Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Már idén véget érhet a napelemstop

Lantos Csaba energiaügyi minisztert szerint akár már idén ismét lehetőség adódhat az új napelemek hálózati betáplálására.

Létrehozva:

|

Lantos Csaba a Mandinernek adott interjúban a lakossági napelemes hálózati betáplálási stopról is beszélt – számol be a Portfolio. Az energiaügyi miniszter szerint jelenleg azon dolgoznak, hogy felülvizsgálják, hol és milyen ütemezésben lehet finomhangolni, fokozatosan feloldani az ideiglenes korlátozást. Mint ismert, a kormány tavaly októberben bejelentette, hogy a hálózat elmaradottsága miatt átmenetileg megtiltja az újonnan kiépített napelemes rendszerek hálózatba történő betáplálását. Ez hidegzuhanyként érte a piacot, a döntés következtében sok esetben beláthatatlanná vált a megtérülés ideje. Lantos Csaba szerint túl gyors volt a napelemek terjedése, emiatt volt szükség a korlátozásra. Mint elmondta, nagyjából 100 ezer olyan háztartás van, amely még az október végi határidő előtt benyújtotta a csatlakozási kérelmet, ezek az otthonok élhetnek a betáplálás lehetőségével. A miniszter kiemelte, betáplálás nélkül jelenleg is lehet telepíteni, ipari méretű erőműből pedig további 5 gigawattra van kiadott engedély.

„Nincs tehát általános leállás, a hálózatot viszont valóban fejleszteni kell ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a tömegesen megjelenő új kapacitásokkal. Most azon dolgozunk, hogy felülvizsgáljuk, hol és milyen ütemezésben lehet finomhangolni, fokozatosan feloldani az ideiglenes korlátozást” – jelentette ki. Lantos Csaba újságírói kérdésre elárulta, akár már idén érkezhetnek új igények a betáplálásra.

A kormány egyébként a tavaly év végén leadott helyreállítási tervben azt vállalta az Európai Bizottság felé, hogy legkésőbb 2024 nyarán beszünteti a stopot. Lantos Csaba bejelentése alapján már korábban feloldhatják a korlátozást, addig azonban el kell végezni a már említett 100 ezer kérelmező csatlakozását, valamint a hálózatot is fejleszteni kell.

Az interjúban a miniszter sok más témát is érintett, többek között az orosz gázhelyzetről, a cseppfolyósított földgázról, valamint a naperőművek terjedési kilátásairól és az exportlehetőségekről is beszélt.

Zöld Energia

Naperőmű épül Nagykátán

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy Nagykátán.

Létrehozva:

|

Szerző:

630 kilowattpeakes naperőművet épít a Photon Energy N.V. magyar leányvállalata, a Photon New Energy Alfa Kft. – olvasható a vállalat közleményében. A Photon Energy ügyfele, a FORVIA Clarion Hungary autóipari cég telephelyén alakítja ki a létesítményt, a két fél 20 éves helyszíni áramvásárlási megállapodást írt alá. A naperőmű a tervek szerint 13,5 gigawattóra villamos energiát állít majd elő a szerződés ideje alatt.

„Nagy örömmel írjuk alá ezt a villamosenergia-vásárlási megállapodást az autóipar egyik globális vezetőjével. A megállapodás újabb mérföldkövet jelent a Photon Energy számára, amely tovább erősíti pozíciónkat a magyar piacon, és bővíti kínálatunkat az ipari szektor számára” – mondta Georg Hotar, a Photon Energy Group vezérigazgatója.

Hotar szerint a megállapodás révén mérséklődhet a FORVIA szénlábnyoma, miközben hosszú távon jelentősen csökkennek majd a vállalat energiaköltségei. Mint hozzátette, a projekt az első lépés azon cél felé, hogy a közép-kelet-európai régióban vezető szolgáltatóvá váljanak a kereskedelmi és ipari felhasználói napenergia-vásárlási szerződések (PPA) terén.

A Photon Energy mintegy 15 éves tapasztalattal rendelkezik a napenergia-iparban. A hollandiai székhelyű cég többek között közüzemi szintű beruházásokkal, helyszíni energiatárolással, üzemeltetéssel és karbantartással, alkatrészek kereskedelmével, illetve energia-átvétellel és ellátással foglalkozik.

A cég itthon egyedileg tervezett napelemes rendszereket is megvalósít a tetőt és a talajt hasznosítva, emellett virtuális erőművet is biztosít. Fotovoltaikus erőművekből álló portfóliójának részeként a Photon Energy jelenleg 51,8 megawattpeak összesített termelési kapacitást birtokol és üzemeltet Magyarországon, és több mint 180 megawattpeak összkapacitású magyarországi fotovoltaikus eszközhöz nyújt üzemeltetési és karbantartási szolgáltatásokat.

Advertisement

Fejlesztőként a Photon Energy optimális megoldást tervezett a FORVIA számára, a cég az építkezést követően az erőmű által megtermelt energia 100 százalékának vállalati vásárlója lesz. A megállapodás értelmében a Photon Energy fejleszti, építi és üzemelteti az erőművet, a létesítmény a FORVIA Clarion Hungary Kft. gyártási telephelyén, Nagykátán áll majd, Budapesttől mintegy 80 kilométerre délkeletre.

A Photon Energy kelet/nyugati tájolású szerkezettel tudja maximalizálni a korlátozott területre telepített kapacitást, hogy potenciálisan a telephely éves villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 20 százalékát fedezze. A tervek szerint 1236 egyoldalas modult fognak telepíteni, amelyek a PPA időtartama alatt mintegy 13,5 gigawattóra áramot állítanak majd elő. Ezzel a becslések alapján 3670 tonnával fogják csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!