Zöldinfó
A Föld dala – zöld mondanivaló

A természetvédelem nem hivatalos himnuszának is beillik a Föld dala. Ez a dal is egy ékes példája a környezettudatos gondolkodásmódnak, és annak, hogy egyre több ember érzi szívügyének a környezetvédelmet, és egyben égető problémának a környezetszennyezést. Orbán Tamás dalszövegírót személyes érintettsége inspirált, hiszen a dallal a környezetvédelemre szeretné felhívni a figyelmet.
A Föld dala a dalszövegíró elmondása alapján „véletlenül született”. Eredetileg egy versenyre íródott, aztán úgy gondolták, hogy a mondanivalója miatt válasszák le a zenei világ üzleti oldaláról, és kezeljék teljesen külön. A Föld dalát Orbán Tamás Vékony Zoltán zeneszerzővel és Szinyéri Tünde énekesnővel együtt alkotta. Érdekesség, hogy a dalhoz készült videóklipet Orbán Tamás vágta és rendezte. A dalszövegíró mindenképp egy olyan hiteles arcot szeretett volna énekesnőnek, aki a Föld Angyalát szimbolizálja, és így esett a választás a médiában ismeretlennek számító Bakó Krisztinára, akivel Orbán Tamás még 2008-ban találkozott egy tehetségkutatón.
Az énekesnő éppen Cipruson tartózkodott, amikor felkeresték, és örömmel vállalta el a felkérést. Bakó Krisztina szívügye a Föld dala, hiszen egyébként okleveles környezetkutatóként végzett. Igaz nem a környezetkutató pályán helyezkedett el az énekesnő, hanem a zene lett a hivatása, viszont Bakó Krisztina nagyon örül, hogy a két szívügye a dal mondanivalója kapcsán összefonódott. Orbán Tamás édesapaként döbbent rá a környezettudatos életmód kiemelt fontosságára, úgy gondolja, hogy az egyén szintjén igenis fontos olyan szokások beépítése, ami környezetkímélő, és ami példaként szolgál a gyermekei számára.
Nézzék meg január 26-án este 11 órakor az Egyenlítő című műsort az OzoneNetwork tévén, ahol meghallgathatják a Föld dalát, valamint betekintést nyerhetnek a Berta Zoltán és Berta Balázs segítségével a biofűszerek világába.

Zöldinfó
Amit mindenképpen érdemes tudni a medvehagyma gyűjtéséről
Ilyenkor tavasszal a medvehagyma nagyon kedvelt alapanyaga számos sós finomságnak, kenyérnek, pogácsának, azonban érdemes néhány szabályt betartani azoknak, akik a szabadban, saját maguk indulnak e különleges csemege felkeresésére az erdőben.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Bottlik Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöke néhány, de annál fontosabb alapszabályt oszt meg a medvehagyma gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban.
Magyarországon a legnagyobb medvehagyma-lelőhely a Mecsek és a Zselic, de tömegesen előfordul a Bakonyban és a Gerecsében is. Jellegzetes élőhelye a Dunántúli üde erdőkhöz kötődik, ahol kora tavasszal látható, nyárra viszont teljesen visszahúzódik. A medvehagyma (Allium ursinum) levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, 3-4 cm szélesek. Fontos információ, hogy gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy egy növényről csak egy levelet szakítsunk le, ellenkező esetben ugyanis nem tud virágozni és magot hozni a későbbiekben. Nagyon fontos, hogy a gyöngyvirág leveleit mindenképpen kerüljük el a gyűjtés során, hiszen a gyöngyvirág erősen mérgező, sőt, már kis dózisban is halálos, ugyanakkor levelei nagyon hasonlóak a medvehagyma leveleihez.
Bottlik Gábor, a MATE Soroksári Botanikus Kert kertészmérnöke szerint a medvehagyma mérgező gyöngyvirággal gyakran egy élőhelyen fordul elő ezért mindenképpen fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a két növényt. A medvehagyma levele puhább, a gyöngyvirágé kicsit érdesebb érzetű, papírszerű tapintású. A medvehagyma levélfonákja matt, míg a gyöngyvirágé fényes. Hatósági előírás, hogy egy személy egy nap maximum 2 kg medvehagymalevelet gyűjthet. A medvehagymának jellegzetes, fokhagymára emlékeztető illata van. A MATE szakértője azt javasolja, a levelek szedésénél minden egyes levelet szagoljunk meg, ha fokhagyma illatú, akkor biztosan medvehagymával van dolgunk. Amennyiben nincs fokhagyma illata, akkor dobjuk el. A medvehagyma levelei egy hétig állnak el a hűtőben, ezért sem érdemes nagyobb mennyiséget begyűjteni belőle. A szakértő szerint a hatóanyagok nagyon jó arányban maradnak meg fagyasztott állapotban is. Fontos szakértői tanács, hogy a medvehagyma leveleit a növény virágzásakor már ne szedjük le, hiszen ekkor már jobb, ha teremni hagyjuk, továbbá ekkor már nem olyan intenzív az íze sem. Továbbá, a medvehagyma virágzásakor a levelek között már gyöngyvirág leveleket is találhatunk, ezért sem ajánlatos a levelek begyűjtése ebben az időszakban.
Medvehagymát védett területen tilos gyűjteni, magán területen pedig csak a gazda engedélyével megengedett.
A kertészmérnök arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a gyöngyvirágot csak a virágai miatt szednénk le és vinnénk haza a finom illata miatt, akkor erre vagy egy kicsi vázát, vagy pedig egy üres tejfölös dobozt használjunk. Semmiképpen se tegyük ivópohárba, ugyanis a toxikus hatása még így is veszélyes, ha esetleg utána ugyanabból a pohárból innánk.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés