Zöld Energia
Itt az akkumulátor, amely erkélynapelemmel kombinálható
A kínai TSUN új akkumulátora, a TSOL-B1000 egyik különlegessége a bővíthetősége.
A kínai TSUN invertergyártó szerint új lakossági energiatároló-rendszere ideális megoldás az erkélynapelemek számára – számol be a PV Magazine. Az akkumulátor maximális bemeneti teljesítménye 1200 watt, maximális kimeneti teljesítménye pedig 800 watt.
A TSUN új, DC-kapcsolt lakossági akkumulátora a TSOL-B1000 nevet viseli, a rendszer beltéri és kültéri környezetben egyaránt alkalmazható, és a gyártó szerint ideális megoldás az erkélyre telepített napelemes eszközök számára. Az ilyen rendszerek jellemzően egy-egy háztartási berendezés áramigényét képesek fedezni, egy akkumulátor révén viszont a technológia használata sokkal kényelmesebbé válhat.
„Az új rendszer modulárisan egymásra helyezhető kialakítással rendelkezik a rugalmas bővítés érdekében” – nyilatkozta a cég szóvivője. „Egyedi kapacitása 1024 wattóra, a felhasználók akár négy bővítő modult is egymásra helyezhetnek, ami összesen 4096 wattóra kapacitást eredményez, ez már elegendő egy 3-5 fős háztartás energiaigényének kielégítésére” – tette hozzá.
Az akkumulátor mérete 330-szor 210-szer 195 milliméter, tömege pedig 11 kilogramm. Maximális bemeneti teljesítménye 1200 watt, maximális kimeneti teljesítménye pedig 800 watt, a berendezés 20 és 50 volt közötti kimeneti feszültségtartományt kínál. Az akkumulátor élettartama állítólag több mint 6000 ciklus, és töltés közben 0 és 45 Celsius-fok közötti hőmérsékleten, kisütéskor pedig mínusz 10 és plusz 45 Celsius-fok közötti hőmérsékleten működik. Az akkumulátor IP55 védettségű, és a kínai CATL akkumulátorgyártó óriáscég celláival van felszerelve.
A 2,4G WiFi vezeték nélküli kommunikációs technológia integrálásával a felhasználók hozzáférhetnek a valós idejű felügyeleti és vezérlési lehetőségekhez. Az eszköz használói a TSUN Smart alkalmazáson keresztül nyomon követhetik az energiafelhasználást, megkönnyítve az azonnali vezérlést és a beállításokat az energiahatékonyság maximalizálása érdekében a tényleges felhasználásnak megfelelően.
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.