

Zöldinfó
“Zöld kórház”-díjra hirdet pályázatot a kórházszövetség
“Zöld kórház”-díjra hirdet pályázatot a Magyar Kórházszövetség, hogy elismerje és támogassa azokat az egészségügyi intézményeket, amelyek elkötelezettek a fenntarthatóság, a környezettudatosság mellett, valamint példaértékű megoldásokat vezettek be és tartanak fenn.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
A kórházszövetség kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a legjobb pályázatot benyújtó intézmény elnyeri a Zöld kórház-díjat, vele együtt az egymillió forint összegű pénzjutalmat az E.ON Hungária Csoport jóvoltából. Az öt legjobb pályázati anyagot leadó kórház vezetőit emellett egynapos brüsszeli tanulmányúttal is jutalmazzák, ahol a szakma jeles képviselőivel találkozva a legjobb nemzetközi gyakorlatokból meríthetnek tapasztalatot. A kórházak különböző kategóriákban versenyezhetnek: a szervezők az energiahatékonyság, a hulladékkezelés, a vízgazdálkodás, a zöld beszerzés, illetve a környezettudatosságot elősegítő oktatási programok, valamint egyéb, a kiíró által nem kategorizált, további környezettudatos jó gyakorlatok alapján várják a pályázati anyagokat. A megmérettetésre bármely magyarországi kórház jelentkezhet március 14-ig. Idézik a közleményben Velkey Györgyöt, a Magyar Kórházszövetség elnökét, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatóját, aki azt mondta: az egészségügyi ellátórendszer önmagában a társadalmi felelősségvállalás egyik legteljesebb formája, feladatai ebből fakadóan túlmutatnak a gyógyításon.
Az intézmények működésekor nem csupán a betegellátásra kell összpontosítani, hanem figyelembe kell venni olyan egyéb célokat is, amelyek szintén az emberek egészségét szolgálják. Ilyenek a környezettudatosság és a fenntarthatóság. Mindez gyakran szorul háttérbe a mindennapi teendők terhei mellett, azonban elengedhetetlen, hogy hosszú távon ezek a szempontok is szerepet kapjanak az egészségügyi szektorban – emelte ki Velkey György.

Zöldinfó
Gombaölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon drónnal történő kijuttatásra
Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel, mivel engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC gombaölő szer szántóföldi felhasználásra napraforgó kultúrában.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Ezzel háromra emelkedett a drónnal alkalmazható szerek száma. Azonban továbbra is kiemelten fontos, hogy minden felhasználó betartsa a speciális szabályokat és a munkavédelmi előírásokat. Az Amistar Sun 325 SC gombaölő szer hatékonyságát a gyártó a Nébih útmutatójának megfelelően beállított kísérletekkel igazolta. Emellett a szintén a Nébih útmutatóban előírt elsodródási vizsgálatokkal bizonyította ökotoxikológiai és humántoxikológiai szempontból a biztonságos felhasználást. A készítmény napraforgó kultúrában alkalmazható drónnal történő permetezéssel.
Segítségével a termesztők a napraforgó alternáriás levél- és szárfoltosság ellen védekezhetnek. A kizárólag engedélyezett szerek alkalmazása mellett kiemelten fontos a munkavédelmi előírások szigorú betartása is. A pilóta nélküli légi jármű maximum 3 méteres magasságban repülhet a kultúra felett. A drón legnagyobb megengedett repülési sebessége 15 km/h. A permetezés során továbbá biztosítani kell azt is, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlé cseppek 50%-os térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm legyen. Az Amistar Sun 325 SC készítmény kijuttatása az Arrest permetezőszer segédanyag egyidejű alkalmazása mellett történhet. A kezelt területtől tartandó védőtávolság 50 méter. A megengedett legnagyobb szélsebesség 2 m/s. A Nébih felhívja az érintettek figyelmét, hogy a jogszerű tevékenységhez az alkalmazott drónnak típusminősítéssel szükséges rendelkeznie, valamint a drón pilótájának is szerepelnie kell a Nébih által vezetett drónpilóta nyilvántartásban. A drónnal történő permetezés változatlanul légi növényvédelemnek minősül, ezért kizárólag növényorvos felügyelete mellett végezhető (44/2005. (V.6.) rendelet 10. §). Továbbá a tevékenység megkezdése előtt engedélyt kell kérni a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályától (44/2005. (V.6.) rendelet 3/A. § és 3/B. §). A munka megkezdése előtt a kezelt terület és a hozzá tartozó védősáv szélén a következő felirattal ellátott, figyelmeztető táblákat kell elhelyezni: „Pilóta nélküli légi járművel (drónnal) történő permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!”
Kapcsolódó jogszabály:
A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V.6.) FVM-GKM-KvVM rendelet
Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Komplett napelemes szettet dobtak piacra, magunk is telepíthetjük!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Az energiatárolás jövőjét hozza el egy brit fejlesztés
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Új olajmezőt fedezett fel a Mol a Dunántúlon
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Energiatárolás lehetőségeit vizsgálták, megoldást találtak?