Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Majdnem egyharmadával növelhető a napelemek teljesítménye

Létrehozva:

|

A Fraunhofer Társaság egyik intézete és az EV Group cég szakembereinek sikerült hatékonyabbá tenniük a napelemeket.

Az első egyszerű napelemeket az 1950-es években készítették szilíciumból és a napfény 4 százalékát tudták árammá átalakítani. Folyamatos fejlesztésekkel, finomításokkal sikerült a hatékonyságot 20 százalékra, laboratóriumi körülmények között pedig körülbelül 27 százalékra növelni. Most ismertté vált, hogy az új rekord 33,3 százalék, amelyet az EV Group munkatársai értek el a Fraunhofer Társaság Napenergia Rendszerek Intézetének kutatóival közösen. Mindez a többszörös rétegű napelemeknek köszönhető. Markus Wimplinger, az EVG részlegvezetője elmondta, hogy az új, nagy hatékonyságú napelemek három foto-abszorpciós napcellával rendelkezik, amelyek egymás tetején vannak elhelyezve. A szilíciumrétegre került egy réteg gallium-arzenid, majd egy réteg gallium-indium. A szilícium és a gallium-arzenid között nincsen ragasztó, hanem az érintkező felületeket nagyon simára csiszolják, majd nagy vákuumban ionokkal bombázzák. Ennek az az előnye, hogy így eltávolíthatók a szilíciumból a zavaró oxidrétegek. A szakember hozzátette, hogy a megoldás előnye, hogy a meglévő infrastruktúrákkal kompatibilis. Ugyanakkor a gyártási eljárást még optimalizálni kell, ez pedig akár több évig is eltarthat.

forrás: alternativenergia.hu

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Mikrohálózatok hidrogénnel, megérkezett a jövő energiatárolási megoldása!

Egy németországi ipari szakkiállításon fogják bemutatni a HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformot.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Március végén, a Hannover Messe nevű ipari szakkiállításon tervezi bemutatni új, HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformját a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology (Fraunhofer IWU)– számol be a PV Magazine. A kutatók szerint a megközelítés segíthet a kórházak, az elzárt, vidéki területek és a háború sújtotta régiók energiaellátásában. A kutatók szerint az ilyen mikrohálózatok decentralizált energiaellátási megoldást kínálnak, amely életképes megközelítést jelentene Németországban. Ezek az önfenntartó rendszerek villamos energiát hasznosítanak, a szükség esetén kifejezetten nagy mennyiségű energia tárolást pedig zöld hidrogénnel valósítják meg. A Fraunhofer IWU csapata évek óta dolgozik a Reference Factory H2 nevű kezdeményezésen, amelyben a fókusz az elektrolizáló készülékek és üzemanyagcellák hatékony gyártási folyamatainak fejlesztésén van. Az intézet jelenleg sportközpontok és kórházak számára tervezi a kezdeti rendszerkoncepciókat. A kutatók szerint a kórházak teljes mértékben kihasználhatják a hidrogén-mikrohálózatokat, mivel az elektrolízis során oxigén keletkezik, amelyet technikai oxigénként, illetve víztisztításra és fertőtlenítésére lehetne használni.

A HyGrid platform központi elemét, a HyVentus nevű elektrolizáló egységet a Reference Factory H2 keretében fejlesztették ki ipari partnerek támogatásával. A Fraunhofer szerint a HyGrid egy költséghatékony, tartós mikrohálózati megoldást kínál, amelyet akár a háború sújtotta Ukrajnában is alkalmazhatnának a következő tél során. A szakértők úgy vélik, a könnyen telepíthető és skálázható rendszer a háború sújtotta régiókban és más, ellátási problémákkal küzdő régiókban néhány kilowattól több száz kilowattig terjedő tartományban kínálhat energiatárolási megoldást. A HyGrid kórházak, vállalkozások, iskolák vagy elzárt vidékek számára egyaránt megoldást kínálhat.

A platform részletesen a Hannover Messén ismertetik majd. A világ egyik legnagyobb, évi 100-200 ezer embert vonzó ipari szakkiállítását 2025-ben március 31. és április 4. között fogják megrendezni.

 

Kép: Reference Factory.H2

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák