Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Stratégiai megállapodást kötött a Hiventures a naperőműveket építő Solar Markttal

A hazai energetikai projektekben már eddig is aktív Hiventures 4,5 milliárd forintos keretösszeggel kötött hosszú távú stratégiai megállapodást a naperőműveket építő Solar Markttal – közölte a tőkealap-kezelő.

Létrehozva:

|

Az együttműködés keretében a tervek első lépéseként Kelet-Magyarországon készítenek elő egy 100 MWp csúcskapacitású naperőműparkot, amely már kétoldalú forgatós technológiát alkalmaz; nemcsak a közvetlen, hanem a visszaverődő napsugarakat is hasznosítja, és akár 14 és fél ezer háztartást képes ellátni környezetbarát energiával. A 200 hektáron megvalósuló beruházást három további nagy kapacitású létesítmény előkészítése követi, amelyek révén a zöld energiához kapcsolódó befektetésekben aktív Solar Markt portfóliója elérheti a több mint 250 MWp naperőművi kapacitást. A közlemény szerint ezzel a kapacitással éves szinten több százezer tonnával lehet csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást. Kiemelték azt is, hogy a Solar Markt és az E.ON közös dekarbonizációs szolgáltatási csomagja, a Green Cloud keretében a vállalati nagyfogyasztók közvetlenül a napenergia megtermelőjétől vásárolhatnak majd megújuló zöld energiát, így hosszú távon kapnak pénzügyileg is kiszámítható és előre kalkulálható, biztonságos energiaellátást.

A Hiventures-szel történő együttműködés alapján, a biztosított keretösszeget felhasználva a Solar Markt több hazai területet készít majd fel naperőművek telepítésére a következő három évben. A projektek előkészítésének korai fázisában a külső banki finanszírozás jellemzően még nem elérhető, ezért is fontos a Hiventures tőkebefektetői szerepvállalása – fejtette ki a közleményben Mécs Imre, a magyar magántulajdonban lévő Solar Markt Csoport elnöke. A Solar Markttal kötött stratégiai megállapodással olyan beruházásokban lehet partner a tőkealap-kezelő, amelyek a hazai vállalkozásokat stabil, kiszámítható és fenntartható energiaellátáshoz segítik hozzá, amelyekre hosszú távon tudnak alapozni – hangsúlyozta Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója. Hozzátette: a cégek zöme komolyan mérlegeli hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodás megkötését, mert a jelenlegi energiapiaci bizonytalanságok és szélsőséges áringadozás mellett felértékelődött a lokálisan megtermelt, független és kiszámítható áron megvásárolható zöldenergia.

 

mti

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!