Zöld Energia
Mennyi idő alatt térül meg a napelemes rendszer ára?
Vannak, akiket a napelemes rendszer áránál csak egy dolog foglalkoztat jobban: a megtérülési idő.
Ha figyelembe vesszük a háztartások áramfogyasztását, a tervezett rendszer árát és a különböző plusz kiadásokat, akkor megállapíthatjuk, hogy a napelemes áramtermelésre való átállás az egyik leggyorsabban megtérülő energetikai beruházás! Viszont az évszámokban mért megtérülési idő nagyban függ a rendszer kiépítésekor használt inverter hatásfokától, a tető tájolásától és a napsütéses órák számától. Ezért az EU-Solar Zrt. által ajánlott Growatt termékek más, Magyarországon kapható inverterekkel összehasonlítva több tíz éves élettartamuk alatt akár 300.000-400.000 forinttal képesek több áramot termelni. Míg a vállalat által közvetített profi napelemszerelő szakemberek minden esetben arra törekednek, hogy a körülményekhez képest a lehető legideálisabb helyre telepítsék a rendszert a jobb termelés érdekében. Így optimális esetben elmondható, hogy a villanyszámlán megspórolt összeget nézve a napelem megtérülése 7-8 év. Ezt a számot az MFB 0%-os konstrukciójával még tovább csökkenthetjük. Amikor a napelemek megtérülési idejéről beszélünk, nem szabad elfelejteni, hogy egy rendszer élettartama legalább 30 év, ami annyit jelent, hogy a felhasználónak közel 30 évig nem kell villanyszámlát fizetnie.
Minden körülmény adott, hogy egy napelemes rendszerrel növelje életszínvonalát? Kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot kap.
(hirdetés)
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés