

Zöld Energia
Sárkánypikkely napelemes tetőcserepeket telepítettek a Google épületeire
Mintegy 90 000 különálló napelem fog elegendő elektromos áramot előállítani a Google által használt két épület által igényelt energia 40%-ának fedezésére.
A Google egyik legújabb épülete épületbe integrált napelemes megoldást (BIPV) alkalmaz, a termék neve Dragonscale (sárkánypikkely), amelyet egy európai szolárpanel gyártó, a SunStyle állít elő. Az internet óriás, amely a tiszta energia beszerzésében is világelső, körülbelül 7 MW-nak megfelelő mennyiséget telepített a termékből a Szilícium-völgyben található épületegyüttesén belül. A 90 000 különálló napelem elegendő elektromos áramot termelni ahhoz, hogy fedezze a Google által használt, Bay View és Charleston East néven ismert épületek energiaigényének 40%-át. A napelem cellákat robusztus, mégis rugalmas polivinil-acetát (polyvinyl acetate, PVAc) rétegbe ágyaznak. A panelek elülső felszínét hat milliméter vastagságú edzett üvegből készült réteg védi; a hátulsót pedig egy tűzálló Tedlar (polivinil-fluorid, polyvinyl fluoride, PVF) réteg. Mivel a cserepek széleit a nedvesség bejutásának megakadályozása érdekében szigetelik – nagyon hasonlóan az üveg-üveg napelem panelekhez – nincs szükség a panel alumínium keretbe helyezésére, írta az mnnsz.hu.
A polivinil réteg karakteres, „prizmatikus” textúrával rendelkezik, ami a szolár panel belsejében csapdába ejti azokat a fotonokat, amelyek a hagyományos, lapos napelem panelekből megszöknének. Az eredmény a napelem panel termelésének növekedése. Műszaki értelemben, ha csak egyetlen panelt telepítenénk, akkor annak a hatékonysága 15% lenne. Ez azért van, mert a hagyományos füzérnél a felső négyszögben a termék átfedő jellege miatt nincs napelem cella. De ha figyelembe vesszük az az átfedéses konfigurációt, a hatékonysági besorolás közelebb kerül a 17%-hoz, a vállalat ezt az adatot tünteti fel honlapján.
A napelem cellák hagyományos monoPERC (passivated emitter and rear cell) technológiával készült szabványos monokristályos cellák. A panelek szabványos MC-4 típusú csatlakozóval csatlakoznak, és iparági szabványt képviselő szolár inverterrel működnek. A vállalat által megadott specifikáció öt különböző napelem panel típust sorol fel, amelyek beilleszthetők a tető határain belül, így a teljes tetőterület kihasználható. A Sunstyle megosztott egy .gif fájlt a honlapján, amely bemutatja a termék telepítésének módját. A napelemes tetőcserepeket közvetlenül a nap-tető szerkezethez rögzítik. Az alsó szerkezet készülhet fából vagy rozsdamentes acélból. A falécből készült rácsozat Európában elterjedt tetőfedési technika. Ez lehetővé teszi a napelem panelek jobb kihasználását építőanyagként. Az Egyesült Államokban az ilyen alsó rácsszerkezet helyett a furnérlap alatt elhelyezett tetőgerendákat alkalmazzák. A garancia kiterjed a termék energiatermelési képességére csakúgy, mint építőanyagként mutatott integritására. A füzérekre 30 évnyi garanciát nyújtanak. Az energiahozamra vonatkozóan azt garantálják, hogy az 10 év elteltével a névleges hatékonyság 90%-a fölött marad, és 25 év után a 80%-a fölött.

Zöld Energia
Itt az öngyógyító napelem
A Solestial napelemes cellái tíz éven át keringtek az űrben egy teszt során.

A francia Alternatívenergia- és Atomenergia-ügyi Bizottság (CEA) megerősítette, hogy az arizonai székhelyű Solestial kifejezetten űri körülményekre gyártott fotovoltaikus cellái képesek a sugárzás okozta károsodások helyreállítására – számol be a PV Magazine. A tesztek alátámasztották, hogy a szilíciumcellák a sugárzás miatti károkat napfényben, 90 Celsius-fokos hőmérsékleten hatékonyan állítják helyre.
Az anyagtudományban az utólagos hőkezelés lényege, hogy lassú hűtéssel kezelik az anyag belső feszültségeit. A Solestial szilícium napelemcelláinak nyitott áramköri feszültsége mindössze 4 százalékkal csökkent, miután tíz évig alacsony Föld körüli pályán voltak kitéve a sugárzásnak. Az automatikus hőkezelés 90 Celsius-fokon zajlott, a vállalat szerint 20 mikron vastagságú cellái több mint 20 százalékos hatékonyságot mutattak.
A cégnél úgy vélik, a tesztek bizonyították az öngyógyító napelemek megvalósíthatóságát a sugárzás okozta degradáció jelentős csökkentése mellett. Ez különösen fontos szempont az űrbe telepített napelemek esetében, amelyeket komoly behatás ér, és amelyeknél hosszú távú működésre van szükség. A Solestial szerint a technológia komoly előnye, hogy szilíciumalapú, míg sok más, az űrben használt napelem gyakran ritkább vagy drágább anyagokból készül.
„A szilíciumban a sugárzás okozta károsodások kezelése magas, például 200 és 250 Celsius-fok közötti hőmérsékleten egyszerűen elvégezhető, de ez nem hasznos az űrben történő alkalmazáskor, hiszen ilyen hőmérsékletet ritkán vagy egyáltalán nem tapasztalni ebben a környezetben” – mondta Romain Cariou, a CEA szakértője. Mint hozzátette, a Solestial cellái a sugárzáshoz köthető károsodást az űrben lévő napelemek normál üzemi hőmérsékletén is képesek gyógyítani, ilyen technológia jelenleg nem érhető el a piacon.
„Várjuk az elkövetkező hónapokban a CEA-val közösen elvégzett további vizsgálatokat, hogy még alacsonyabb hőmérsékleten validáljuk az eredményeket” – nyilatkozta Stanislau Herasimenka, a Solestial vezérigazgatója. „Izgatottan várjuk, hogy megmutathassuk az űriparnak a Solestial ultravékony szilícium napelemeinek és burkolatainak számtalan előnyét” – tette hozzá.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
WMO: ötven év alatt több mint kétmillióan haltak meg a szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófákban
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Elegáns napelemes cserepet mutattak be
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Terepmotorosok veszélyeztetik a természetvédelmi területeket Erdély több megyéjében
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Áder János: az alapvető erőforrásokkal bánunk a legfelelőtlenebb módon
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Árcsökkentésre készül több mint 150 német energiaszolgáltató