Zöldinfó
Lassan ellepik a nedves törlőkendő hulladékok a brit tengerpartokat

Az előző évhez képest ugrásszerűen megnőtt (több mint 50%-kal) a nedves törlőkendők mennyisége a brit tengerpartokon található hulladékhalmokban.
A természetvédő szervezetek kiemelten kérik a lakosságot, ne húzzák le ezeket a hulladékokat a toaletten.
A Marine Conservation Society jelentése szerint kilométerenként 35 darab biológiailag nem lebomló törlőkendő található a brit strandokon. Ez a mennyiség többek között a 2013-2014-es tél során lezúduló hatalmas mennyiségű csapadéknak köszönhető, az eldugult csatornákból rengeteg szemét került bele a folyókba, amelyek hordaléka végül a tengerpartokon kötött ki, megnövelve ezzel a törlőkendő hulladékok mennyiségét is. Nem csupán ezen időszak során került ki sok ilyen típusú szemét a partokra, sajnos egy általánosságban növekvő tendenciának lehetünk szemtanúi.
A kutatócsoport munkatársai szerint a mai emberek nagyon elkényelmesedtek, hiszen sokkal egyszerűbbnek tartják megvenni az egyszer használatos termékeket és aztán eldobni azokat, semmint szelektálni, vagy tudatosan, tartós árucikkeket vásárolni. Ez jelentős mennyiségű erőforráspazarlással jár, hiszen az előállított termék egyszeri használat után máris hulladékká válik. Ezek az anyagok életciklusuk végén (vagyis kidobásuk után) a környezetben kötnek ki elszennyezve és károsítva a természetes ökoszisztémákat.
A világ hét fennmaradt teknősfaja közül öt rendszeresen megfordul a brit tengerpartoknál, hiszen ez a hűvös és tápanyagban gazdag környezet kiváló táplálékszerzési helyet biztosít a teknősök számára. A medúzák gyakori táplálékul szolgálnak e hüllők számára, azonban a természetbe kikerülő műanyag zacskók könnyen becsapják őket, hiszen tévesen azt hiszik, jóféle zsákmányt találtak, azonban ez könnyen a vesztükbe sodorhatja őket. A tengeri élőlények sokszor megeszik a különféle műanyag hulladékokat, amely így a gyomrukba kerül, ők pedig egyszerűen éhen halnak. A nedves törlőkendők is tartalmaznak műanyag összetevőket, és hasonló veszéllyel kecsegtetnek, mint a műanyag zacskók a tengeri élővilág számára.
A leggyakoribb módja a törlőkendők környezetbe jutásának, hogy az emberek egyszerűen lehúzzák ezeket a hulladékokat a WC-n. A csatornarendszerbe kerülve nem bomlanak le úgy, mint a WC papír, hiszen műanyag részeket is tartalmaznak. Ennek következtében, ha a tengerekben kötnek ki, évtizedeken keresztül is ott tartózkodhatnak részévé válva a szemét szigeteknek vagy kimosódnak a tengerpartokra.
Nyilván az lenne a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem használnánk ezeket a törlőkendőket, ám ha mégis mindennapjaink részévé szeretnénk tenni őket, akkor igen fontos, hogy a megfelelő módon gondoskodjunk sorsukról miután használtuk, biztosítva, hogy a lehető legkevesebb környezeti kárt okozzák. Vagyis ezek a törlőkendők a szemetes kukába valók!
S hogy miből is készülnek? Sokféle különböző összetételük lehet gyártótól és típustól függően.
De lássunk csak egy példát: Water, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Caprylic Triglyceride, PEG 40 Hydrogenated Castor Oil, Benzyl Alcohol, Iodopropynyl Butylcarbamate, Sodium Hydroxymethlyglycinate, Citric Acid, Fragrance
Ebből a 10 összetevőből 5 rendelkezik a veszélyességi tényezők valamelyikével, allergén, immun-és szervrendszeri mérgezést okozhatnak.
De itt van egy másik példa: Water, Potassium Laureth Phosphate, Glycerin, Polysorbate 20, DMDM Hydantoin, Tetrasodium EDTA, Methylparaben, Malic Acid, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Calendula Officinalis Flower Extract, Camellia Oleifera Leaf Extract, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Zea Mays (Corn) Oil, Phenoxyethanol, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Fragrance
Az előző példához hasonlóan ez a baba törlőkendő is számtalan kockázatos anyagot tartalmaz, melyek rákot, immunrendszeri károsodást, allergiát okozhatnak, továbbá hozzájárulhatnak a fejlődési rendellenességekhez, a reprodukciós toxicitáshoz (termékenységre és fejlődésre gyakorolt káros hatás), a szervi működési és hormonháztartási problémákhoz, de akár sejtkárosodást is okozhatnak.
forrás: hulladekboltermek.hu

Zöldinfó
A nádas titkai: tonnaszámra rejtett hulladék a Tisza-tó szigetein
A versenyt szervező PET Kupa Egyesület sokat látott szervezőit is meglepte az eredmény: több mint 10 tonna hulladékot gyűjtöttek össze az idei versenyen a petkalózok.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A meglepettség oka, hogy 2025-ben nem érkezett nagyobb árhullám, az előzetes hulladékmonitoringok, folyótisztító akciók sem tártak fel jelentős petbányákat – írja az alternativenergia.hu. Mégis, a Tisza-tó nádasai, nehezen megközelíthető, zegzugos szigetei óriási mennyiségű hulladékot rejtettek. A 2025-ben hatodik alkalommal meghirdetett versenyre 15 csapat nevezhetett, így maximális létszámmal, valamint további 40 önkéntes bevonásával zajlott a verseny. Az időjárás kegyes volt a mindenre elszánt petkalózokhoz, kellemes, 26-28 fokos hőmérséklet mellett, esőmentes időben dolgozhattak. A csapatok közül 11 visszatérő volt, így ők már a korábbi évek tapasztalataival felvértezve vágtak bele a folyótisztításba, de a 4 újonc teljesítménye is tiszteletre méltó – őket a hulladék látványa miatti döbbenet hajtotta. Ez az elán nem egyedi, a PET Kupa versenyek elmúlt 13 éve alatt sokszor tapasztalták meg a szervezők, hogy milyen hatással van az egyébként csodálatos Tisza árterében, nádasaiban rejlő hulladékmennyiség azokra, akik először szembesülnek vele. Sajnos a felvízi országokból, elsősorban Kárpátaljáról folyamatosan érkezik az utánpótlás. Ez az oka annak, hogy a PET Kupa Egyesület jelenleg is több határokon átívelő nemzetközi projekten dolgozik. Ezeken keresztül, valamint szemléletformáló programjaik segítségével szeretnék elősegíteni a változást.
Ugyanaz az útvonal, egyre több hulladék
A VI. Tisza-tavi PET Kupa mezőnye a korábbi évekhez hasonlóan a Tiszafüred – Tiszaszőlős – Tiszaderzs – Tiszanána-Dinnyéshát útvonalon haladt. A bázis ezúttal is Tiszafüred volt, minden este ide tértek vissza a petkalózok a nap fáradalmait kipihenni. A verseny június 12-én a hajóépítéssel vette kezdetét a Tiszafüredi Morotva Kerékpáros Pihenőparkban. A másnapi megnyitóra már minden hajó vízre került, ezzel bizonyítva, hogy hulladékgyűjtésre alkalmas. A petkalózokat Dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára köszöntötte, aki tettekkel is bizonyította támogatását: vízre szállt és szemetet szedett. Lovas Attila, a KÖTIVIZIG igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy a két szervezet között nemcsak a verseny ideje alatt áll fenn partnerség, hiszen a PET Kupa Kiskörei Folyómentő Központja (FMK) a vízügy területén található, így az együttműködés folyamatos. A település nevében a csapatokat Virág Tibor alpolgármester köszöntötte. A rajtot követően a pethajók és a kenus különítmények bevetették magukat az ártérbe, hogy hulladék után kutassanak. Kissé csalódottan, „csupán” 1,6 tonna hulladék összegyűjtésével zárták a napot, amiről hamar kiderült, hogy csak bemelegítés volt, hiszen a második nap eredménye már 5,2 tonna lett! Ilyen hatalmas mennyiséget Tisza-tavi PET Kupán még nem gyűjtöttek a csapatok!
A tiszaderzsi Kárász Kikötőben néhány óra alatt a hulladék szelektálása is megtörtént (üveg, fém, kupak, villanykörte, HDPE/LDPE, PET-palackok színek szerint, kommunális és nagy darabos kategóriákra). A PET Kupa önkéntesei mellett a munkában a csapatok is részt vettek, hiszen ezért is PETákok jártak, amivel a versenyben előbbre juthattak. Emellett PETák járt a fair play-ért, a közösségi médiában való posztolásért és az esti játékokban (kvíz, népdalátköltési verseny, petkupás hiedelmek kitalálása, irodalmi vetélkedő) való részvételért is. A harmadik napon – a legrövidebb távon – szintén közel 4 tonna hulladékot gyűjtöttek a versenyzők. Összesen 1920 zsákkal, több mint 10 tonnával zárult a verseny. Habár 2024-ben 19 csapat vett részt a Tisza-tavi PET Kupán, az eredmény „csak” 7,5 tonna lett. Idén, a rekord mennyiség hátterében a PET Kupa szakemberei szerint két ok állhat: pontosabb mérést alkalmaztak, valamint látványosan megnőtt az üvegpalackok mennyisége, ami szintén gyarapította a tömeget.
Helyezések
Magát a Kupát végül a Siemens Energy csapata vihette haza, akiknek kiforrott hulladékgyűjtési
stratégiája már többször bizonyított a felső-tiszai versenyen, ahol évek óta ők a Kupa hordozói,
vagyis a címvédők. A második helyen a szintén rutinos petkalózokból álló Csakazértis csapata
végzett, míg a harmadik helyet a régióból érkező Viresol-KALL csapata érdemelte ki. A Tisza-tó Hőse
– azaz az 1 főre jutó legtöbb hulladékot gyűjtő csapat – a Csakazértis lett.
1. Siemens Energy – 11.450 PETák
2. Csakazértis – 11.119 PETák
3. Viresol-Kall – 10.029 PETák
4. MBH Bank
5. evosoft
6. MoHuLLám
7. KÖTIVIZIG
8. Beesmark
9. Nokia
10. MATEszedd
11. Henkel
12. Vízitücsök
13. Dabas Sziget
14. FBN – Family Affair
15. MásKépMás Alapítvány
A kommunális hulladékot a versenyt is támogató MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. segítségével
szállíttatja el a PET Kupa Egyesület, míg a szelektív, illetve még szelektálásra váró hulladék a Tisza-
tóért Környezetvédelmi Nonprofit Kft.-nek köszönhetően jut el Kiskörére, a Folyómentő Központba,
ahol további válogatás, előkészítés után adják át újrahasznosításra, hazai hulladékfeldolgozó
cégeknek. Ezáltal ennek az óriási mennyiségnek körülbelül a 60%-a körforgásban tartható és értékes
másodnyersanyagként kelhet új életre.
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Pályázat indul energiatárolókra és napelemekre, részletek!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Megérkezett a hiányzó láncszem a fenntartható napelemes értékláncban
-
Zöldinfó6 óra telt el a létrehozás óta
Poloskák, csigák, dióburokfúrólégy? Itt a természetes védekezés eszköztára
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Magyarország nem támogatja az uniós javaslatot a tíz évnél idősebb autók éves műszaki vizsgájáról
-
Zöldinfó4 óra telt el a létrehozás óta
A nádas titkai: tonnaszámra rejtett hulladék a Tisza-tó szigetein
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés