Kapcsolatfelvétel

Zöld Közlekedés

Bringásoké lesz a város?

Létrehozva:

|

A városi közlekedésben egyre inkább visszaszorul az autózás, jóllehet ennek infrastrukturális háttere kapott elsődleges támogatottságot sok-sok évtizede.

Mind többen választják azonban a kerékpárt közlekedési eszközként, és ez a tendencia elkerülhetetlenné teszi a városi közlekedés megújítását. A kerékpárosok igényéhez alkalmazkodniuk kell a városoknak, érdemben tenniük kell a bringásokért. Természetesen, ahogyan az autósok számára megteremtették a megfelelő “mozgásteret”, immáron a nyeregbe szállók számára kell biztonságos, jól használható útvonalakat tervezni és kiépíteni.

Az alternatív közlekedés térnyerése világjelenség és ebben a megújulásban elsősorban a kerékpárosok járnak az élen. Ők képviselik az úgymond zöldebb, egészségesebb közlekedési kultúrát. Ezt figyelembe véve sorra hozzák meg döntéseiket a városvezetők, adnak megbízásokat a közlekedéstervező mérnököknek az új igények kiszolgálására, a biztonságos és barátságos útvonalak megtervezésére. Amerikában, ahol az autózást szinte tömegközlekedésként tartották számon, ennek rendelték alá az útvonalak kiépítését, mára a kerékpárosok számának megnövekedésével nagyon sok államban új irányt vett a városi közlekedés kialakítása. A pennsylvaniai Pittsburghban és a Dél-Karolina-i Charlestonban is úgy döntöttek előnyt élveznek a jövőben a kerékpárosok. Számottevően csökkent ugyanis ezekben a városokban az autósforgalom, miközben látványosan megszaporodtak az utakon a biciklisek. Ezúttal az erős infrastruktúra értük készül el. Szemet gyönyörködtető bringás utakat terveznek, a biztonságos tekerés támogatását fényvisszaverő oszlopok és LED közvilágítás szolgálja.

 

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Közlekedés

Hidrogénhajtású kukásautót tesztelnek Bécsben

A Duna-szigeten kezdték el tesztelni az osztrák főváros első hidrogénhajtású hulladékgyűjtő járművét.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az elektromos kukásautóhoz képest kétszer akkora távot tud megtenni és gyorsabb a tankolása is. Mindkét haszongépjármű-típus tesztjét tudományosan követik. Melyik a jobb – az elektromos vagy a hidrogénhajtású? – a kérdés nem csak a személyautóknál, de a nehézgépjárműveknél is aktuális. Hogy választ kapjon a kérdésre, az osztrák főváros a meglévő két elektromos kukásautó mellett a napokban egy hidrogénhajtású hulladékgyűjtő jármű tesztjét is megkezdte. A forradalmi kukásautó a Duna-szigetet járja, és a kommunális hulladék valamint a sárga kukák ürítését végzik vele. A csupán prototípusként létező jármű egyik előnye – az alváz a Mercedestől, a felépítmény a Stummertől van –, hogy a vezetőfülke alacsonyan van, így a sofőr pontosan látja, van-e gyalogos, biciklis az induló jármű előtt. Különösen fontos szempont ez, mivel a Duna-sziget a bécsiek egyik kedvelt pihenőhelye, ahova sokan járnak sétálni, biciklizni, futni.

A 85 kilowattórás akkumulátort menet közben két, egyenként 30 kilowattos üzemanyagcella tölti. Nemcsak a jármű meghajtása, de a hulladékgyűjtő edények kiürítése és a hulladék tömörítése is elektromosan zajlik. A 17 tonna önsúlyú jármű 23 köbméternyi szemetet tud begyűjteni és körülbelül 160 kilométer a gyűjtőjárata hossza. Ezzel kétszer akkora területet tud ellátni, mint a Bécsi Köztisztasági Vállalat elektromos kukásautója és gyorsabb a tankolása is. A hidrogénhajtású kukásautó egy dízeles járművet váltott le, így sokkal csendesebb, tisztább és biztonságosabb, mint hagyományos elődje. Tankolni a Wien Energie Floridsdorfban található hidrogénkútjához jár, ahol zöldhidrogénnel töltik fel.

A tesztüzemet a Bécsi Műszaki Egyetem követi nyomon, hogy a végén eldönthessék, az elektromos vagy a hidrogénhajtású kukásautó praktikusabb-e Bécs számára. Vizsgálják a járművek és az akkumulátorok viselkedését küldönböző hőmérsékleteknél, különböző távokon illetve különböző típusú hulladékok esetén. Az osztrák főváros célja, hogy lehetőség szerint már 2030 előtt klímasemlegesre cserélje a város 3.100 járműből álló járműparkját. Az alternatív hajtású járművekre váltás különösen a haszon- és nehézgépjárművek esetén jelent nagy kihívást.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!