

Zöld Energia
Szakértők figyelmeztetnek: az energiatárolás a zöld átállás kulcsa
Szakértők szerint hiába terjednek a megújuló energiaforrások, ha nincs elég tárolási kapacitás.
Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Több mint 300 résztvevő érkezett Münchenbe a Sungrow kínai inverter- és akkumulátorgyártó ESS Experience Day nevű rendezvényére – számol be a PV Magazine. Az esemény célja az volt, hogy megvitassák az európai energetikai átállás következő szakaszát, a szakértők egyetértettek abban, hogy az energiatárolás nélkülözhetetlen a megújuló energiaforrások hatékony hasznosításához. Európa jelentős fejlődést ért el a megújuló energia terén, de az energiahálózatok nem tudják megfelelően követni ezt a növekedést. A Solarpower Europe adatai alapján a kontinensen elért 338 GW fotovoltaikus kapacitás önmagában nem elegendő, ha az áramot nem lehet hatékonyan felhasználni. Az Egyesült Királyságban például a megtermelt megújuló energia fele kárba vész a hálózati korlátok miatt, ami az árak emelkedéséhez vezet.
A hálózati csatlakozások hosszú átfutási ideje is jelentős problémát jelent. Németországban egy energiatárolási projekt akár öt-hat évig is eltarthat, ami lassítja a fejlesztéseket. Florian Diehm, a Kyon Energy szakértője szerint a hálózatbővítés politikai kérdés, amely gyorsabb és digitálisabb megoldásokat igényel. Lengyelországban viszont előrelépés történt: az energiatárolás bekerült a hálózati kapacitáspiaci programba, és immár nyolc olyan finanszírozási mechanizmust hoztak létre, amely támogatja az energiatárolást.
A nemzetközi összehasonlítások szerint Európában az engedélyezési folyamatok különösen hosszadalmasak: míg Ausztráliában egy energiatárolási projekt már akár hat hónap alatt megvalósulhat, Európában a bürokratikus akadályok évekkel hátráltathatják a fejlesztéseket.
A résztvevők hangsúlyozták, hogy az energiatárolás nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség. Lars Löhle, a németországi Entrix szakértője szerint az energiarendszerben nagyfokú rugalmasság szükséges, az energiatárolás pedig hatékony, kontrollálható és életképes megoldást kínál.
Stefan Zhao, a Sungrow Europe kutatási vezetője kiemelte: a hosszú távon életképes technológiák kulcsfontosságúak. Starry Ge, a Rho Motion elemzője szerint a nátriumion-akkumulátorok például ígéretes megoldást jelenthetnek, mivel fenntarthatóbbak és kevésbé függenek ritka anyagoktól.
A konferencia végső konklúziója egyértelmű volt: az energiatárolás nélkül nem garantálható sem az energiaellátás biztonsága, sem a hálózati integráció, sem pedig a stabil áramárak. Európának gyorsabban kell cselekednie, ha a megújuló energia valódi, megbízható erőforrássá akar válni.

Zöld Energia
Napfény és szél hajtja Szlovéniát a klímasemlegesség felé
Új lendületet kap Szlovénia megújulóenergia-programja: az ország nap- és szélenergia-projektekre fordítja az uniós támogatás zömét.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A megújuló energiával kapcsolatos célkitűzések megvalósítása érdekében Szlovénia 64,5 millió euró (26 milliárd forint) értékben nyújt támogatást új szolár áramtermelő berendezések és szélerőművek bővítésére – közölte az alternativenergia.hu. A finanszírozás – amelyből 63,5 millió euró uniós forrásból származik – Szlovénia megújulóenergia-programjának legújabb része, célja pedig, hogy növelje a megújuló alapú villamosenergia termelését, miközben csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A minisztérium közlése szerint a program az energiatárolási infrastruktúrára vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz. “Ezzel a felhívással Szlovénia folytatja a zöld átmenet céljainak megvalósítását és az európai kohéziós politika által támogatott klímasemlegességre vonatkozó kötelezettségvállalását” – olvasható a sajtóközleményben.
A források akkor érkeznek, ha Szlovénia végrehajtja a 2024 decemberében elfogadott, aktualizált nemzeti energia- és éghajlatvédelmi tervét, amely ambíciózus célokat tűz ki, többek között az üvegházhatású gázok kibocsátásának 55 százalékos csökkentését 2030-ig. A terv mintegy 3,8 milliárd eurót irányoz elő a megújuló energiaforrásokból történő elosztott villamosenergia-termelésre, egy szélesebb, 2030-ig tartó, 22 milliárd eurós energia- és éghajlatvédelmi beruházási program részeként. Szlovénia 2020-ban hosszú távú klímastratégiát fogadott el, amely szerint az ország 2050-re érheti el a szén-dioxid-semlegességet, 2030-ra pedig a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a teljes bruttó energiafogyasztáson belül legalább 27 százalékra emeli. A kormány becslései szerint évente mintegy 1 milliárd euróra lesz szüksége az éghajlati célok eléréséhez. Tisztviselők szerint elegendő nemzeti és EU-források állnak rendelkezésre a finanszírozási hiányok áthidalására.
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt