Zöldinfó
A Föld dala – zöld mondanivaló

A természetvédelem nem hivatalos himnuszának is beillik a Föld dala. Ez a dal is egy ékes példája a környezettudatos gondolkodásmódnak, és annak, hogy egyre több ember érzi szívügyének a környezetvédelmet, és egyben égető problémának a környezetszennyezést. Orbán Tamás dalszövegírót személyes érintettsége inspirált, hiszen a dallal a környezetvédelemre szeretné felhívni a figyelmet.
A Föld dala a dalszövegíró elmondása alapján „véletlenül született”. Eredetileg egy versenyre íródott, aztán úgy gondolták, hogy a mondanivalója miatt válasszák le a zenei világ üzleti oldaláról, és kezeljék teljesen külön. A Föld dalát Orbán Tamás Vékony Zoltán zeneszerzővel és Szinyéri Tünde énekesnővel együtt alkotta. Érdekesség, hogy a dalhoz készült videóklipet Orbán Tamás vágta és rendezte. A dalszövegíró mindenképp egy olyan hiteles arcot szeretett volna énekesnőnek, aki a Föld Angyalát szimbolizálja, és így esett a választás a médiában ismeretlennek számító Bakó Krisztinára, akivel Orbán Tamás még 2008-ban találkozott egy tehetségkutatón.
Az énekesnő éppen Cipruson tartózkodott, amikor felkeresték, és örömmel vállalta el a felkérést. Bakó Krisztina szívügye a Föld dala, hiszen egyébként okleveles környezetkutatóként végzett. Igaz nem a környezetkutató pályán helyezkedett el az énekesnő, hanem a zene lett a hivatása, viszont Bakó Krisztina nagyon örül, hogy a két szívügye a dal mondanivalója kapcsán összefonódott. Orbán Tamás édesapaként döbbent rá a környezettudatos életmód kiemelt fontosságára, úgy gondolja, hogy az egyén szintjén igenis fontos olyan szokások beépítése, ami környezetkímélő, és ami példaként szolgál a gyermekei számára.
Nézzék meg január 26-án este 11 órakor az Egyenlítő című műsort az OzoneNetwork tévén, ahol meghallgathatják a Föld dalát, valamint betekintést nyerhetnek a Berta Zoltán és Berta Balázs segítségével a biofűszerek világába.

Zöldinfó
Kerékpárutak épülnek a magyar-román határ mentén Bihar megyében
Csaknem kétszáz kilométernyi kerékpárút épül a magyar-román határ romániai oldalán, Bihar megyében a folyók töltésein, összekapcsolva a határ két oldalán lévő településeket – mondta el az MTI-nek Pásztor Sándor.

A Bihar megyei Körösök Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte: a határmenti megyében az Ér, a Berettyó, a Sebes-Körös és a Fekete-Körös töltésén épülnek kerékpárutak az országos helyreállítási program (PNRR) keretében. Ezek a folyók természetes folyását követik, így nem a meglévő határátkelőknél szelik át a magyar-román határt. De azt remélik, a jövőben határátlépésre is lehet használni őket, a program megvalósítási határideje ugyanis 2026. Pásztor Sándor abban bízik, addig Románia schengeni csatlakozása is megtörténik. Mint részletezte, a Bukarestben szerdán aláírt finanszírozási szerződés szerint az Ér töltésén épülő kerékpárút a romániai Biharfélegyháza és a magyarországi Pocsaj közelében éri el a határt. Utóbbi településre lehet eljutni a Berettyó töltésén épülő kerékpárúton is, mely a romániai Margittával kapcsolja össze a magyarországi nagyközséget.
A tervek szerint a Sebes-Körös töltésén haladva Nagyváradról Biharkeresztesre, míg a Fekete-Körös mentén Nagyszalontáról Sarkadra és Gyulára lehet eltekerni, de a hajdúváros és a bihari megyeszékhely, Nagyvárad között is lesz kerékpárút. Pásztor Sándor elmondta: magyar oldalon nagyrészt kiépültek a kerékpárutak, de az érintett vízügyi hatóságokat is értesítette a romániai tervekről. Hozzátette, a romániai hatóságok egyéves előkészítő munkán vannak túl, mely során telekkönyvezték a töltéseket. A kerékpárutak tervezése jövő héten kezdődik, év végén pedig a kivitelezésre is kiírnák a versenytárgyalást. A Bihar megyében épülő kerékpárutak csak kis szakaszát képezik a PNRR keretében megépülő romániai biciklihálózatnak, melyről szerdán írt alá finanszírozási szerződést Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Az RMDSZ MTI-nek küldött közleménye szerint ezek öt erdélyi megyében 426 kilométernyi kerékpárút megépítésére vonatkoznak. Bihar megyében 180, Arad megyében 29, Hargita megyében 45, Maros megyében 34, Szatmár megyében 4, Temes megyében 108 kilométernyi bicikliút létesül. A folyók töltésein megvalósuló beruházások turisztikai és árvízvédelmi szempontból is fontosak.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kaptak, akik idén telepítenének napelemes rendszert
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Megérkezett a valódi napelemes tetőcserép
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Ismét változhat a napelemes rendszerek elszámolása?
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A NAV több mint 80 millió forintot zárolt egy társaságnál
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Engedélyezik az erkélyre szerelhető napelemeket Bécsben
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés