

Zöldinfó
Új lendület a hazai halágazatnak: vissza nem térítendő források akvakultúrára és feldolgozásra
Augusztustól két új pályázat nyílik meg a hazai halgazdálkodás szereplőinek.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint keretösszeggel érhető el augusztustól a hazai halgazdálkodók, akvakultúrával foglalkozó vállalkozások és a halfeldolgozók számára a MAHOP Plusz program keretében – tájékoztatott az alternativenergia.hu. Nagy István ismertette, hogy az akvakultúrával foglalkozó vállalkozások, közjogi szervek és civil szervezetek számára meghirdetett felhívás keretösszege 6,3 milliárd forint. A támogatás célja a termelő beruházások ösztönzése, valamint a környezetbarát és energiahatékony technológiák elterjesztése. A pályázat révén lehetőség nyílik új akvakultúra-telepek létrehozására, meglévő létesítmények korszerűsítésére, gép- és eszközbeszerzésre, állategészségügyi fejlesztésekre, klímasemleges beruházásokra és adatgyűjtési, elemzési technológiák beszerzésére is. A projektek támogatási intenzitása mikro-, kis- és középvállalkozások esetében 60 százalékos, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 6 millió forinttól 400 millió forintig terjedhet. A tárcavezető tájékoztatása szerint a halfeldolgozással foglalkozó vállalkozások számára külön felhívás készült, csaknem 1,7 milliárd forintos keretösszeggel. A pályázat a modern, energiahatékony halfeldolgozási technológiák alkalmazását, új és továbbfejlesztett termékek, feldolgozási eljárások, valamint vállalatirányítási rendszerek bevezetését ösztönzi.
A felhívás támogatja többi között a konyhakész, szálkamentes, magas hozzáadott értékű termékek előállítását, a hulladékkezelési és melléktermék-hasznosítási fejlesztéseket, valamint a munkabiztonsági és higiéniai beruházásokat is. A támogatási intenzitás 50 százalékos, az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 5 millió forinttól 400 millió forintig terjedhet. Mindkét pályázati lehetőség az Európai Unió és Magyarország társfinanszírozásával, a MAHOP Plusz program keretében valósul meg, hozzájárulva a hazai halgazdálkodási ágazat modernizációjához, versenyképességének és fenntarthatóságának erősítéséhez. A támogatási kérelmek benyújtására 2025. augusztus 10-től nyílik lehetőség az Elektronikus Pályázó, Tájékoztató és Kommunikációs Rendszeren (EPTK) keresztül. A részletes pályázati feltételek, valamint a felhívások és kapcsolódó dokumentumok a központi pályázati portálon érhetők el – közölte az AM.

Zöldinfó
Zöld utakon a jövő: elindult a 2025-ös Kerékpárosbarát pályázat
Szeptember 30-ig pályázhatnak az önkormányzatok és munkahelyek a „Kerékpárosbarát” cím elnyerésére, amely a tavalyi fejlesztéseket és szemléletformáló lépéseket díjazza a fenntartható közlekedés jegyében.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát – írja az alternativenergia.hu. A címet tavaly megvalósított fejlesztéseikkel és szemléletformálási erőfeszítéseikkel nyerhetik el az önkormányzatok és munkaadók. A pályázatokat 2025. szeptember 30-ig lehet beadni, az eredményhirdetés pedig novemberben várható – tették hozzá. A települések és munkahelyek kulcsszerepet játszanak a kerékpározás lehetőségeinek a kiterjesztésében, mivel megteremtik a kerékpárosbarát környezetet, amely biztonságos és kényelmes feltételeket biztosít és ösztönzik ezt a közlekedési formát utak építésével és programok szervezésével. Emlékeztettek arra, hogy a közlekedésért felelős tárca 2006-ban indította útjára a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát azzal a céllal, hogy a döntéshozók és városvezetők összehangolt erőfeszítéseinek köszönhetően új lehetőségek nyíljanak a kerékpározás népszerűsítésében azzal, hogy pozitív példák, előremutató megoldások legyenek elismerve és széles körben váljanak ismertté. A cél, hogy a kerékpározás elterjedtebb legyen a munkába járás és az egészséges életmód előtérbe helyezése érdekében.
Az elmúlt években Magyarországon bővültek a kerékpározás lehetőségei, és a jövőbeni tervek is a zöldebb, fenntarthatóbb közlekedés irányába mutatnak. A kerékpározás ma már nemcsak szabadidős tevékenység, hanem kulcsfontosságú eszköz a közlekedés környezetbarátabbá tételében. Segít a szén-dioxid-kibocsátás, valamint lég- és zajszennyezés csökkentésében, illetve mérsékeli a forgalmi dugókat és a parkolási nehézségeket. Kiemelték: jelenleg több mint harminc település, cég illetve közintézmény viselheti a kerékpárosbarát címet, az új kiírás lehetőséget ad másoknak is, hogy pályázhassanak előző évi kerékpáros fejlesztéseikkel és szemléletformálási erőfeszítéseikkel. A 17. alkalommal meghirdetett Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázat célja, hogy felkutassa és feldolgozza az önkormányzatok és munkahelyek által 2024-ben alkalmazott pozitív kerékpárosbarát példákat és megoldásokat, majd ezeket mintaként átadja, illetve jutalmazza a rendszerszerű fejlesztéseket. Azok a pályázók nyerhetik el a “Kerékpárosbarát” fokozatot, akik jelentős lépéseket tettek környezetük biztonságosabbá és “zöldebbé” tételéért és pozitív példaként szolgálnak mások számára.
Részletezték, a “Kerékpárosbarát” címre községek, nagyközségek, városok, megyei jogú városok és fővárosi kerületek pályázhatnak. A munkahelyek közül a multinacionális vállalatok, nagyvállalatok, kis- és középvállalkozások, valamint közintézmények jelentkezhetnek. A nevezések 2025. szeptember 30-ig adhatók be elektronikus úton a KTI Nonprofit Kft. honlapján elérhető online pályázói felületen keresztül, ahol a részletes pályázati kiírás is megtalálható – hívta fel a figyelmet az ÉKM.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
„Vizet a tájba”: több mint kétmillió köbméter víz a fenntartható mezőgazdaságért és élőhelyekért
-
Zöld Közlekedés1 hét telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Rekordszámú család állt át zöldenergiára a Napenergia Plusz révén
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Viharpróba az MVM-nek: rekordsebességgel állították helyre az áramot