Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Tényleg szívesen spórol az energiával a magyar

Létrehozva:

|

A hazai fogyasztók jártasak az energiafogyasztást csökkentő tippek és a XXI. századi, energiatakarékos megoldások terén, sőt a takarékosság érdekében tenni is hajlandóak a mindennapokban.

A magyarok 90 százaléka ismeri a tudatos energiafelhasználás pénzügyi hasznát, annak környezeti előnyeit, valamint az abból eredő biztonságot – derült ki a Legrand Zrt. felméréséből. A kitöltők az ismeretek mellett azonban arra is nyitottak, hogy tegyenek annak érdekében, hogy a háztartásuk minél megbízhatóbb és energiatakarékosabb legyen.

A kutatásnak a hazai fogyasztók szokásainak felmérése mellett az is célja volt, hogy új ismeretekkel, megoldásokkal ismertetesse meg a válaszadókat. A kitöltők válaszaiból megállapítható, hogy a legelterjedtebb takarékossági praktikák közé az elektromos készülékek teljes kikapcsolása és a hatékony fűtéskezelés tartoznak, hiszen a válaszadók csupán 7 százaléka gondolja úgy, hogy a fűtés lejjebb vétele nem mutatkozik meg a hónap végi számlákon. A szigetelés szerepét felmérő kérdés esetében ellenben a kitöltők egyharmada fontosabbnak tartja a külső szigetelést a nyílászárók és a fűtési rendszerek korszerűsítésénél, holott az épületek hőveszteségének közel fele a nyílászárók nagy légáteresztő képességéből adódik.

A villamossági rendszerek és informatikai hálózatok infrastruktúrájával foglalkozó Legrand arról is kérdezte a kitöltőket, hogy a mindennapokban milyen módszerekkel és technikákkal próbálják csökkenteni a villanyszámlát. A válaszadók több mint fele ügyel arra, hogy ne hagyják bekapcsolva feleslegesen a világítást (54%), jó energiafogyasztási besorolású készüléket vásároljanak (56%), és életritmusuknak megfelelően szabályozzák otthonuk fűtését (51%). A válaszadók 63 százaléka ugyanakkor nem törekszik arra, hogy a mosógépet teljes kapacitáson működtesse, már akár 1-2 ruhadarabbal is elindítanak egy mosást.

A felmérés megmutatja, hogy a magyar energiafogyasztók 90 százaléka ismeri az otthoni áramfelhasználás terén elérhető újításokat is, függetlenül attól, hogy azok az alternatív energiához vagy a hagyományos energia korszerű felhasználásához köthetők. 10 kitöltőből 9 helyesen ismeri az élethelyzethez igazított energiafogyasztás fogalmát, az ’intelligens otthon’ kifejezést, míg 97 százalékuk azt is tudta, hogy automatizálással és fogyasztásmérő használatával tizedével csökkenthető a lakás energiafogyasztása.

forrás: piacesprofit.hu

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!