Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Kiderült mikortól pályázhat állami támogatású napelemekre

Létrehozva:

|

Hosszú várakozást követően 2 hete elkezdték kihirdetni a tavaly decemberben indított lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat nyerteseit. A Portfolio szerint már közel kétezer győztes projekt szerepel a hivatalos adatbázisban, az érintett pályázók összesen 3,9 milliárd forintot kapnak. A programot regionális bontásban, két ütemben valósítják meg – az első szakasz idén télen zárult le. A pályázaton 100 százalékig vissza nem térítendő támogatást kaphatnak az alacsonyabb jövedelmű háztartások.

Érdekes módon egyelőre csak az első csoportból (Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye), illetve a harmadikból (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) hirdettek nyerteseket. A négy térségből együtt több mint 43 ezer pályázat érkezett, összesen pedig 153 milliárd forint támogatást igényeltek. A nagy érdeklődés miatt az elbírálás igen lassú, könnyen elképzelhető, hogy egyes résztvevőknek további heteket kell várniuk az eredményekre.

Múlt héten az illetékes Technológiai és Ipari Minisztérium kiadott egy kapcsolódó közleményt, ebben Steiner Attila energetikáért felelős államtitkár azt jelezte, hogy legkésőbb őszig fogják megkapni az érintettek a támogatói okiratot. A közleményben arra is kitértek, hogy a második forduló a tervezettel ellentétben nem idén ősszel, hanem jövő tavasszal kezdődik majd. Ez a döntés már csak azért is furcsa, mert őszre kiderül, hogy mennyit kötnek le a teljes 201 milliárdos forintos keretből, elvileg tehát rögtön lenne lehetőség az újbóli pályázásra. Feltételezhető, hogy a második fordulót is óriási érdeklődés kíséri majd, a rezsicsökkentés rendszerének átalakítása óta egyre többen gondolkodnak a napelemek telepítésében.

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy akinek a pályázatát a kért összeggel együtt változtatás nélkül elfogadják, automatikusan szerződésbe lép az állammal. Ez akkor lehet problémás, ha a tervezett projekt költségei az elmúlt hónapokban jelentősen megemelkedtek. Erre az utóbbi időszak gazdasági fejleményei miatt komoly esély van, a költségemelkedés több százezres, akár milliós is lehet.

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!