Zöldinfó
Lassan ellepik a nedves törlőkendő hulladékok a brit tengerpartokat

Az előző évhez képest ugrásszerűen megnőtt (több mint 50%-kal) a nedves törlőkendők mennyisége a brit tengerpartokon található hulladékhalmokban.
A természetvédő szervezetek kiemelten kérik a lakosságot, ne húzzák le ezeket a hulladékokat a toaletten.
A Marine Conservation Society jelentése szerint kilométerenként 35 darab biológiailag nem lebomló törlőkendő található a brit strandokon. Ez a mennyiség többek között a 2013-2014-es tél során lezúduló hatalmas mennyiségű csapadéknak köszönhető, az eldugult csatornákból rengeteg szemét került bele a folyókba, amelyek hordaléka végül a tengerpartokon kötött ki, megnövelve ezzel a törlőkendő hulladékok mennyiségét is. Nem csupán ezen időszak során került ki sok ilyen típusú szemét a partokra, sajnos egy általánosságban növekvő tendenciának lehetünk szemtanúi.
A kutatócsoport munkatársai szerint a mai emberek nagyon elkényelmesedtek, hiszen sokkal egyszerűbbnek tartják megvenni az egyszer használatos termékeket és aztán eldobni azokat, semmint szelektálni, vagy tudatosan, tartós árucikkeket vásárolni. Ez jelentős mennyiségű erőforráspazarlással jár, hiszen az előállított termék egyszeri használat után máris hulladékká válik. Ezek az anyagok életciklusuk végén (vagyis kidobásuk után) a környezetben kötnek ki elszennyezve és károsítva a természetes ökoszisztémákat.
A világ hét fennmaradt teknősfaja közül öt rendszeresen megfordul a brit tengerpartoknál, hiszen ez a hűvös és tápanyagban gazdag környezet kiváló táplálékszerzési helyet biztosít a teknősök számára. A medúzák gyakori táplálékul szolgálnak e hüllők számára, azonban a természetbe kikerülő műanyag zacskók könnyen becsapják őket, hiszen tévesen azt hiszik, jóféle zsákmányt találtak, azonban ez könnyen a vesztükbe sodorhatja őket. A tengeri élőlények sokszor megeszik a különféle műanyag hulladékokat, amely így a gyomrukba kerül, ők pedig egyszerűen éhen halnak. A nedves törlőkendők is tartalmaznak műanyag összetevőket, és hasonló veszéllyel kecsegtetnek, mint a műanyag zacskók a tengeri élővilág számára.
A leggyakoribb módja a törlőkendők környezetbe jutásának, hogy az emberek egyszerűen lehúzzák ezeket a hulladékokat a WC-n. A csatornarendszerbe kerülve nem bomlanak le úgy, mint a WC papír, hiszen műanyag részeket is tartalmaznak. Ennek következtében, ha a tengerekben kötnek ki, évtizedeken keresztül is ott tartózkodhatnak részévé válva a szemét szigeteknek vagy kimosódnak a tengerpartokra.
Nyilván az lenne a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem használnánk ezeket a törlőkendőket, ám ha mégis mindennapjaink részévé szeretnénk tenni őket, akkor igen fontos, hogy a megfelelő módon gondoskodjunk sorsukról miután használtuk, biztosítva, hogy a lehető legkevesebb környezeti kárt okozzák. Vagyis ezek a törlőkendők a szemetes kukába valók!
S hogy miből is készülnek? Sokféle különböző összetételük lehet gyártótól és típustól függően.
De lássunk csak egy példát: Water, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Caprylic Triglyceride, PEG 40 Hydrogenated Castor Oil, Benzyl Alcohol, Iodopropynyl Butylcarbamate, Sodium Hydroxymethlyglycinate, Citric Acid, Fragrance
Ebből a 10 összetevőből 5 rendelkezik a veszélyességi tényezők valamelyikével, allergén, immun-és szervrendszeri mérgezést okozhatnak.
De itt van egy másik példa: Water, Potassium Laureth Phosphate, Glycerin, Polysorbate 20, DMDM Hydantoin, Tetrasodium EDTA, Methylparaben, Malic Acid, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Calendula Officinalis Flower Extract, Camellia Oleifera Leaf Extract, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Zea Mays (Corn) Oil, Phenoxyethanol, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Fragrance
Az előző példához hasonlóan ez a baba törlőkendő is számtalan kockázatos anyagot tartalmaz, melyek rákot, immunrendszeri károsodást, allergiát okozhatnak, továbbá hozzájárulhatnak a fejlődési rendellenességekhez, a reprodukciós toxicitáshoz (termékenységre és fejlődésre gyakorolt káros hatás), a szervi működési és hormonháztartási problémákhoz, de akár sejtkárosodást is okozhatnak.
forrás: hulladekboltermek.hu

Zöld Energia
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
A budakeszi napelemek túltermelése miatt ingadozó hálózati feszültség sorra károsítja a háztartási készülékeket és megbénítja a napelemes rendszerek működését.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Budakeszi Makkosmária városrészében az utóbbi hónapokban súlyos problémákat okozott a helyi elektromos hálózat túlterheltsége. A gondok forrása – ahogy azt a helyi lakók, az E.ON, valamint az érintett hatóság is elismeri – a körzetben üzemelő, egyre nagyobb számban telepített háztáji napelemes rendszerek. Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt a napelemek száma Budakeszin: 2020-ban még csak 140, 2025-re viszont már 782 lakossági napelemet telepítettek a városban. Ez a növekedés azonban meghaladta a helyi villamosenergia-hálózat kapacitását, írja a nepszava.hu. A rendszer túlterheltsége miatt egyes háztartásokban sorra füstölnek el az elektromos eszközök – számolt be lapnak egy helyi olvasó, aki több károsulttal is kapcsolatban áll. A panaszokat követően az E.ON mérésekkel igazolta a túlzott feszültségingadozást, és ötezer forintos kötbért fizetett az érintetteknek. A feszültségingadozás oka az, hogy verőfényes napokon a háztáji napelemek egyszerre túl sok áramot próbálnak feltáplálni a hálózatba, amit az elosztórendszer – különösen az egyetlen trafóállomás – már nem tud kezelni. Ilyenkor a feszültség ingadozása akár olyan mértékű is lehet, hogy az tönkreteszi a régebbi vagy érzékenyebb elektromos készülékeket, és még a ház vezetékrendszere is károsodhat.
További gondot jelent, hogy az ilyen esetekben a napelemekhez csatlakozó inverterek automatikusan leválasztják a rendszert a hálózatról, hogy megóvják azt a túlfeszültségtől. Ez viszont azt is jelenti, hogy a rendszer nem termel áramot – jellemzően éppen napközben, amikor a legtöbb energiát lehetne előállítani. Az egyik panaszos arról számolt be, hogy napeleme február óta reggeltől estig nem tud termelni, mivel az inverter folyamatosan veszélyesnek ítéli a hálózati feszültséget. Emiatt a család a szokásosnál több százezer forinttal magasabb villanyszámlát kapott.
A helyzet nemcsak azokat sújtja, akik aktívan használják napelemeiket: a túlzott feszültségingadozás minden, az adott transzformátorállomásra kötött háztartást érinthet – függetlenül attól, hogy van-e napelemes rendszerük. A kártérítések ügyében ugyan lehetőség van panasz benyújtására, de az E.ON csak akkor köteles megtéríteni a károkat, ha egyértelműen bizonyítható a felelőssége.
A hálózati kapacitáskorlátok miatt jelenleg az érintett budakeszi körzetben új napelemes rendszerek csatlakoztatására sem adnak ki engedélyt – ezt a vállalat hivatalosan is megerősítette. Az E.ON Hungária Csoport tájékoztatása szerint Budakeszin már történt trafóbővítés, ami részben megoldotta a feszültségingadozást. Emellett országosan 36,5 milliárd forintot fordítanak hálózatfejlesztésre, és további 160 milliárdot szánnak a bővítésekre Budapest, Pest vármegye és a Dunántúl területén.
A panaszosok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz (MEKH) is fordultak, de eddig csak hiánypótlásra szólították fel őket. A hatóság tájékoztatása szerint minden beadványt egyedileg vizsgálnak ki, és csak az eljárás lezárultával adnak tájékoztatást az érintetteknek.
A probléma jól mutatja a megújuló energiaforrások gyors terjedése és az elavult hálózatok közötti feszültséget – szó szerint és átvitt értelemben is. Miközben a kormány a napelemes rendszerek terjedését ösztönzi, a hálózatfejlesztés üteme gyakran nem tud lépést tartani a lakossági beruházásokkal. Ez pedig mind a napelem-tulajdonosok, mind a hagyományos fogyasztók számára súlyos következményekkel járhat.
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöldinfó19 óra telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!
-
Zöld Energia2 nap telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés