Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Kína az év végére megszüntetné a súlyos légszennyezést

Kína célja, hogy 2025 végére, a tizennegyedik ötéves terv utolsó évére megszüntesse a súlyos légszennyezést az országban – jelentette a kínai állami média egy kínai környezetvédelmi tisztviselőre hivatkozva.

Létrehozva:

|

E cél elérése érdekében Kína fokozni fogja erőfeszítéseit a szennyezés ellenőrzésére és a kibocsátás csökkentésére, javítani fogja a levegőminőséget előrejelző és korai figyelmeztető rendszereit, valamint fokozni fogja a PM2,5 néven ismert káros légköri részecskék és az ózonszennyezés összehangolt kezelését – mondta Li Tien-vej, a kínai ökológiai és környezetvédelmi minisztérium tisztviselője hétfőn.

Li elmondta továbbá, hogy 2024-ben jelentősen javult Kína levegőminősége, miután a tartományi nagyvárosokban a PM2,5 átlagos koncentrációja köbméterenként 29,3 mikrogramm volt, és ez éves szinten 2,7 százalékos csökkenést jelent. Emellett a jó levegőminőségű napok aránya elérte a 87,2 százalékot, ez az előző évhez képest 1,7 százalékpontos növekedést jelent – közölte. Kínában a mobil források, azaz a különféle közlekedési eszközök jelentős mértékben hozzájárulnak a légszennyező anyagok kibocsátásához; az országos nitrogén-oxidok mintegy 60 százalékáért és az illékony szerves vegyületek 24 százalékáért felelősek – magyarázta.

A minisztérium tisztviselője szerint a mobil forrásokból származó levegőszennyezés hatékony kezelése érdekében kulcsfontosságú a vonatkozó szabályok kidolgozásának és felülvizsgálatának felgyorsítása – fogalmazott. “Kína olyan új kibocsátási szabványok bevezetését tervezi, amelyek összhangban vannak a globális bevált gyakorlatokkal. Emellett növelni fogjuk az új energiával működő járművek és gépek arányát a repülőtereken, kikötőkben és logisztikai központokban, felgyorsítva továbbá a hosszú távú tömeges áruszállítás átállítását a közútról a vasútra és a vízi utakra” – tette hozzá Li. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közlése szerint bár történt némi előrelépés, a légszennyezés továbbra is jelentős probléma Kínában, mely hatással van a gazdaságra és az emberek életminőségére – hangsúlyozták.

Advertisement

A WHO honlapján közzétett adatok szerint a légszennyezés évente mintegy 2 millió ember haláláért felelős Kínában. A szervezet súlyos légszennyezésnek tekinti a köbméterenként 50 mikrogramm feletti koncentrációt a levegőben. Hszi Csin-ping kínai elnök korábban kijelentette, hogy Kína prioritásként kezeli a környezetvédelmet, támogatja a zöld életmódot, és elmondása szerint “a természet megőrzése a modern szocialista ország építésének alapvető része”.

Advertisement

Zöldinfó

Zöld fordulat lépésről lépésre – így formálja a jövőt a MOHU

Túl van az első éven az italos palackok visszaváltási rendszere, és az eddigi tapasztalatok pozitívak: a magyarok többsége gyorsan alkalmazkodott az új szokáshoz.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az italos palackok új visszaváltási rendszerének első évi tapasztalatairól is beszélgetett Áder János volt államfő Pethő Zsolttal, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatójával Kék bolygó című podcastjának közzétett legújabb, a YouTube videómegosztó portálon is elérhető adásában – írja az alternativenergia.hu. A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte: az italos üvegek, PET-palackok és alumínium dobozok visszaváltási rendszerét egy éve vezették be. Emlékeztetett rá, hogy az EU kötelezi a tagországokat – így Magyarországot is – a hulladékok minél nagyobb arányú feldolgozására, újrahasznosítására. Így például tíz éven belül a kommunális hulladék 65 százalékát már újra kell hasznosítani – hívta fel a figyelmet. Pethő Zsolt elmondta: várakozásokon felüli volt az emberek részéről az új rendszer fogadtatása, hiszen az említett csomagolóanyagok esetében napi 6-7 millió, ünnepek után napi több mint 10 millió darabot váltanak vissza. Az eddigi tapasztalatok szerint ötből négy csomagolóanyagot visznek vissza. A PET-palackok esetében pedig kilencven százalékon felüli a visszagyűjtési arány – fűzte hozzá.

A kezdeti fennakadások mára nagyrészt elmúltak, s a rendelkezésre álló mintegy 3000 palackvisszaváltó automata 95 százalék feletti arányban működik, miközben 1700 kézi visszaváltási pont is rendelkezésére áll. A vezérigazgató megjegyezte, hogy Németországban és a skandináv államokban már elérték a hulladékhasznosításra kitűzött uniós újrahasznosítási arányt, amit szerinte Magyarország is teljesíteni tud, bár ehhez még sok fejlesztésre, és az emberek tudatosságára is szükség van. Pethő Zsoltot a használt sütőolaj visszagyűjtésével kapcsolatos eddigi tapasztalatokról, tervekről is kérdezte Áder János, felidézve, hogy Kaposváron már bevezették a házhoz menő olajgyűjtési rendszert. A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a sütőolajnak még mindig nagyon komoly része kerül a csatornákba, pedig komoly szennyezést okozhat a szennyvízelvezető rendszerben és a talajban, ráadásul abból jó minőségű biodízel üzemanyagot lehet előállítani. A vezérigazgató arra biztatott mindenkit, hogy gyűjtse külön edényben a használt olajat, s azt adja le. A MOHU oldalán bárki megkeresheti, hogy lakhelyéhez közel hol van legkönnyebben elérhető leadási pont, például Mol-töltőállomás – fűzte hozzá.

A többutas, többször használható palackokkal kapcsolatban közölte: amennyiben a gyártók és forgalmazók részéről erre igény mutatkozik, vagy jogszabály kényszeríti őket többutas csomagolóanyagok használatára, a MOHU meg tudja oldani ezek visszagyűjtését is. Áder János ismertette, hogy a hulladékok nagyobb arányú újrahasznosítása érdekében a MOHU összesen 80 hulladékudvart hoz létre a következő években. Egy ilyen már készen van, idén pedig további hat létesül, ezekben 30-40 különböző hulladéktípust tudnak majd fogadni – jegyezte meg Pethő Zsolt. A hulladéklerakási arány drasztikus csökkentését szolgáló beruházások a következő tíz évben mintegy 200-250 milliárd forintos beruházást jelentenek a MOHU számára, továbbá egy hasonló költséggel megépíthető új égetőművet is építenek a nem feldolgozható hulladékok kezelésére – tette hozzá.

Advertisement

A vezérigazgató arról is szólt, hogy az ételmaradékok visszagyűjtése jelenleg 13 településen zajlik tesztjelleggel, a tapasztalatok fényében döntenek a rendszer bővítéséről. Áder János felhívta a figyelmet, hogy a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány elem- és elektronikushulladék-visszagyűjtési, és figyelemfelhívó kampányt indított korábban a MOHU-val közösen, annak keretében pedig 83 tonna hulladékot gyűjtöttek össze és 16 kisfilm is készült a Youtube-ra, azok közül a legkevésbé nézetteket is több mint 700 ezren látták. Pethő Zsolt ezzel kapcsolatban annak a véleményének adott hangot, hogy a fiatalok egy jelentős része nyitott a fenntarthatóság, az újrahasznosítás iránt, s szívükön viselik a bolygó sorsát, ami azt jelenti, érdemes őket kisebb-nagyobb programokkal megcélozni. A következő esztendő feladatai kapcsán a vezérigazgató ismertette: a visszaváltási rendszerben el szeretnék érni a 90 százalékos arányt, folytatódni fog a hulladékudvarok építése reményei szerint tíz ilyen átadásával, elindulhat egy százhalombattai égetőmű építése, továbbá a szelektív gyűjtőedények számát is félmillióval kívánják növelni országszerte.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák