Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Tényleg szívesen spórol az energiával a magyar

Létrehozva:

|

A hazai fogyasztók jártasak az energiafogyasztást csökkentő tippek és a XXI. századi, energiatakarékos megoldások terén, sőt a takarékosság érdekében tenni is hajlandóak a mindennapokban.

A magyarok 90 százaléka ismeri a tudatos energiafelhasználás pénzügyi hasznát, annak környezeti előnyeit, valamint az abból eredő biztonságot – derült ki a Legrand Zrt. felméréséből. A kitöltők az ismeretek mellett azonban arra is nyitottak, hogy tegyenek annak érdekében, hogy a háztartásuk minél megbízhatóbb és energiatakarékosabb legyen.

A kutatásnak a hazai fogyasztók szokásainak felmérése mellett az is célja volt, hogy új ismeretekkel, megoldásokkal ismertetesse meg a válaszadókat. A kitöltők válaszaiból megállapítható, hogy a legelterjedtebb takarékossági praktikák közé az elektromos készülékek teljes kikapcsolása és a hatékony fűtéskezelés tartoznak, hiszen a válaszadók csupán 7 százaléka gondolja úgy, hogy a fűtés lejjebb vétele nem mutatkozik meg a hónap végi számlákon. A szigetelés szerepét felmérő kérdés esetében ellenben a kitöltők egyharmada fontosabbnak tartja a külső szigetelést a nyílászárók és a fűtési rendszerek korszerűsítésénél, holott az épületek hőveszteségének közel fele a nyílászárók nagy légáteresztő képességéből adódik.

A villamossági rendszerek és informatikai hálózatok infrastruktúrájával foglalkozó Legrand arról is kérdezte a kitöltőket, hogy a mindennapokban milyen módszerekkel és technikákkal próbálják csökkenteni a villanyszámlát. A válaszadók több mint fele ügyel arra, hogy ne hagyják bekapcsolva feleslegesen a világítást (54%), jó energiafogyasztási besorolású készüléket vásároljanak (56%), és életritmusuknak megfelelően szabályozzák otthonuk fűtését (51%). A válaszadók 63 százaléka ugyanakkor nem törekszik arra, hogy a mosógépet teljes kapacitáson működtesse, már akár 1-2 ruhadarabbal is elindítanak egy mosást.

A felmérés megmutatja, hogy a magyar energiafogyasztók 90 százaléka ismeri az otthoni áramfelhasználás terén elérhető újításokat is, függetlenül attól, hogy azok az alternatív energiához vagy a hagyományos energia korszerű felhasználásához köthetők. 10 kitöltőből 9 helyesen ismeri az élethelyzethez igazított energiafogyasztás fogalmát, az ’intelligens otthon’ kifejezést, míg 97 százalékuk azt is tudta, hogy automatizálással és fogyasztásmérő használatával tizedével csökkenthető a lakás energiafogyasztása.

forrás: piacesprofit.hu

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák