Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Sárkánypikkely napelemes tetőcserepeket telepítettek a Google épületeire

Létrehozva:

|

Mintegy 90 000 különálló napelem fog elegendő elektromos áramot előállítani a Google által használt két épület által igényelt energia 40%-ának fedezésére.

A Google egyik legújabb épülete épületbe integrált napelemes megoldást (BIPV) alkalmaz, a termék neve Dragonscale (sárkánypikkely), amelyet egy európai szolárpanel gyártó, a SunStyle állít elő. Az internet óriás, amely a tiszta energia beszerzésében is világelső, körülbelül 7 MW-nak megfelelő mennyiséget telepített a termékből a Szilícium-völgyben található épületegyüttesén belül. A 90 000 különálló napelem elegendő elektromos áramot termelni ahhoz, hogy fedezze a Google által használt, Bay View és Charleston East néven ismert épületek energiaigényének 40%-át. A napelem cellákat robusztus, mégis rugalmas polivinil-acetát (polyvinyl acetate, PVAc) rétegbe ágyaznak. A panelek elülső felszínét hat milliméter vastagságú edzett üvegből készült réteg védi; a hátulsót pedig egy tűzálló Tedlar (polivinil-fluorid, polyvinyl fluoride, PVF) réteg. Mivel a cserepek széleit a nedvesség bejutásának megakadályozása érdekében szigetelik – nagyon hasonlóan az üveg-üveg napelem panelekhez – nincs szükség a panel alumínium keretbe helyezésére, írta az mnnsz.hu.

A polivinil réteg karakteres, „prizmatikus” textúrával rendelkezik, ami a szolár panel belsejében csapdába ejti azokat a fotonokat, amelyek a hagyományos, lapos napelem panelekből megszöknének. Az eredmény a napelem panel termelésének növekedése. Műszaki értelemben, ha csak egyetlen panelt telepítenénk, akkor annak a hatékonysága 15% lenne. Ez azért van, mert a hagyományos füzérnél a felső négyszögben a termék átfedő jellege miatt nincs napelem cella. De ha figyelembe vesszük az az átfedéses konfigurációt, a hatékonysági besorolás közelebb kerül a 17%-hoz, a vállalat ezt az adatot tünteti fel honlapján.

A napelem cellák hagyományos monoPERC (passivated emitter and rear cell) technológiával készült szabványos monokristályos cellák. A panelek szabványos MC-4 típusú csatlakozóval csatlakoznak, és iparági szabványt képviselő szolár inverterrel működnek. A vállalat által megadott specifikáció öt különböző napelem panel típust sorol fel, amelyek beilleszthetők a tető határain belül, így a teljes tetőterület kihasználható. A Sunstyle megosztott egy .gif fájlt a honlapján, amely bemutatja a termék telepítésének módját. A napelemes tetőcserepeket közvetlenül a nap-tető szerkezethez rögzítik. Az alsó szerkezet készülhet fából vagy rozsdamentes acélból. A falécből készült rácsozat Európában elterjedt tetőfedési technika. Ez lehetővé teszi a napelem panelek jobb kihasználását építőanyagként. Az Egyesült Államokban az ilyen alsó rácsszerkezet helyett a furnérlap alatt elhelyezett tetőgerendákat alkalmazzák. A garancia kiterjed a termék energiatermelési képességére csakúgy, mint építőanyagként mutatott integritására. A füzérekre 30 évnyi garanciát nyújtanak. Az energiahozamra vonatkozóan azt garantálják, hogy az 10 év elteltével a névleges hatékonyság 90%-a fölött marad, és 25 év után a 80%-a fölött.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!