

Zöld Közlekedés
Zöld jövő a közlekedésben: Szénhulladékból tiszta akkumulátorok készülnek
Kutatók egy csoportja rájött, miként lehet elektromos autók akkumulátoraiban újrahasznosítani a szenet.
Az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (ORNL) kutatói rájöttek, hogyan lehet a legszennyezőbb tüzelőanyagot, a szenet olyan anyagokká alakítani, amelyek segítségével új, tiszta járművek akkumulátorai építhetők – számol be az Electrek. Az új eljárás során a szénből grafit lesz, amely az elektromos autók akkumulátorainak fontos összetevője. A grafitot az anódban használják, ez az akkumulátor negatív töltésű vége.
Bár sokat hallunk különböző más akkumulátor-anyagokról, például a lítiumról és a kobaltról, ezek valójában viszonylag kisebb mennyiségben fordulnak elő az elektromos autók akkumulátoraiban. A leggyakoribb anyag ezekben az energiatárolókban a grafit.
Az Egyesült Államokban és az EU-ban az utóbbi időkben olyan jogszabályok születtek, amelyek támogatják az elektromos autók iparát, ehhez pedig akkumulátorokra és azok alapanyagaira van szükség. A probléma az, hogy a világ grafittermelésének nagy része Kínában zajlik, ez a politikai helyzet miatt Amerikában különösen nagy gond.
Az ORNL kutatóinak célja az volt, hogy alternatív grafitforrást találjanak, ehhez pedig a szenet vették alapul. Bár a grafit önmagában szén alapú, a potenciális szennyeződések miatt nem egyszerű a szénből anódnak alkalmas grafitot létrehozni.
Prashant Nagapurkar, az ORNL munkatársa szerint új eljárásuk jelentősen olcsóbb, mint a hagyományos megközelítések, az elektrokémiai folyamat ráadásul teljesen zöld. További előny, hogy a technológia nemcsak a földből kibányászott szénnel működik, hanem szénhulladékkal, így pernyével is működik, ezáltal segíthet megtisztítani a bolygót. A szakértők becslései alapján az Egyesült Államokban található szénhulladék mennyisége elegendő lenne ahhoz, hogy 2050-ig az elektromos járművek akkumulátoraihoz szükséges grafit mintegy 30%-át előállítsák belőle.
Edgar Lara-Curzio, a csapat vezetője kiemelte: a technológia amorf szénforrások esetében is alkalmazható. „Amint megszabadulunk a szénhulladéktól, ami önmagában is jelentős környezetvédelmi helyreállítási eredmény lenne, a biomassza, például az elhalt növényzet, a kőolaj vagy más szénforrások is felhasználhatók lesznek grafit előállítására ugyanezzel az eljárással” – tette hozzá.

Zöld Közlekedés
Bővít a BYD Komáromban: évente 1250 elektromos busz érkezhet
A kínai vállalat három európai beruházása közül ez a harmadik, mind Magyarországon.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A kínai BYD 32 milliárd forint értékű beruházással új elektromosbusz-gyártó üzemet épít Komáromban, amelynek köszönhetően 620 új munkahely jön majd létre – írja az alternativenergia.hu. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a BYD új elektromosbusz-gyártó üzemének alapkőletételi ünnepségén arról számolt be, hogy a kínai vállalat 32 milliárd forint értékű beruházást hajt végre Komáromban, amelyet a kormány 3,1 milliárd forinttal támogat, így segítve elő 620 új munkahely létrejöttét. Tájékoztatása szerint a projekt nyomán feláll egy kutatás-fejlesztési tesztlaboratórium, illetve az üzem kapacitása is meg fog háromszorozódni, ezáltal évente összesen 1250 elektromos buszt és teherautót tudnak majd előállítani. Beszédében leszögezte, hogy a BYD egy igen dinamikusan bővülő vállalat, az idei év első öt hónapjában 40 százalékkal növelték az értékesített járműveik számát, azaz hazánk egy olyan gyorsvonatra szállt fel, amelyre Európában sokan próbálnak. “A BYD tevékenységének a bővülése lehetőséget biztosít arra, hogy Magyarország a legmodernebb, az európai gazdaság szempontjából gerincoszlopot adó ágazatban, vagyis az elektromos járműgyártásban továbbra is európai listavezető tud lenni” – hangsúlyozta.
Továbbá emlékeztetett, hogy a BYD másfél év alatt három óriási beruházást jelentett be hazánkban, a cég megkezdte az első európai autógyárának építését Szegeden, aztán úgy döntöttek, hogy az európai központjukat és kutatás-fejlesztési központjukat Budapestre hozzák, ezúttal pedig megkezdik ennek az új buszgyártó üzemnek az építését Komáromban. “Mindhárom beruházásért nagyon komoly versenyt kellett vívnunk. És mindhárom beruházásért nyugat-európai országokkal vívtuk a versenyt. Tehát van itt egy elképesztő képmutatás, amikor nyugat-európai politikusok arról beszélnek, hogy el kéne határolni magunkat Kínától, le kéne építeni az európai-kínai gazdasági együttműködést, miközben a háttérben folyamatosan velük versenyzünk ezekért a kínai beruházásokért” – fogalmazott. “Ma már ezek a beruházási versenyek olyan élesek, hogy vannak, akik erkölcsileg kevésbé vállalható eszközöket is megengednek maguknak. Ezeket általában önök úgy látják, hogy álhíreket terjesztenek a magyar sajtóban arról, hogy hogy és miért nem sikerülnek a kínai beruházások Magyarországon. Ebben persze az a szomorúság, hogy itt magyar újságírók és politikusok is beállnak az idegen érdekeket képviselni” – fűzte hozzá.
Rámutatott, hogy a kínai cégek mára az egyik legnagyobb beruházói közösséget alkotják az országban, és a legmodernebb technológiákat hozzák el hazánkba. Óriási eredménynek nevezte, hogy 2023-ban az Európába irányuló kínai beruházások 44 százaléka, míg tavaly a 31 százaléka Magyarországra érkezett. A miniszter végül kitért Komárom látványos közelmúltbeli fejlődésére is, rámutatva, hogy a város olyan beruházási célponttá vált Magyarországon, amellyel a méreténél és a lakosságszámánál jóval nagyobb súlyt képvisel a nemzetgazdaság teljesítményében. Kifejtette, hogy itt jött létre a Dunántúl egyik fő gazdasági motorja, ami jól tanúsít az is, hogy Komárom-Esztergom vármegye ipari teljesítménye az elmúlt tizenöt évben a háromszorosára nőtt, értéke ezáltal tavaly már meghaladta az ötezer milliárd forintot, miközben a munkanélküliség a felére csökkent. Aláhúzta, hogy mindez részben annak köszönhető, hogy az állam az utóbbi tíz évben 141 beruházáshoz nyújtott támogatást helyben. Illetve köszönetet mondott a BYD vezetőinek, amiért visszaigazolják annak a kormányzati célkitűzésnek a megalapozottságát, amely úgy szól, hogy a Magyarországra először termelést hozó kínai vállalatok a kritikus mennyiség elérése után folyamatosan növelik a technológiai színvonalukat, kutatás-fejlesztési központokat hoznak létre, majd szolgáltatási funkcióikat is telepítenek ide, ahogy ez most is látszik.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre