Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a napelemes pergola

Ki mondta, hogy a napelemek csak otthonunk tetején kaphatnak helyet?

Létrehozva:

|

A napelemek az élet egyre több területén jelennek meg, és egyre változatosabb formát öltenek. A fejlődés a lakossági rendszereket is elérte, ma már nemcsak a háztetőkön, de akár a kertekben is helyet kaphatnak ezek a berendezések, tovább csökkentve az adott háztartás áramköltségeit.

A grillszezonhoz közeledve a szilícium-völgyi startup, az Arka Energy például egy új, napelemes pergolát mutatott be – írja a PV Magazine. A 2,4-4,3 kilowattos rendszerhez fotovoltaikus, monokristályos PERC lemezek tartoznak. A PowerGazebo egyelőre az Egyesült Államokban érhető el a lakossági napelemes telepítők és a fogyasztók számára.

A kültéri pergola kényelmes, elegáns és hatékony megoldást kínál az otthoni napelemes termelésre vágyó háztartások számára, különösen azon otthonoknak, amelyeknek a tetőn korlátozott hely áll rendelkezésre a hagyományos panelek telepítésére. A PowerGazebo négyzetméterenként nagyjából 1,26 watt napenergia-kapacitással bír, és 16,7, illetve 28,9 méteres konfigurációban kapható. Az Arka Energy 25 év garanciát vállal a napelemes lapokra, a pergola tartószerkezetét pedig úgy tervezték, hogy ellenálljon az erős, viharos szeleknek.

A PERC a Passivated Emitter and Rear Contact kifejezés rövidítése, az ezzel a technológiával készített fotovoltaikus cellák teljesen eltérnek a hagyományos napelemektől. Az ilyen cellák hátlapján egy speciális vezetőréteg található, amely az egyébként hasznosítatlan fény egy részét képes visszaverni, ezzel az felhasználhatóvá válik a rendszer számára.

A PowerGazeboba napelemei 77-97 wattosak, cellahatékonyságuk pedig 22 százalék. A panelek tartószerkezete 7-14 fokos, és a napi napsugárzáshoz igazodnak. A pergolához további kiegészítők, például konnektorok, 8 wattos mennyezeti lámpák és az opcionális IP-65 besorolású perifériás LED-es lámpák érhetőek el. Az Arka Energy szerint a rendszer tíz különböző konfigurációban szerezhető be, a vállalatnál múlt héten lehetett elkezdeni megrendelni a terméket, az első darabokat pedig május végén szállíthatják ki.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!