Zöld Energia
Még soha nem termelt ennyi ökoáramot Németország
![](https://zoldtrend.hu/wp-content/uploads/2018/11/electricity-3287817_960_720.jpg)
Az európai államban megdőlt az eddigi megújuló energia-termelési rekord. Ugyan még csupán az esztendő első fele telt el, de Németországban már sikerült megdönteni a megújuló forrásokból származó energiamennyiség rekordját, amely először haladta meg a 100 milliárd kilowattórát.
Az E.ON adatai alapján január elsejétől június végéig több mint 104 milliárd kilowattóra ökoáram származott a nap-, a víz- és a szélenergiás, illetve a biomasszára épülő létesítményekből. Victoria Ossadnik, az E.ON Energie Deutschland menedzsmentjének elnöke kijelentette, hogy ez 33 százalékos emelkedést jelent az elmúlt 3 esztendő adataihoz képest és egyúttal azt mutatja, hogy a német energiaellátás számára egyre fontosabbá válnak a megújuló energiák. Az év első 6 hónapjában megtermelt energiamennyiség egy teljes esztendőn át el tudná látni árammal az összes német háztartást.
Az ökoáram legnagyobb részét, 55 milliárd kilowattórát az onshore és offshore szélerőművek termelték meg, azokat követi a napenergiás és a biomasszán alapuló létesítmények 21, illetve 20 milliárd kilowattórával. A sort a vízenergiás rendszerek zárják 8 milliárd kilowattórával. Az elmúlt időszakról elmondható, hogy elsősorban az újabb fotovoltaikus rendszerek termelnek egyre több áramot, amelyet többnyire már nem eltárolnak, hanem közvetlenül elfogyasztanak a háztartások. Ráadásul változás a korábbi időszakokhoz képest, hogy aki teljesen arra állítja be a felszerelt rendszereket, hogy a saját lakásnak vagy házának a fogyasztását fedezze, az általában ezt már meg is tudja valósítani.
forrás: alternativenergia.hu
![](https://zoldtrend.hu/wp-content/uploads/2021/06/zold_trend_magazin-masolata_02.png)
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
![](https://zoldtrend.hu/wp-content/uploads/2023/12/solar-energy-5622969_1920.jpg)
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés