál múlt héten lehetett elkezdeni megrendelni a terméket, az első darabokat pedig május végén szállíthatják ki.

Zöld Energia
Cseresznyét és áramot egyszerre? Forradalmi napelempark épül Svájcban
A paneleket olyan magasságba helyezik el, hogy a mezőgazdasági gépek szabadon közlekedhessenek.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A svájci Insolight bejelentette, hogy 1300 darab, egyenként 600 W névleges teljesítményű napelemmodult telepít egy 12 ezer négyzetméteres mezőgazdasági területen az Aargau kantonban fekvő Leuggernben – számol be az alternativenergia.hu. A telephelyen két gazda, Rudolf Obrist és Hansjörg Erne gazdálkodók termesztenek cseresznyét, az üzem építése nyáron kezdődik. A kínai DAS Solar által gyártott modulokat Huawei SUN2000 150K inverterekhez csatlakoztatják, és közel 3 méter magasságban szerelik fel, hogy a mezőgazdasági gépek és traktorok szabadon közlekedhessenek. A parkban egyenletes távolságra elhelyezett panelek várhatóan évi 800 MWh energiát termelnek, ami közel 180 háztartás megújuló energiával történő ellátásához elegendő. Az erőmű által termelt teljes energiát egy nyertes kormányzati pályázást követően a svájci Energie360° közüzemi vállalat vásárolja fel, majd közcélú hálózatba táplálja.
A cég országos szinten szolgáltat fenntartható energiát. A projekt innovatív megoldása az Insolight saját fejlesztésű insolagrin rendszerében rejlik, amely védi a növényeket az extrém időjárási körülményektől, dinamikus árnyékoló rendszerrel szabályozza a fényt, a felesleges fényt pedig energiává alakítja. A rendszer egy tartós műanyag fóliát használ, amely egy rugalmasan nyitható és zárható ponyvaszerkezetben van elhelyezve. „A kulcs az, hogy mind a statikus, mind a dinamikus terheléseket megfelelően figyelembe vegyük” – mondta Laurent Coulot, az Insolight vezérigazgatója.
A cég szerint a szabadalmaztatott rendszert rozsdamentes acélszerkezettel készítik, amely adaptálható olyan növényekhez, mint az eper, a málna vagy az áfonya. A kialakítás erős védelmet nyújt a cseresznyének a heves esőzések, a jégeső, a hőhullámok és a tavaszi fagyok ellen.
Obrist és Erne gazdák szerint az agrofotovoltaikus rendszer javítja a gyümölcs védelmét a szélsőséges időjárási körülményekkel szemben, emellett mérsékli a növényvédő szerek használatának szükségességét.
Kép: Insolight
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre