Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Steiner Attila: nem maradnak áram nélkül a még le nem szerződött versenypiaci kisfogyasztók

Nem maradnak áram nélkül 2023. január elseje után sem a még le nem szerződött versenypiaci kisfogyasztók – hangsúlyozta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Létrehozva:

|

Az államtitkár kifejtette, vannak olyan versenypiaci kisfogyasztók, amelyeknek még mindig nincs érvényes villamosenergia ellátási szerződésük jövő évre, nekik biztosít az MVM lehetőséget arra, hogy a nehéz energiahelyzetben is biztosított legyen az ellátásuk. Az M1 aktuális csatornán az államtitkár ismertette, hogy az MVM Next honlapján erre a célra létrehoztak egy felületet, ahol az érintettek 2022 december 19-ig nyilatkozhatnak a jogosultságukról. A lehetőséggel azok az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult fogyasztók élhetnek, akik az erről szóló jogszabály hatálybalépését megelőzően nem rendelkeztek jövő évre szóló szerződéssel, elfogadott ajánlattal, és a 2022-es éves fogyasztásuk nem haladja meg a 2 gigawattóra mennyiséget – hívta fel a figyelmet az államtitkár.

Steiner Attila ismertette, az MVM Next honlapján regisztrált jogosultak a bejelentkezést követően emailben visszaigazolást kapnak az MVM-től, egy mintaszerződés alapján azonnal létrejön a 2023 január 1-jétől érvényes határozatlan időre szóló megállapodás. Alapvetően havi mozgó piaci árat alkalmaznak. Az ügyfélnek két hónapja van arra, hogy kilépjen ebből a szerződésből, ha időközben jobb ajánlatot talált a piacon – mondta az államtitkár.

Advertisement

Zöld Energia

Napfény és szél hajtja Szlovéniát a klímasemlegesség felé

Új lendületet kap Szlovénia megújulóenergia-programja: az ország nap- és szélenergia-projektekre fordítja az uniós támogatás zömét.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A megújuló energiával kapcsolatos célkitűzések megvalósítása érdekében Szlovénia 64,5 millió euró (26 milliárd forint) értékben nyújt támogatást új szolár áramtermelő berendezések és szélerőművek bővítésére – közölte az alternativenergia.hu. A finanszírozás – amelyből 63,5 millió euró uniós forrásból származik – Szlovénia megújulóenergia-programjának legújabb része, célja pedig, hogy növelje a megújuló alapú villamosenergia termelését, miközben csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A minisztérium közlése szerint a program az energiatárolási infrastruktúrára vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz. “Ezzel a felhívással Szlovénia folytatja a zöld átmenet céljainak megvalósítását és az európai kohéziós politika által támogatott klímasemlegességre vonatkozó kötelezettségvállalását” – olvasható a sajtóközleményben.

A források akkor érkeznek, ha Szlovénia végrehajtja a 2024 decemberében elfogadott, aktualizált nemzeti energia- és éghajlatvédelmi tervét, amely ambíciózus célokat tűz ki, többek között az üvegházhatású gázok kibocsátásának 55 százalékos csökkentését 2030-ig. A terv mintegy 3,8 milliárd eurót irányoz elő a megújuló energiaforrásokból történő elosztott villamosenergia-termelésre, egy szélesebb, 2030-ig tartó, 22 milliárd eurós energia- és éghajlatvédelmi beruházási program részeként. Szlovénia 2020-ban hosszú távú klímastratégiát fogadott el, amely szerint az ország 2050-re érheti el a szén-dioxid-semlegességet, 2030-ra pedig a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a teljes bruttó energiafogyasztáson belül legalább 27 százalékra emeli. A kormány becslései szerint évente mintegy 1 milliárd euróra lesz szüksége az éghajlati célok eléréséhez. Tisztviselők szerint elegendő nemzeti és EU-források állnak rendelkezésre a finanszírozási hiányok áthidalására.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák