

Zöld Közlekedés
A DHL a Volvo Trucks 44 elektromos teherautójával célozza meg a zéró kibocsátást
A két vállalat idei közös eredménye, hogy együttműködési megállapodást írtak alá a zéró kibocsátású járművekre való átállás felgyorsításának érdekében.
A DHL erősíteni kívánja törekvéseit az elektromos teherautókra való átállással kapcsolatban azáltal, hogy összesen 44 új elektromos Volvo tehergépjárművet telepít európai útvonalaira, írja az ökodrive.hu. A tervezett megrendelés része 40 darab Volvo FE és Volvo FL típusú elektromos teherautó, amelyeket városi áruszállítására állítanak forgalomba. A hosszabb utakra szánt elektromos tehergépjárművek is részét képezik az együttműködésnek, és a DHL úgy döntött, hogy elkezdi Volvo teherautók használatát regionális fuvarozáshoz is, kezdve négy elektromos Volvo FM teherautóval az Egyesült Királyságban. Az első járműveket már megrendelték, hat darabot a DHL Parcel UK, kettőt pedig a DHL Freight állít majd forgalomba. Ezzel évente közel 600 tonnával kevesebb szén-dioxid kibocsátás érhető el, és közel 225 000 liter gázolajat takaríthat meg a Deutsche Post DHL Vállalata.
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy kielégítsük a környezetbarát és fenntartható megoldások iránti növekvő vásárlói keresletet, és elérjük hosszú távú célunkat, azaz 2050-re a nettó zéró károsanyag-kibocsátást. Logisztikai szolgáltatóként járműflottánk átalakítása fontos eszköz a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében. A Volvo Trucks-szal kötött megállapodásból több részlegünk is profitálni fog” – magyarázta Pablo Ciano, a Deutsche Post DHL Group vállalatfejlesztési ügyvezető alelnöke.
A DHL azon döntésében, hogy felgyorsítja a zéró kibocsátású járművekre való átállást, fontos tényezőinek számítanak a 2020 novembere óta tartó londoni elektromos Volvo teherautó használatának pozitív tapasztalatai – a West End bevásárlónegyedbe történő beszállítások során. A jármű volt a legelső teljesen elektromos kereskedelmi teherautó, amelyet városi logisztikára használtak az Egyesült Királyságban. „A DHL fontos globális logisztikai szolgáltató vállalat, amely elkötelezett abban, hogy minél inkább csökkentse szerepét az klímaváltozásban. Közös munkánkkal együtt jobbat tehetünk, és büszke vagyok arra, hogy a partnerség szellemében dolgozhatunk azon, hogy elérjük tudományos alapokon nyugvó klímasemlegességi céljainkat” – mondta Roger Alm, a Volvo Trucks elnöke. Az együttműködés új Volvo-technológiák bevezetését és közös fejlesztési tevékenységeket is magában foglal a villamosítás területén. Továbbá a Volvo Trucks elemzi a DHL szállítási tevékenységét is azzal a céllal, hogy biztosítsa a testreszabott elektromos szállítási megoldások sikeres bevezetését.
„Magyarországra is érkezhetnek a járművekből, elsősorban az elektromos nyerges vontatókból” – mondta Fogarasi Zsolt, a DHL Supply Chain Hungary szállítmányozási üzletágvezetője. „Több projekten is dolgozunk most e témában, s a 2024-es érkezések remélem meg is valósulnak. A régióban már most is vannak elektromos Volvo nyerges vontatók és teherautó. Ez a szám a közeljövőben 6 nyerges vontatóval bővül Lengyelországban.” – tette hozzá Fogarasi Zsolt.
A DPDHL csoport globális GoGreen2050 stratégiájának részeként számos fejlesztést hajt végre, beruháznak és fejlesztik a folyamatokat. „Ilyen fejlesztés, hogy az elektromos mellett gázüzemű tehergépkocsikat is beszereztünk, melyek kedvezőbb kibocsátás mellett megfelelő hatótávot biztosítanak. A nem közúti áruszállításban is alternatív üzemanyagok használatát erősítjük a kisebb ökológiai lábnyom elérése érdekében. Emellett a digitalizáció elkötelezett hívei vagyunk, hogy minél kevesebb dokumentumot kelljen papíron kezelni és mozgatni. A folyamatok optimalizálása az áruszállításban is igen fontos tényező” – emelte ki Fogarasi Zsolt.

Zöld Közlekedés
Befejeződött a tesztüzem – jól vizsgázott a forgalomban az új magyar elektromos midibusz
Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a legújabb magyar elektromos midibusz.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Ez volt az első alkalom, hogy menetrendszerinti járatként közlekedett az új e-busz, a város minden pontján találkozhattak vele az utasok. A GANZ-SOR voltaképpen hazai terepen volt, hiszen a bajai GTKB Kft.-nél magyar mérnökök, régi Ganz-osok fejlesztették ki a jármű szívét, az elektromos hajtást, valamint a szoftverfejlesztési feladatokat is ők látták el. Jól vizsgázott az új hazai elektromos midibusz. A magyar-cseh együttműködésben megvalósult GANZ-SOR EBN8 az eredetileg tervezett három hét helyett öt héten keresztül rótta Baja útjait. A tesztüzem alatt a jármű 5800 kilométert tett meg, nagyjából 8000 utast szállított menetrend szerint. Baján a tömegközlekedés ingyenes, így az utasoknak nem kell jegyet váltaniuk a járatokra. A midibuszt minden járaton és útvonalon kipróbálhatták a közlekedők és az üzemeltető sokrétű tapasztalatokat gyűjthetett.
Ez volt a busz első éles bevetése, valódi személyforgalomban, valódi üzemeltetővel és utasokkal. A midibuszt kipróbálhattuk fagyban, esőben és enyhe tavaszi időben, szűk utcákon és főutakon, erős forgalmú és csendesebb napokon is, vagyis változatos körülmények között zajlott a tesztüzem. Sok információt és hasznos tapasztalatot gyűjtöttünk. A tesztidőszak összességében rendben zajlott le, a busz minden nap dolgozott, nem volt olyan esemény, hogy ki kellett volna állnia a forgalomból – mondta Pencz Rudolf, a járművet gyártó GTKB Kft. ügyvezetője.
A tervezők kiemelt figyelmet fordítottak a hazai fejlesztésű akkumulátor tesztelésére, amely beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A hatótáv is szépen visszaigazolta az előzetes várakozásokat, a legszigorúbb fagyban is. A busz töltése a gyártó telephelyén, saját fejlesztésű, CCS2 szabvány szerinti töltőberendezésével történt. Az üzemeltető a tesztidőszak végén jegyzőkönyvben összegezte tapasztalatait, amelyben az objektív tapasztalatok mellett az autóbuszvezetők szubjektív értékeléseit is bemutatták. Különösen pozitívan emelték ki a busz motorerejét, dinamikáját, stabilitását, fordulékonyságát, fényszórói fényerejét. A buszvezetők egyébként kifejezetten kedvelték az új járművet, melyet „Picur”-nak neveztek el. Emellett az utazóközönségtől is csupa pozitív visszajelzés érkezett a járműről.
A tapasztalatok birtokában kisebb finomhangolásokat végzünk a szoftverbeállításokon, majd jöhet a következő etap: a jármű állandó forgalomba állítása és a sorozatgyártás elindítása – tette hozzá az ügyvezető.
A nyolc méter hosszú, 16 ülőhellyel rendelkező, alacsonypadlós elektromos midibuszt 2024 nyarán mutatta be a GTKB (Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft.), amikor az megkapta a típusengedélyt. A prototípus jármű forgalombahelyezése októberben történt meg. A GTKB Kft. végezte az elektromos hajtás kifejlesztését, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A 120 kW teljesítményű aszinkron vontatómotort NMC típusú, 200 kWh-s akkumulátor hajtja, amely plug-in technológiával és pantográfos oszloptöltőről (OppCharge) egyaránt tölthető. A busz egyetlen feltöltéssel mintegy 270 kilométer megtételére képes.
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Hogyan építhető naperőmű a világ egyik legkeményebb környezetében?
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Úttörő jellegű beruházás lenne a kiskunhalasi geotermikus erőmű megépítése
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Már több mint 400 jelentkező csatlakozna a Vizet a tájba! programba
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről