

Zöld Energia
Sárkánypikkely napelemes tetőcserepeket telepítettek a Google épületeire
Mintegy 90 000 különálló napelem fog elegendő elektromos áramot előállítani a Google által használt két épület által igényelt energia 40%-ának fedezésére.
A Google egyik legújabb épülete épületbe integrált napelemes megoldást (BIPV) alkalmaz, a termék neve Dragonscale (sárkánypikkely), amelyet egy európai szolárpanel gyártó, a SunStyle állít elő. Az internet óriás, amely a tiszta energia beszerzésében is világelső, körülbelül 7 MW-nak megfelelő mennyiséget telepített a termékből a Szilícium-völgyben található épületegyüttesén belül. A 90 000 különálló napelem elegendő elektromos áramot termelni ahhoz, hogy fedezze a Google által használt, Bay View és Charleston East néven ismert épületek energiaigényének 40%-át. A napelem cellákat robusztus, mégis rugalmas polivinil-acetát (polyvinyl acetate, PVAc) rétegbe ágyaznak. A panelek elülső felszínét hat milliméter vastagságú edzett üvegből készült réteg védi; a hátulsót pedig egy tűzálló Tedlar (polivinil-fluorid, polyvinyl fluoride, PVF) réteg. Mivel a cserepek széleit a nedvesség bejutásának megakadályozása érdekében szigetelik – nagyon hasonlóan az üveg-üveg napelem panelekhez – nincs szükség a panel alumínium keretbe helyezésére, írta az mnnsz.hu.
A polivinil réteg karakteres, „prizmatikus” textúrával rendelkezik, ami a szolár panel belsejében csapdába ejti azokat a fotonokat, amelyek a hagyományos, lapos napelem panelekből megszöknének. Az eredmény a napelem panel termelésének növekedése. Műszaki értelemben, ha csak egyetlen panelt telepítenénk, akkor annak a hatékonysága 15% lenne. Ez azért van, mert a hagyományos füzérnél a felső négyszögben a termék átfedő jellege miatt nincs napelem cella. De ha figyelembe vesszük az az átfedéses konfigurációt, a hatékonysági besorolás közelebb kerül a 17%-hoz, a vállalat ezt az adatot tünteti fel honlapján.
A napelem cellák hagyományos monoPERC (passivated emitter and rear cell) technológiával készült szabványos monokristályos cellák. A panelek szabványos MC-4 típusú csatlakozóval csatlakoznak, és iparági szabványt képviselő szolár inverterrel működnek. A vállalat által megadott specifikáció öt különböző napelem panel típust sorol fel, amelyek beilleszthetők a tető határain belül, így a teljes tetőterület kihasználható. A Sunstyle megosztott egy .gif fájlt a honlapján, amely bemutatja a termék telepítésének módját. A napelemes tetőcserepeket közvetlenül a nap-tető szerkezethez rögzítik. Az alsó szerkezet készülhet fából vagy rozsdamentes acélból. A falécből készült rácsozat Európában elterjedt tetőfedési technika. Ez lehetővé teszi a napelem panelek jobb kihasználását építőanyagként. Az Egyesült Államokban az ilyen alsó rácsszerkezet helyett a furnérlap alatt elhelyezett tetőgerendákat alkalmazzák. A garancia kiterjed a termék energiatermelési képességére csakúgy, mint építőanyagként mutatott integritására. A füzérekre 30 évnyi garanciát nyújtanak. Az energiahozamra vonatkozóan azt garantálják, hogy az 10 év elteltével a névleges hatékonyság 90%-a fölött marad, és 25 év után a 80%-a fölött.

Zöld Energia
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.
Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.
A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.
A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia24 óra telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre